Gúzsba kötve táncolni
A Zuglóban megépült 59 lakásos Komócsy-ház homlokzata látszólag a különböző nyílások könnyed játékából alakult ki. A valóságban azonban az alkotók, a munkacsoport.net építészei komoly sakkozás árán hozták létre azt a kiosztási rendet, ami megfelel az OTSZ vonatkozó előírásainak is, ugyanakkor mindegyik lakást megközelítőleg egyforma bevilágítással látja el.
Hely
Ha Zugló kertes házai között sétálgatunk a fák alatt, nem is sejtjük, hogy a tömb, amely mellett elhaladunk ipari üzemet rejt, mondjuk egy galvanizálót, de lehet, hogy egy csokigyárat. Mindez meglepő, de valóságos. A Komócsy utcában, közel a Bosnyák térhez, korábbi kisüzemek helyén, hat telek összevonásával alakult ki az új telek lakóépület céljára. A telek mélyen benyúlik a tömbbe, és bár javarészt a Komócsy utcára néz, ereszt egy csápot azért a Fűrész utcára is. A beépítést lehetőségünk volt választani, így a nagyobbik rész oldalhatáron álló lett, a kisebbik (a csáp) a környezetében már kialakult zárt sorú beépítést követi.
A kialakult új telek mérete okozta azt a dilemmát, hogy egy kisvárosias környezet képes-e elviselni egy ekkora telken elhelyezhető méretű, hagyományok nélküli tömeget, amely 60 lakásával terpeszkedne az épületek között. Megoldásként a lakásokat több kisebb tömbben helyeztük el, alkalmazkodva ezzel a környék karakteréhez, széttöredezett struktúrájához, kisebb épületekből álló beépítéséhez. Öt tömb közül négy a Komócsy utcára néz, egy pedig a Fűrész utcára, mégsem beszélhetünk különálló tömegekről, az öt tömb egységet alkot. Egy hosszanti közlekedőtengely köti össze őket, amely a Komócsy utcával párhuzamosan halad, néhol kiöblösödik lépcsőházzá, néhol híddá alakul, néhol csak keresztülszel egy tömböt. A hossztengely közepén, a Komócsy utca felől kevésbé hangsúlyos keresztirányú elemet helyeztünk el bejáratként. Két merőleges irányú tengely metszéspontjában alakítottuk ki a főlépcsőházat és a felvonót. E középpontban létrejött „spontán" teresedés lehetőséget adott egy hangsúlyosabb közösségi tér kialakítására. Innen a központból közelíthetőek meg a szintek lépcsőn, liften keresztül, a lakások pedig a tengelyekre fűzött függőfolyosókról. A melléklépcsőház szintén a hossztengelyen helyezkedik el, a Fűrész utcai homlokzat irányában.
A tervezett épületek pince + három szint + manzárd kialakításúak. A pincében kaptak helyet a parkolók, tárolók. A földszinten a lakások teraszokkal kapcsolódnak a közös kertbe, az első és második emeletre erkélyeket, zárt erkélyeket terveztünk, a manzárdszinten tetőformából kiharapott teraszokra nyílnak a szobák, illetve tetőablakok híján innen is vannak bevilágítva.
Egy ekkora méretű beépítés jelentős hatással van a környezetére, a környék hangulatára, megítélésére, ezért választottuk a fegyelmezett tömegformálást, ugyanakkor e feszességet plasztikus homlokzatképzéssel oldottuk.
Random
Az építészeti minőség és esztétikai többlet hozzáadása a vállalkozók által finanszírozott projektekben nem egyszerű feladat. Az ingatlanfejlesztők megtérülési számításaiban egyrészt a terület építési előírásoknak megfelelő maximális igénybevétele a fontos, másrészt mérlegelni kell az épületen alkalmazott anyagok, elemek, dekorációk költségét.
Formailag a Komócsy-ház a „ház" fogalom vizuális leképezése, ezt a formát rajzolják a gyermekek. Amellett, hogy telepítése ötletes, tömege végtelenül egyszerű, minden formálási többlettől megfosztott. Az egyetlen díszítő eszköz, amely a kezünkben maradt a megbízóval történt folyamatos egyeztetések végére, az a homlokzat beborítása egyszerű elemekkel.
A nyílászárókat sablonizáltuk. Háromfajta elemet használtunk a homlokzaton. A nagy négyzet alakú dobozokat, a kis négyzet alakú ablakot (90/90), az emeletmagas nyílást, teraszajtóként, fix elemként vagy az emeleteken parapettel ellátva ablakként (90/265), illetve ezek kombinációját. A homlokzaton kialakult nyílásosztás „rendetlenségét" tudatosan véletlenszerű szerkesztés okozza. Ez a szerkesztés bizonyult ugyanis a legmegfelelőbbnek az adott körülmények között.
