| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

Feltámad a szocreál?

1/5

Dózsa mozi, Dunaújváros

Rendelőintézet, Dunaújváros

Vasútállomás, Győr

Dunai Vasmű Főkapu

Dunaújváros, Bartók Kamaraszínház

?>
Dózsa mozi, Dunaújváros
?>
Rendelőintézet, Dunaújváros
?>
Vasútállomás, Győr
?>
Dunai Vasmű Főkapu
?>
Dunaújváros, Bartók Kamaraszínház
1/5

Dózsa mozi, Dunaújváros

Rendelőintézet, Dunaújváros

Vasútállomás, Győr

Dunai Vasmű Főkapu

Dunaújváros, Bartók Kamaraszínház

Feltámad a szocreál?
Közélet, hírek

Feltámad a szocreál?

2006.09.15. 10:20

Cikkinfó

Vélemények:
2

Válogatás a Kulturális Örökség Napjai vidéki programjaiból, szeptember 16-17.

Kulturális Örökség Napjai
szeptember 16-17.

BARANYA MEGYE

VÁROSI HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM / Komló, Városház tér 1.
A komlói Városi Helytörténeti Múzeum jelenlegi épületét Zöldi Emil, a VÁTI egykori mérnöke tervezte. 1954-ben készült el, évtizedeken át az MSZMP székháza volt. Jelenleg a múzeumnak, a Természettudományi Gyűjteménynek és a könyvtárnak ad otthont. Felújításra szoruló, helyi védelem alatt álló szocreál épület.
16-án 17.00 órától Takács Péter komlói festőművész kiállításmegnyitója .
17-én 15.00 órától dr. Weiler Árpád előadása a szocreál építészetről. Az előadás után az épületben lévő intézmények megtekintése.
17-én 16.00 órakor séta indul a Városház tér – a Hotel Béke-sziget szállodát bemutatja Kispál László – Kossuth Lajos utca – Zrínyi tér útvonalon.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 10.0 - 17.00

URÁNVÁROSI SÉTA - A SZOCREÁL NYOMÁBAN / Pécs
Az '50-es, '60-as években épült uránvárosi szocreál épületek, köztéri szobrok és egyéb érdekességek. A sétát Tillai Ernő és Dénesi Ödön Ybl-díjas építészek vezetik. Találkozó a Mecsek Áruház előtt, 2006. szeptember 17-én 15.00 órakor.

BÁCS-KISKUN MEGYE

KATONA JÓZSEF MEGYEI KÖNYVTÁR / Kecskemét, Piaristák tere 8.
A Könyvtár épülete Mátrai Péter és Major György építészek tervei alapján 1996-ban épült. Az idén 10 éves épület mára már európai hírű kulturális létesítmény, melyet megnyitása óta közel 3 millió látogató keresett fel olvasás, tanulás, kutatás, illetve találkozás, rendezvényen való részvétel céljából.
Szeptember 12-16. között tekinthető meg "A hazai szocreál építészet" című kiállítás a könyvtár előcsarnokában. A Helyismereti Gyűjtemény dokumentum-kiállítása Bács-Kiskun megye szocreál épületeiből.
sz.: 10.00 - 19.00

CSONGRÁD MEGYE

EMLÉKPONT MÚZEUM / Hódmezővásárhely, Andrássy út 34.
Az Emlékpont épületét Hajdú Bálint, mintagazda építette 1924-ben. Az államosítást követően a Városi Tanács használta, majd 1974-től iskolaként használták. 2005-ben kezdődött F. Kovács Attila, Kossuth-díjas építész tervei alapján a múzeummá való átépítés. Az épület egyesíti az eklektika és a XXI. század stílusjegyeit, így meghatározó, és friss színfoltot jelent a városban.
2006. júliusában nyitotta meg kapuit az Emlékpont Múzeum, mely Vásárhely 1944 és 1990 közötti történelmét mutatja be személyes interjúkon keresztül, a legmodernebb multimédiás eszközökkel. A kiállításon a korszak relikviái modern környezetben jelennek meg.
Kvízjáték az Emlékpont Múzeum kiállítótermeiben.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00


