| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Programok

Hol van az építészet központja?

1/2

archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

Hirdetés
?>
archív / a nyitás - fotó: Török Tamás
?>
archív / a nyitás - fotó: Török Tamás
1/2

archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

Hol van az építészet központja?
Programok

Hol van az építészet központja?

2009.02.17. 10:26

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Helyszín:
Gödör Klub

Esemény kezdete:
2009.02.20. 12:00
Esemény vége:
2009.02.20. 16:00

A Kortárs Építészeti Központ „Hol van az építészet központja?" címmel, február 20-án 14:00 órai kezdettel rendezi meg az európai építészeti központok kerekasztal-beszélgetését a Gödör Klubban megnyitott Emerging Identities EAST! kiállítás záróeseményeként.

A Kortárs Építészeti Központ „Hol van az építészet központja?" címmel,

február 20-án 14.00 órai kezdettel rendezi meg az európai építészeti központok kerekasztal-beszélgetését a

Gödör Klubban (1051 Budapest Erzsébet tér) megnyitott „Emerging Identities EAST!" c. kiállításának záróeseményeként.


A beszélgetés a Deutsches Architectur Zentrum (DAZ) Emerging Identities EAST! című kiállításához kapcsolódva - európai építészeti központok vezetőinek részvételével - az építészeti központok szerepének kérdéseit járja körül. Ezek sok esetben széles közönséget mozgatnak meg és meghatározó szerepet játszanak egy adott ország kulturális életében, máshol viszont csak a szűk értelemben vett szakma képviselőit tudják elérni. Mi lehet ennek az oka? Az egyes országok építészeti közege és az építészet kultúrában elfoglalt helye előre meghatározza vajon egy építészeti központ közönségsikerét? Milyen programokon keresztül és milyen hívószavakkal lehet elérni a szélesebb közönséget Berlinben, Prágában, Bécsben vagy Budapesten? Milyen szerepet vállal egy építészeti központ az adott ország építészeti közéletének, vagy építészetpolitikájának alakulásában?

A kerekasztalon a különböző működési modelleken keresztül megismerhetjük az egyes építészeti központok szerepét, küldetését és fókusztémáit, illetve a számukra adott társadalmi közeg által diktált prioritásokat és mozgásteret.

A kerekasztal résztvevői:
Kristien Ring, a DAZ igazgatója, az Emerging Identities EAST! kiállítás kurátora
Dietmar Steiner, az ICAM, International Confederation of Achitectural Museums and Centers igazgatója
Katharina Ritter, az AzW, Architekturzentrum Wien kurátora
Yvette Vasourkova, a CCEA Center for Central European Architecture (Prága), alapító tagja
Finta Sándor, a KÉK Kortárs Építészeti Központ Alapítvány kuratóriumának elnöke
A találkozóra a kurátor, Kristien Ring által összeállított kiállítás kapcsán kerül sor.

A beszélgetésen választ keresünk arra, hogy az építészeti központok milyen szerepet játszanak az építészeti közélet alakulásában az egyes országokon belül és tágabb környezetükben. A kiállítás a németországi építészeti központból kiindulva az unió keleti régiójának országait vonultatja fel a legfiatalabb generáció építészetén keresztül, nemzetközi bemutatkozási lehetőséget nyújtva a sokszor még ismeretlen irodáknak. A kiállítás összefogja és áttekinti a kelet-európai építészetet, így annak komplex értékelésére ad lehetőséget.

 


archív / a nyitás - fotó: Török Tamás
1/2
archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

archív / a nyitás - fotó: Török Tamás
2/2
archív / a nyitás - fotó: Török Tamás

 


Kapcsolódó esemény február 19-én: Műépítészeti kísérleti projekt Csehországból: GENERATION +

KÉK, Kortárs Építészeti Központ – a rendezvény házigazdája

A KÉK – Kortárs Építészeti Központ fiatal építészek, képzőművészek és civilek által alapított és működtetett, független építészeti kulturális intézet. A KÉK működésének első két évében látványosan bebizonyította, hogy friss, probléma-orientált és nemzetközileg is releváns programjaival képes új szempontokat nyitni az építészeti és városi nyilvánosságban. A magyar kulturális életben egyedülálló intézmény egyben az egyetlen kortárs építészettel foglalkozó hazai szakmai platform. A KÉK tevékenysége és programjai folyamatos, kiemelt hazai és nemzetközi figyelmet kapnak. A 2006 óta eltelt időszakban közel 100 eseményen több mint 10.000 látogató fordult meg, ezek között szerepeltek hazai és nemzetközi kiállítások, konferenciák, építészeti túrák és fesztiválok. A szervezet részt vesz nemzetközi építészeti adatbázisok magyar anyagainak elkészítésében, valamint a hazai szakmai továbbképzésben is.

