Így készíthet a tervező egyszerűen teljesítmény nyilatkozat kiírást – Wienerberger termékek a FAPEDIT-en
A teljesítmény nyilatkozat kiírás egy olyan szöveges leírás, melyben a tervező rögzíti az építménybe betervezett építési termékek elvárt műszaki teljesítményét. A FAPEDIT egy ingyenesen hozzáférhető online program, mely minden tervező számára szabadon hozzáférhető segítséget nyújt ezen dokumentum elkészítéséhez és a termékek kiválasztásához.
A jelenleg érvényben lévő építési jogszabályok szerint az építési a tervező feladata az épületbe betervezett építési termékek elvárt teljesítményjellemzőit rögzíteni. A jogszabályok nem nevezik meg konkrétan ezt a feladatot, a szakmában többféle elnevezés született rá: „teljesítmény nyilatkozat kiírás" vagy „CPR kiírás", illetve időnként „CPR specifikáció" kifejezéssel is találkozhatunk. Elég gyakori az „anyagkiírás, anyagspecifikáció", illetve „termékspecifikáció" megnevezés is.
Az alapos és átgondolt teljesítménykiírás összeállítása a szakmai döntésen túl nagy mennyiségű adat strukturálásával járó feladat, ehhez nyújt segítséget a FAPEDIT program, amelynek megvalósításához az építőanyag-gyártó cégek adatszolgáltatása, hozzájárulása is elengedhetetlen volt.
A FAPEDIT egy böngészőből elérhető, térítésmentes online program, mely minden tervező számára szabadon hozzáférhető segítséget nyújt a termékek kiválasztásához és a teljesítménykiírás elkészítéséhez.
A program lényegesen túlmutat egyszerű adatbáziskezelésen, hiszen:
- az építési termékek a terméknéven túl termékjellemzőik alapján is kereshetők;
- keresés lehetséges szerkezetcsoport, egyes rétegek vagy funkciók szerint is;
- egyedi fejlesztésként egyes termékkörök esetén szakmai szemléletű kérdéssorok segítik az adott feladatnak leginkább megfelelő termék kiválasztását.
A program az építész tervezőkön túl kivitelezők, költségkiírók munkáját is segíteni tudja, valamint laikusok, illetve építészhallgatók számára is támogatást nyújt az építési termékek közötti eligazodásban.
A Wienerberger 2022-ben csatlakozott a FAPEDIT rendszerhez, az adatbázisban a Porotherm falazóblokkok, áthidalók, kötőanyagok (vékony falazóhabarcs és ragasztóhab), valamint a Porotherm Födémrendszer elemei mellett mára már a Tondach kerámia tetőcserepek, a tetőfedést kiegészítő alátéthéjazatok és tetőkibúvó termékek és részletes műszaki adataik is elérhetők.
A Wienerberger és a FAPEDIT programot megálmodó és fejlesztő szakemberek célja közös: egy olyan eszközt kívántak adni az építészek kezébe, amivel a napi munkájukat megkönnyítik, a megálmodott épületeik pedig megfelelő teljesítményű, minőségi termékekből valósulhatnak meg.
Keresse a Wienerberger termékeit a FAPEDIT oldalán. További Wienerberger információ építészeknek itt érhető el.
21:28
Már megint meg a hülyítés és a dolgok félre magyarázása: . Az építési termék építménybe történő betervezésének és beépítésének szabályai 4. § (1) A tervező az építménybe betervezett építési termék elvárt műszaki teljesítményét a) az építési termék építményben való felhasználásának módja, b) az építési termék várható élettartama alatt az építésből, az építmény használatából és az üzemeltetéséből származó hatások, c) az építményt érő várható hatások, és d) a jogszabályokban az építési termékre, valamint a tervezett épületszerkezetre vonatkozóan meghatározott követelmények és szakmai szabályok figyelembevételével határozza meg. (6) Ha az 1. melléklet az építési termékre vonatkozóan a jellemző beépítési mód függvényében lényeges terméktulajdonságokat állapít meg, az építési termék elvárt műszaki teljesítményét a tervező ezekkel a terméktulajdonságokkal is meghatározhatja. Mert ez a passzus nem lett átvéve a vanatkozó EU rendeletből: Teljesítménynyilatkozat (1) Harmonizált szabvány által szabályozott építési termék esetében, vagy ha a termék megfelel egy, a termék vonatkozásában kiadott európai műszaki értékelésnek, a gyártónak forgalomba hozatalkor nyilatkozatot kell kiállítania a termék teljesítményére vonatkozóan. Tehát a teljesítménynyilatkozat leszállított termére vonatkozik! Az egy dolog hogy egyes termelők megadják a termékre vonatkozó műszaki specifikációt, de ez nem összetéveszthető a teljesítménynyilatkozattal! Mid azt ahogy sokan rosszul hiszik.