FEJÉR MEGYE

DUNAÚJVÁROSI ÉPÍTÉSZETI EMLÉKEK TANÚTJA - SZOCREÁL
Dunaújváros egységes, szocialista-realista építészeti stílusú belvárosa egyedülálló Európában. Az Építészeti Emlékek Tanútján végigsétálva az érdeklődők megismerkedhetnek a neves tervezők által megálmodott és kivitelezett építészeti remekművekkel, és a kellemes mintegy 2 órás séta során bepillantást nyerhetnek Dunaújváros múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Indulás: a Kortárs Művészeti Intézet (Vasmű út 12.) elől, a séták időpontjáról érdeklődni lehet az Intézet telefonszámán: 06/25-412-220.
Amennyiben egyénileg kívánja valaki megtekinteni a tanösvény épületeit, arról tájékoztatást és prospektust a Tourinform irodában kaphat (Vasmű út 10/a.)

BARTÓK KAMARASZÍNHÁZ ÉS MŰVÉSZETEK HÁZA / Dunaújváros, Bartók tér 1.
Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza 1952-53-ban épült Kis Dezső tervei alapján.. A szocreál stílusú épület kupolájában látható a V. Gács György által tervezett János vitéz című üvegmozaik. 2000-ben Rombauer Gábor tervei alapján átépítették és bővítették. 16-án 15.00 és 19.00 órai kezdettel: Bartók útjain - a Honvéd Táncszínház vendégjátéka.
sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 22.00

 


DÓZSA MOZI / Dunaújváros, Dózsa György tér 1.
A rendelőintézettel szemközti téren található a tér legmeghatározóbb építménye, a Dózsa Mozicentrum, mely Szrogh György alkotása. Ez az impozáns méretű, arányos épület az átmeneti periódus jellegzetes és fontos példája. Tiszta tömege, racionális elrendezése, előcsarnokának magas üvegfala a modern építészethez áll a legközelebb, de az előcsarnok keresztbordákkal tagolt mennyezete, gazdagabb rajzolatú korlátai már közelednek a szocreál igényekhez. Ezt az alkotást is örömmel fogadták a modern építészet hívei, hiszen ebben a korban például a skandináv építészet is él hasonló eszközökkel, ugyanakkor építészeti értékei alapján a szocreál hívei is képesek voltak elfogadni.


INTERCISA MÚZEUM / Dunaújváros, Városháza tér 4.
A város főterén áll az Intercisa Múzeum épülete. 1951-ben épült. Eredetileg pártház volt, szerepénél fogva központi jelentőséggel bírt. Vezető tervezője Weiner Tibor, aki hosszú ideig dolgozott a város meghatározó építészeként. Az épület tervezésében Malecz Erika építész is részt vett. Az épületben – a pártház funkciót követően – működött könyvtár, levéltár. Jelenleg az Intercisa Múzeum állandó kiállításának (Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig), időszaki kiállításoknak, a régészeti és várostörténeti szakmai tevékenységnek valamint múzeumpedagógiai és közművelődési programoknak ad otthont.
16-án 14.00 órakor: Otthon őrzött történelem című kiállítás megnyitója. 15.00 órakor A szocreál építészet Dunaújvárosban c. előadás vezetéssel. 17.00 órakor Ez a divat - divatbemutató és divattörténeti vetélkedő az 50-es évek hangulatát idézve. 17-én 14.00 órakor Sztálinvárosi emlékek címmel dokumentumfilmek a városépítésről, 15.00 órakor retro játszóház, 17.00 órakor Ötórai tea Bambival és 50 filléres fagyival (táncbemutató, ének-zene, divatbemutató).
sz.: 14.00 - 20.00, v.: 14.00 - 20.00