DAZ, Deutsches Architektur Zentrum
A DAZ Berlin a Németországi Építészek Szövetségének kezdeményezésével jött létre, az építészet és építési kultúra közvetítését tűzte ki célul regionális, országos és nemzetközi szinten. Az építésszövetség 2005-ben Kristien Ringet, kérte fel az intézmény igazgatói posztjára, hogy új működési modellt dolgozzon ki az intézmény számára. Kristien Ring korábban, a mindössze 30 m2-es suitcasearchitecture galéria vezetője volt, mely működése alatt számos országos és nemzetközi építészeti kiállítást mutatott be, és több fontos közéleti esemény színtere volt. A 2005-ben megújított DAZ az építészeti fejlődés különböző szempontjait hivatott bemutatni, és dialógust kezdeményez a különböző érdekcsoportok között. A DAZ kiállítások, különböző események, konferenciák megrendezésével párbeszédre ösztönöz az építészet alkotói és felhasználói között.

AzW, Architekturzentrum Wien
Az Architekturzentrum Wien 1993-ban, az Osztrák Állam és Bécs városa kezdeményezésére létrejött non-profit szervezet. Kiállítótér, találkozóhely, megbízható információforrás mindazok számára, akik érdeklődnek az építészet és épített kultúra iránt. Megalapítása óta az Architekturzentrum Wien nagy tiszteletnek örvendő vitafórum és az építészeti és városi fejlődést bemutató tér. 2001 októberében 8 évnyi működés után az AzW az előkelő bécsi Múzeum Negyedben kapott területet, így most már 2000 m2-en a legváltozatosabb programok megrendezésére alkalmas és elfoglalta az őt megillető helyet a világ építészeti intézményei és múzeumai között. Megalapítása óta az AzW a legfontosabb hely az osztrák építészet számára, az egyetlen építészeti múzeum Ausztriában, és a nyilvános közönség egyre nagyobb érdeklődésére tett szert.

CCEA, Centre for Central European Architecture
A CCEA 2001-ben, négy fiatal prágai építész kezdeményezéséből létrejött független non-profit szervezet. Az építészeti továbbképzés és kutatás alternatív színtere. Mind a gyakorló építészek, mind a szélesebb közönség, azaz mindazok számára nyitott, akik érdeklődnek az építészeti folyamatok megértése iránt és szeretnék nyomon követni az aktuális áramlatokat. Az elméleti és gyakorlati kutatási projekteken keresztül összekapcsolja az építészetet más művészeti ágakkal és tudományokkal. A CCEA tevékenységével nem pusztán az építészet népszerűsítését, hanem Kelet-Európa építészeti identitásának keresését, értelmezését, és átértelmezését tűzte ki célul.

ICAM, International Confederation of Architectural Museums and Centers
Az ICAM 1979. augusztus 22-én, Helsinkiben jött létre. Az ICAM összekapcsolja mindazokat, akik az építészet népszerűsítésével foglalkoznak és az építészet jobb megértésének közvetítését tűzték ki célul.
Az ICAM és tagjainak tevékenységei:

  • az építészeti emlékek megőrzése
  • az épített környezet védelme és minőségének javítása
  • előmozdítja az építészettörténeti tudományok érdeklődését a jövő felé
  • ösztönzi a nyilvános érdeklődést az építészet iránt
  • elősegíti az információcserét és a gyakorlati tudás átadását

Az ICAM kapcsolatban áll a Múzeumok Nemzetközi Tanácsával, az ICOM-mal (International Council of Museums), mint nemzetközi szervezet és tag, ezen túl kapcsolódik az ICA-hoz, az Archívumok Nemzetközi Tanácsához (International Council of Archives).

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.