Funkcionalista és energiahatékony családi luxusvilla az erdő szélén
A cseh Beszkidek hegység lábánál álló villa tervezője Lukáš Teclt, az Atelier T&F Építész Stúdió munkatársa természetes anyagokkal és a természetközeliség érzetét növelő nagyméretű, energia-hatékony ablakpanelekkel oldotta fel a funkcionalista építészeti alapelvek és a rusztikus hegyvidéki táj közötti ellentétet.
A luxusvilla tulajdonosának a természet és a funkcionalista építészet iránti rajongását tükrözi a rendkívüli családi ház, amelynek alapkoncepciója a kezdetektől fogva az volt, hogy a különleges természeti környezetbe illeszkedő, nyitott terekre épülő családi villa épüljön fel, alacsony energiafogyasztással.
Öt év keresés után találta meg az építőiparban dolgozó háztulajdonos Karel Myšák - aki a DEC-PLAST (www.wdokna.cz) ablakgyártó vállalat tulajdonosa is - azt a páratlan panorámát nyújtó, mintegy 4 000 m2–es telket a Beszkidek hegység lábánál, ahol úgy érezte, megálmodhatja új, funkcionalista házát.
A tulajdonos és a tervezéssel megbízott építész közös inspirációs forrásául a Világörökséghez tartozó brnói Tugendhat-villa szolgált, melynél más funkcionalista épületekhez hasonlóan a nyitott terek meghatározott felosztásának elve érvényesül. A Tugendhat-villa további, a projekt szempontjából meghatározó eleme, hogy óriási ablakpaneljainak köszönhetően szinte benne él a természetben.
Funkcionalista és természetközeli dizájn
A Karel Myšák által választott, erdővel borított hegy lábánál elterülő telekről pazar kilátás nyílik a hegyekre és a szomszédos természetvédelmi területre, ugyanakkor a tervező számára kihívást jelentett a felszíni formák, valamint a rendkívül meredek és délnyugati fekvésű telek összehangolása a funkcionalista épülettel. A szigorúan funkcionalista stílusjegyek ugyanis inkább városi környezetbe illenének, ezért úgy tudták a vidéki táj domborzatához igazítani őket, hogy kemény kőre építették a villát, felül pedig faanyaggal könnyítették. A tulajdonos kérésére kizárólag természetes anyagokra támaszkodtak a kivitelezésnél, a homlokzaton ezért a sötétszürke vakolat, a zúzott kő és a fa váltakozik.
A ház oldalain jelentős szoláris nyereséget biztosító, nagy faszárnyas ablakelemek hozzák még közelebb az épületet a természethez. A villa külső megjelenését az ablakpanelek mellett az Inoutic cég Twinson Premium szellőző kompozitból készült homlokzata határozza meg, amely ötvözi a fa természetes, elegáns megjelenését a PVC időtállóságával és alacsony karbantartási igényével. A teraszon lévő medence, a lépcsők és a kis tóba nyúló móló burkolata szintén az Inoutic-tól származik: a Twinson Terrace+ burkolatra a rendkívül hosszú élettartam és a természetes hatású, ugyanakkor letisztult dizájn miatt esett a tervező választása.
A terasz bal oldalára épített úszómedence faláról csobogó hangú vízesés hullik alá. A tavacska és a vízesés a levegő nedvességtartalmának növelésével kellemesebbé teszik a teraszon töltött forró nyári napokat, egyúttal növelik annak az érzetét, hogy a kert egybeolvad a környező tájjal.
A fény és a terek játéka az enteriőrben
A beltéri tervezés a terek felosztásának és a fénytöréseknek játékosságára épített. A fény több tetőablakon át jut a házba, és energiával tölti meg a belső tereket, ezzel is csökkentve a hidegségérzetet. Mivel a tulajdonos műkedvelő, a belső tér kialakítása galériához hasonlít. A földszinti rész meghatározó jellegzetessége a tágas és nyitott tér, amelyből az üveghomlokzaton keresztül a felső terasz medencéjének vízfelületén visszatükröződő környező dombokra nyílik kilátás.
