
Épületek felújítása korszerű hőszigeteléssel
Az energia árának drasztikus emelkedése elkerülhetetlenné teszi meglévő épületeink utólagos hőszigetelését. Milyen hőszigetelő-anyagokat alkalmazhatunk homlokzatainkon, mi a különbség és mire érdemes odafigyelni? (x)
Az energia árának drasztikus emelkedése elkerülhetetlenné teszi meglévő épületeink utólagos hőszigetelését.
Milyen hőszigetelő-anyagokat alkalmazhatunk homlokzatainkon, mi a különbség és mire érdemes odafigyelni?
Homlokzati falainkon legtöbbször expandált polisztirol (EPS) keményhabokat használunk. A hőszigetelő-anyag vastagság növekedése kapcsán „új" fejlesztések és anyagok jelentek meg a piacon. A polisztirol lapok lépcsős élképzéssel is elláthatóak, így hőhídmentes és pontos elemkapcsolódás érhető el. Az EPS táblák éleinek illetve a táblák élei közötti részek ragasztóanyaggal való be- illetve kikenése nagymértékű vonalmenti hőhidakat eredményez, lévén a polisztirol 20-szor „jobb" hőszigetelő a ragasztó- illetve vakolóanyagoknál.
Mind a panel mind a kisméretű tömör (38cm) vagy B30-as (30cm) téglából épült falainkra a magyar rendelet teljesítéséhez 5-8cm elégséges, de a követelmények várhatóan idén (de legkésőbb jövőre) szigorodni fognak. Hosszútávra vonatkozó felújítás esetén a fenti falakra 15-20cm-nél kevesebb hagyományos EPS táblát nem érdemes feltenni. Ha zavarnak a vastag hőszigetelési méretek választhatunk kedvezőbb hőszigetelési paraméterekkel rendelkező termékeket, mint például a grafitadalékkal dúsított EPS-t vagy a poliuretánt (PIR).

grafitadalékkal dúsított (szürke) polisztirol a hagyományosnál 20%-al kedvezőbb hőszigetelést nyújt
A PIR akár 40%-al kedvezőbb hőszigeteléssel rendelkezik a „normál" polisztirolnál, valamint magasabb a szilárdsága, kevesebb a nedvességfelvétele. A poliuretán táblák legfontosabb alkalmazási területei homlokzati falak esetében:
- Utcafronton, telekhatáron lévő épület
- Hőszigetelés vastag megkötése a falon (a hatóságok által)
- Fokozott hőszigetelési igény (passzívházak)
- A vastag hőszigetelés épületet „torzító" hatásának elkerülése
- Koszorúk, oszlopok, pillérek hőhídmentesítése
- Fokozott mechanikai igénybevételnek kitett homlokzat (utcafront)
Lábazatok hőszigetelésére kizárólag minimális nedvességfelvétellel rendelkező termékek építhetők be. Ezen ok miatt vagy formahabosított EPS vagy extrudált polisztirol keményhab lapokat alkalmazhatunk.
Padlók felújításánál örökös probléma, hogy nincs elég vastagság (hely), hogy megfelelő hőszigetelést érjünk el, ezért érdemes kedvezőbb hőszigetelési képességű anyagot választani, mint pl. a poliuretán. Jó tudni, hogy a magyar rendelet teljesítéséhez hagyományos hőszigetelő-anyagokból 6-8cm, míg poliuretánból már 4cm elégséges.
Pincefödémek utólagos hőszigetelését leginkább a pince oldaláról a födém alsó síkján elhelyezett PIR táblákkal oldhatjuk meg, hiszen vékonyabb méretben tudja elérni a kívánt hőszigetelő hatást, merev, egyszerűen és gyorsan beépíthető.
Talajszint alatti pincefal szigeteléshez (minimális nedvességfelvétel elérése miatt) formahabosított EPS, extrudált polisztirol vagy poliuretán keményhab lapok használhatóak.
További információ: http://www.bachl.hu
(x)