A „vonalkód-trend" már többször szóba került ezen a fórumon, egy korábbi épületünkkel magunk is indítottunk egy vitát e témában. (lsd.: írásunkat) ezért erről nem is szólnék. Ám a randomszerűséget ugyanez a probléma, ismételten az OTSZ 5. számú rendelete generálja a Komócsy-ház homlokzatán, amellett, hogy hangsúlyozzuk, hogy számos más épület itthon és külföldön nem egyeztethető össze mindezzel. A nyílások elhelyezésénél több szempontot kellett figyelembe venni. Mivel emeletmagas nyílászárókat is használtunk, az OTSZ homlokzati tűzterjedésre vonatkozó előírásaira tekintettel be kellett tartanunk az 1,30 m távolságot a nyílások között, amely - abban az esetben, ha egymás fölé kerülnek - nem lett volna elég még úgy sem, hogy az ablakokat és ajtókat a fal belső síkjára toljuk. Pozícionálta a nyílásokat továbbá a homlokzaton megjelenő szerkezet, a pillérek és lakáselválasztó falak, valamint a kis helyiségméretekből adódó, sűrűn elhelyezett válaszfalak. Szempont volt a megrendelő igénye is arra, hogy a hasonló méretű lakások nagyjából egyenlő mennyiségű nyílást kapjanak, és a mi igényeink arra, hogy mindezek a megkötések mellett a nyílások esztétikailag is megfelelő helyre kerüljenek. Mindezen kritériumokat figyelembe véve már nem is volt olyan egyszerű a nyílások méretét és pozícióját megtalálni. Könnyítette a feladatot az erkélylemezek beiktatása, mert ez legalább az OTSZ előírásait teljesítette. A dobozok –tulajdonképpen beüvegezett loggiák – elhelyezése elég kötött volt, nagy méretük miatt ezek csak megfelelő méretű helyiségek homlokzatára kerülhettek, egymástól kellő távolságra és nem nagy mennyiségben. Tehát a könnyednek, szertelennek, véletlenszerűnek ható szerkesztés valójában egy komoly logikai játéknak bizonyult.
Különbözőség
Nincs két egyforma lakás. Az alaprajz tervezésénél törekedtünk arra, hogy a lakások egyediek legyenek, ezért alakult úgy, hogy nincs két teljesen egyforma, a homlokzati nyílások elrendezése, az erkélyek különböző pozícióba tologatása és méretbeli különbsége változatosságot nyújt. A manzárdszinten a tetőformába véletlenszerűen vájt „lyukak" teraszként funkcionálnak, amelyeket homogén üvegezett felületek kereteznek. A legfelső szint lakásai e teraszok felől kapnak megvilágítást. A teraszokkal nem spóroltunk, egy lakásnak több is jutott, amelynek oka volt egyrészt, hogy nem akartunk tetőablakokat alkalmazni, másrészt az építménymagasság számításnál ezek csökkentő tényezőnek bizonyultak, így ez a szempont is megszabta a mennyiségüket.
A homlokzatburkolat kérdése
Az épület felülete vakolt, homogén, szürkésfehér. A tömegbe vájt felületekre valami más minőséget, finomabb kiképzésű, színes anyagot, például mozaik burkolatot, vagy csillogó vakolatot gondoltunk. Végül csillogó zöld falfestés került a homlokzat síkja elé ugró dobozok, és az épület tömegébe vájt manzárdszinti teraszok falainak felületére.
Lakók
Miután az építész elengedi a ház kezét, nincs befolyással homlokzatot érintő kérdésekre, döntésekre. Aki beköltözik egy ilyen épületbe, el sem tudja képzelni, mekkora vizuális károkat okoz minden applikált elemmel a ház egységén, főképp, ha az csúnya is. Köszönetet szeretnénk mondani minden fórumon, ahol csak lehet azoknak a lakóknak akik tiszteletben tartják az épületet homogenitását és ha mégis homlokzatra kerül az individuum, akkor azt a homlokzat egységes képét szem előtt tartva teszik.
Komócsy-ház, Zugló, Komócsy utca - Fűrész utca sarok, 59 lakásos zuglói társasház
vezető tervezők: Bulcsu Tamás, Fortvingler Éva, Móser Balázs, Harnos László
statika: Medek Ákos, Szarka Gergely
gépészet: Goda Róbert
elektromosság: Zay Zoltán
generáltervező: munkacsoport.net
koncepció: 2006 december-2007 május
engedélyezési terv: 2007 június - október
kiviteli terv: 2007 október-2008 március
kivitelezés éve: 2008 március - 2009 október
20:32
(itt reagálva egy máshol elinduló beszélgetésre :-) )
Nagy hiányossága a közlésnek, hogy alaprajzot (de legalább helyszínrajzot) nem mutat, mert a ház értékei nekem főleg ott érhetőek tetten. És azokat vizsgálva megtapasztalható, hogy az (amúgy érthető okokból) maximális beépítésre való törekvés nem jelent kötelezően sötét középfolyosókat és használhatatlan tereket.
Itt a lakások mindegyike oldalfolyosóról nyílik, ezáltal nem csak vizuálisan válik az együttes szellőssé, de a lakások tényleges átszellőzése, benapozása is jól oldódik meg. Nem mellesleg LÁTOM a szomszédaimat, ami a társas kapcsolatok, az otthonosság, de a vagyonbiztonság szempontjából sem utolsó.
Azért is hiányzik nekem innen az alaprajz (a befektető honlapjáról kell előbányászni), mert a feltárásokon túl magunkak a lakásoknak az alaprajzai is JÓK, arányosak, élhetőek, amit nagy-nagy öröm olyankor leírni, amikor mintha direkt tendencia lenne a sötét, zegzugos, valóban használhatatlan ingatlannégyzetméterek létrehozása, teszem azt otthonok helyett...
Még valami, egészen hihetetlen, szinte példátlan hazánkban: használható méretű teraszok!... elképesztő..........
:-)
08:25
Ilyen az építészek élete, gúzsbakötve táncolnak és még fizetnek is érte.Nekik is, ők is.
Az épület egyébként az igényesnek látszó, de voltaképpen nem az tipikus esete. Műfaji sajátosságok és megfelelési kényszer teszik nehézkessé és modorossá. Zsúfolt, zavaros és rettenetes viszonyban áll a környezetével. Van persze rosszabb ennél, többségben vannak a rosszabbak, de itt mint valamiféle példa szerepel, hát annak pedig nem alkalmas.
19:06
http://www.komocsyhaz.hu