KORTÁRS MŰVÉSZETI INTÉZET / Dunaújváros, Vasmű u. 12.
Dunaújvárosban kiemelt szerepet játszik az épített környezet és a képzőművészet viszonya, valamint a szocreál a helyi művészet fogalomra gyakorolt hatása. Az örökség napok alatt építészet- és művészettörténeti sétákat tartunk ennek bemutatására.
Indulás: szombaton és vasárnap 16.00 órakor.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 16.00 - 18.00

 


SZENT PANTALEON KÓRHÁZ KHT. I. SZÁMÚ RENDELŐINTÉZETE / Dunaújváros, Vasmű út 10.
Az 1952-ben átadott Rendelőintézet szocreál épület, melynek tervezését modern szellemben kezdték, de közben szocreálosítani kellett. Építész: Ivánka András. Megépülte után úgy ítélték, hogy a nyugati irányzat került túlsúlyba, ezért a főútvonal felől takarni akarták. Kor- és várostörténeti szempontból is védelmet érdemel.
Fotókiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00, v.: 8.00 - 12.00


ÜZLETHÁZ / Dunaújváros, Bartók tér
Az épület tervezője a fiatal Vági Oszkár, aki 56-ban az USA-ba került, ahol azóta ismert építészként dolgozik. Az Üzletház felfogásában rokon az Intercisa Múzeum épületével: arányaival, tömegformálásával, szegmensíves bejáratával és ablaksorával az egyszerűségre törekszik. Nincs rajta se oszlop, se párkány,se balusztersor, mégis egyéni, hangsúlyos. A főbejáratát körülölelő színes mozaikot 1952-ben Iván Szilárd alkotta. Témája, címe: Kalocsai virágok Oldalhomlokzatán sokfigurás, pátosszal megkomponált, igazi szocreál jelenetsor kapott helyet.

 


Dunai Vasmű Főkapu
4/5
Dunai Vasmű Főkapu

VASMŰ FŐKAPU / Dunaújváros, Vasmű tér 1-3.

Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Városszerkezetileg a város és a Vasmű szoros kapcsolatban áll. A korszerű városrendezés alapgondolataként a gyáróriást egy telepített erdősáv választja el a várostól. Ha ezen az erdősávon áthaladunk a vasmű bejárati főterére érkezünk. Lauber László és Szendrői Jenő tervei alapján épült a teret lezáró hosszú irodaépület és főbejárat. A korai szocreál épület magán viseli a modern építészet célszerű racionalitását, de kiemelt monumentális oszlopokkal tagolt kőburkolatú főbejárata hangsúlyozza a gyár fontosságát. Ezt erősíti a Domanovszky-freskó is. Ez a munkásság és a parasztság olyan csoportokra bontott, mégis egységes összhatású bemutatására vállalkozik, amely az oszlopközök adta tagoláshoz mesteri módon alkalmazkodik. Ez a freskó méltán tartozik a kor legjelesebb alkotásai közé.


VASVÁRI PÁL ÁLTALÁNOS ISKOLA / Dunaújváros, Petőfi Sándor liget 1-2.
A Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza mögötti park déli oldalán találjuk a Vasvárit: Zilahy István 20 tantermes iskolaépületét. Ez az udvar köré épített, szimmetrikus, egyemeletes iskola átmenet a szocreál felé. Az ablaksor keretezése, a tömeg, a domborművekkel és képzőművészeti alkotásokkal hangsúlyossá tett bejáratok idegenek a modern stílustól. Leginkább az iskola hátsó frontja, a tornaterem kialakítása árulkodik a modernnek induló, menetközben felöltöztetett épület átformálódásáról.


GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYE

BISINGER SÉTÁNY/ Győr
Emlékmű a város és a megye 1956-os mártírjai emlékére.
Deim Pál: Golgota. Az 1956-os emlékművet Nyárádi Anna-Mária művészettörténész mutatja be 16-án, 14.00 órakor.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00

LUKÁCS SÁNDOR SZAKKÖZÉPISKOLA, SZAKISKOLA ÉS KOLLÉGIUM / Győr, Mártírok u. 13-15.
A Rimanóczy Gyula tervei alapján készült épülete 1952-ben avatták fel. A korban elvárt historizáló építészeti formákat a tervező a skandináv téglaépületek sajátos motívumaival helyettesítette. Színvonalas alkotása az akkori idők bármelyik nyugat-európai városában megállta volna a helyét.
Az épületet vasárnap 15.00 órakor "A szocreál, mint álarc" címmel Gunther Zsolt építész mutatja be. Találkozás az épület előtt.
v.: 15.00 - 16.00

JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK MEGYE

ZENEI KÖNYVTÁR / Kisújszállás, Szabadság tér 1.
Információs anyag: lesz
A pincehelyiség kiállítások rendezvények megtartására van kialakítva.
Szocreál építészet Kisújszálláson c. kamarakiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00

DAMJANICH JÁNOS MÚZEUM / Szolnok, Kossuth tér 4.
A Damjanich János Múzeumnak helyet adó Kossuth téri műemlék épület 1860-ban eredetileg bérháznak épült, később Magyar Király szállóként működött. A klasszicista épületet 1952-ben vette birtokba a múzeum. Lehetőség nyílik a restaurátorműhely megtekintésére, lesz vezetés a kiállításokon, és kézművesfoglalkozások várják az érdeklődőket.
Szolnok szocreál építészetének bemutatására séta indul: mindkét nap 10.00 és 14.00 órakor a múzeum épülete elől.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00

PEST MEGYE

PALOTAKERTI LAKÓTELEP / Gödöllő, Palotakert
A tervszerű településfejlesztés jegyében a 60-as, 70-es években megépült Palotakerti lakótelep a szocreál stílusban megépült lakótelepek egyik jellegzetes példája. A lakótelep bemutatása 10.30 órakor lesz.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00


SZIE EGYETEMI LAKÓTELEP / Gödöllő, Páter K. u. 
A korai szocialista realista építészet jellemzi a gödöllői egyetemi lakótelep épületeit. Zömök formájú téglaépületei, homlokzatukon jellegzetes kis domborművekkel sajátos hangulatot kölcsönöznek a telepnek. 11.30 a lakótelep bemutatása.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00


SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE

NYÍRSÉGI CIVILHÁZ / Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Nyíregyházán a Vasútállomástól kb. 5 percre megközelíthető, késő szocreál jellegű, betonból, ill. téglából épült. Korábban az OTP által használt ingatlan, Nyíregyházán kis OTP-ként ismert.
sz.: 9.00 - 12.00

TOLNA MEGYE

EMA-LION BONYHÁDI ZOMÁNCÁRU KFT. / Bonyhád, Perczel Mór u. 84.
A Perczel Béla által alapított Magyar Zománcmű és Fémárugyár 1909-ben létesült Bonyhád határában. Az alapító fia, Perczel József a két világháború között középüzemmé fejlesztette. Az 1948-as államosítás után építették az új zománcozó épületét és az új bejáratot. Az 1970-80-as évek nagyberuházásai jelentős építkezésekkel jártak.
Üzemtörténeti kiállítás.
Mindkét nap 13.00 órakor gyárlátogató séta indul az üzem főbejáratától az üzemtörténeti kiállítás - üzemcsarnokok - táblaosztály - udvar útvonalon, várható időtartam: 1,5 óra. Vezeti Szőts Zoltán, a Völgységi Múzeum vezetője.
sz.: 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00

Vélemények (2)
vhajdu
2009.02.04.
19:00

a VASMŰ FŐKAPU cím melletti kép valójában a győri vasútállomás főbejáratát ábrázolja

viktor
2009.02.04.
21:47

@vhajdu: És mennyire igaz...javítjuk, és teszünk fel igazi vasmű képet is!

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.