A tulajdonos lakóépületként és bemutatóteremként egyaránt használja a villát, ezért a földszinti konyha, az étkező és a nappali ügyfélfogadásra alkalmas társasági teret alkot, melyhez az előszoba és a mosdó csatlakozik. A család privát lakórésze a fürdőszobával és gardróbbal ellátott földszinti hálószobából, valamint az emeleti részből áll, ahol hálószoba, fürdőszoba, gardrób és a szükség szerint gyerekszobává alakítható dolgozószoba található. A ház alagsorában kapott helyett a szabadtéri étkezővel összekapcsolt nyári konyha, valamint a szauna az alsó fürdőszobával, a masszírozó fülkével, mosdóval, valamint a kazán- és gépészeti helyiséggel.
Energiahatékony megoldásokkal a fenntartható üzemeltetésért
A 337 m2 hasznos alapterületű villának nincsenek közvetlen szomszédai, így különösen jelentős a kitettsége az időjárási viszonyoknak, ami a fűtési, hűtési időszakban egyaránt fenntarthatatlan rezsiköltségeket eredményezhetne, ha a kivitelezéskor nem helyeztek volna különösen nagy hangsúlyt az energiahatékony megoldásokra.
Az energiamegtakarítás a délnyugati üveghomlokzat szoláris nyereségének, a hőszivattyúval kombinált talajfűtésnek és a talajba fúrt szűrővel ellátott hővisszanyerős szellőztető rendszernek köszönhető, a mennyezet passzív hűtését pedig talajba fúrt csövek biztosítják a modern falazó anyagok mellett. A ház teljes világítását a LED-technológia használatával alakították ki, emellett egy Ipad-ről programozható intelligens rendszer az aktuális klimatikus viszonyok alapján irányítja a ház fűtését, a külső redőnyök segítségével az árnyékolást, a mennyezet passzív hűtését, a medencetechnikát és a kert locsolását. Mindennek köszönhetően a ház „A" energetikai besorolással rendelkezik, és az épület fűtött területeinek éves energiahatékonysága 42 kWh négyzetméterenként.
Az Inoutic-ról
Az Inoutic / Deceuninck ma a műanyag feldolgozó ipar egyik vezető gyártójaként ismert. Az anyavállalatot, a Deceuninckot 1937-ben alapították Belgiumban. Az Anger testvérek Thyssen Polymer Vállalatának köszönhetően 1956-ban elkezdődött a PVC gyártás a németországi Bogenben. Az ablakrendszerek gyártása az 1960-as években indult el Belgiumban, majd 1975-ben Németországban. A Thyssen Polymer vállalatot a Deceuninck 2003-ban magába olvasztotta, és két évvel később nevét Inoutic-ra változtatta. A Deceuninck anyavállalat Csehországban is rendelkezett leányvállalattal 1993 óta, amely a Deceuninck, spol. s r.o. nevet viselte, viszont 2012-ben a márkanév egységesítésére irányuló folyamat eredményeképpen minden közép-európai Deceuninck csoporthoz tartozó leányvállalat felvette az Inoutic nevet. Az Inoutic / Deceuninck 2015-ben immár 22 éve képviselteti magát Közép-Európában.
A Deceuninck nemzetközi műanyag-feldolgozó hálózata a világ több mint 75 országban van jelen leányvállalataival. A vállalatóriás a kiemelkedő minőségű PVC ajtó- és ablakrendszereket, fal- és tető burkolatrendszereket, valamint az elegáns bel- és kültéri formai megoldásokat képviseli. Az Inoutic név három részből adódik össze: „Inside", „Outside" and „Ingeneering Creativity". Mindezek a vállalat azon célját fejezik ki, amely alapján kiváló műszaki megoldásokat felvonultató termékekkel kívánja összekötni a különböző típusú épületek kül- és beltereit. Az időtlen formavilágot képviselő és tartós termékek magas minőségű összetétele több mint 50 éves élettartamot garantál.
Sajtóközlemény
22:38
Hibátlan vagy szinte az - de legalábbis nagyon tetszik. A színvilág, a teleknagyság, a terep rendezettsége, a kert, a magánszféra és a közösségi tér hierarchiája, ezek szelíd egymás fölé rendeltsége, a terek, a plafon kazettái, a konyhai elszívás nagystílű megoldása, a világítás, a bútorok, a terméskő és a simított felületek aránya, elhelyezkedése... Egyszerűen megkapó. Kifogásom persze, mindíg van: a három méternél valószínűsíthetően kisebb belmagasság, valamint a monstre ülőbútor színe és orientáltsága. Ilyen tájnak hátat fordítani egy mégoly érdekes képernyőért sem érdemes. Amúgy, le a kalappal az építészi teljesítmény előtt.