
Kamaraerdei úti Idősek Otthona
II. díjban részesült pályamű.Szerző: MAPTERV Kft.vezető tervező: Ország Attila
II. díjban részesült pályamű:
Szerző: MAPTERV Kft.
vezető tervező: Ország Attila
munkatársak: Ovádi Zsolt, Bálint Katalin, Agárdy Melinda, Magó Vámosy Zsuzsanna
Részletes bírálat:
A tervező a tömegformálásnál az erkélylemezek és előtetők megjelenítését az épület tagolásában kihúzott és visszatolt fiókokként jellemzi, amelyek építészeti hangsúlyát az alkalmazott színhasználat segíti. Az épület visszafogott, igényes megjelenésű, amelyhez további érdekes részleteket jelent az igazgatási szárnyon kialakított zöldtető és tetőterasz.
A főbejáratot megközelítő háromszög kialakítású közlekedési terület jó rávezetést és a befogadás érzését biztosítja az érkezőknek. A szolid bejárati rész, illetve a 163,0 m2-es előcsarnoknak az épület többi részéhez igazodó 3,0 méteres belmagassága miatt kicsit szűkösnek tekinthető, de a fogadótér így is színvonalas.
A déli és keleti szárny által közrefogott udvar sakktáblaszerű kert kialakítása, a természeti, zöldterületi értéken kívül több funkciót is lehetővé tesz. Az étterem kert kapcsolata mellett a kikapcsolódást, a szórakozást is biztosíthatja az ott élők részére.
A gondozási egységek jól szervezettek, megfelelő kialakításúak, mindenütt súlyponti helyen van a nővérszoba (jó rálátással a gondozotti részre). Az épület földszintje üzemeltetési szint, a déli szárnyban az intenzív gondozotti egység került kialakításra. A nemenkénti két közös fürdőszoba itt került elhelyezésre. A szobák mindenütt megfelelő kelet, illetve nyugati tájolásúak, átgondolt belső elrendezésűek. Jó megoldás az egy és két ágyas szobák kombinációjának egy egységként történő kezelése, amelyből eredően mindenütt egyforma arányú a vizesblokkok kihasználtsága. A természetes szellőzés az egységeknél alapvetően biztosított.
Kisebb hiányosság, hogy az igazgató szobájához nincs meg a kiírás szerinti mosdó és az egész szárnyban ezen a szinten nincs személyzeti vizesblokk, csak a földszinten. Garázs nem került kialakításra, és a nővérhívó rendszerről sem tesz a program említést.
A nap elleni védelem az erkélylemezekkel és a tömböket összefoglaló keretekkel elfogadható.
Nagy előnye a tervnek a jó elrendezésből eredő, telken belüli minimalizált méretű úthálózat és a gazdasági rész jó csatlakoztatása is. A központi lépcsőházon és a két liften kívül a két emeletes szárny végén a menekülő lépcsők is segítik a tűzbiztonságot.
Összefoglalás
Az épület környezetbe illő egyszerű és kellemes hangulatú külső megjelenése, funkcionálisan kedvező kialakítása, optimális belső elrendezése által egy gazdaságosan megépíthető intézmény került megtervezésre, amelyik leginkább közelíti az ideális kialakítást, elhelyezést.
A pályamű jól kihasználja a környezetből fakadó előnyöket, a központi magból kiinduló 3 épületszárnyból álló építészeti megfogalmazás teljes nyitottságot biztosít a páratlan táji környezet hatásainak befogadására.
Ez az építészeti konfiguráció egyúttal üzemeltetési szempontokból is telitalálatnak minősíthető, bár apróbb-nagyobb korrekcióra a részletek kidolgozásánál ebben a pályaműben is szükség lehet.
A Bíráló Bizottság a pályaművet az átlagot meghaladó színvonalúnak minősítette és ezért II. díjban részesítette.