Közel kilencmilliárdot szánnak az új Pázmány-campus tervezésére
A kormány közel kilencmilliárd forintot csoportosít át a Pázmány Péter Katolikus Tudományegyetem új campusának előkészítő munkálataira – ami a Magyar Rádió egykori területén, a Magyar Nemzeti Múzeum mögött valósulhat meg. A terület idén márciusban került ingyenesen a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tulajdonába, amely cserébe az államnak adta az egyetem által eddig használt piliscsabai campust. Az épületegyüttesre a kormányrendelet értelmében tervpályázatot is kiírnak.
Az 1461/2020. (VII. 30.), 2020. július 30-án megjelent kormányhatározat értelmében „a fenntartási és üzemeltetési modell kidolgozására, hatástanulmányra, szakvélemények, szakértői tanulmányok készítésére, tervezési program elkészítésére, költség- és időkalkuláció elkészítésére, tervpályázat lebonyolítására, településrendezési eszközök elkészítésére, vázlatterv készítésére, engedélyezési dokumentáció készítésére, engedélyeztetés lefolytatására, kivitelezési dokumentáció elkészítésére" 2020-2023 között összesen 8 924 251 714 forintot biztosítanak. Az előkészítési fázisok lezárásának határideje: 2023. június 30.
A beruházás előkészítéséért a BFK Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt. felel, együttműködve a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel és a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával. A megvalósítás az állami magasépítési beruházások megvalósításáról szóló 2018. évi CXXXVIII. törvény 4. § (7) bekezdése alapján a Beruházási Ügynökség lesz, együttműködve a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel és a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával. A működését másfél évvel ezelőtt, 2019 január elsejével megkezdő, 100%-osan állami tulajdonban álló Beruházási Ügynökséget (Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt.) az állami magasépítési beruházások lebonyolítására hozták létre. A határozat értelmében hamarosan ezt a beruházást is kiemeltté minősíthetik.
A Kormány a 2020. évi XVI. törvénnyel döntött úgy, hogy a korábban a Magyar Rádió által használt ingatlanegyüttest Budapest-Józsefvárosban a Pázmány Péter Katolikus Tudományegyetem új campusának ajánlja fel. (Egy 2016-os kormányhatározat még arról szólt, hogy a terület a Nemzeti Múzeum kezelésébe kerül.) A mostani kormányhatározat rendelkezik a közmédia még az egykori Magyar Rádió területén működő funkcióinak áthelyezéséről is; az MTVA Hangarchívuma áthelyezésére például megközelítőleg 1,5 milliárd forintot szánnak.
A terület egyedülálló építészeti értékeiről az Építészfórum közölt átfogó cikket Utolsó séta? címmel. A mostani határozat ezek közül két stúdiót említ, előírva, hogy az eredetileg a Nobel-díjas Békési György által tervezett 6-os, illetve a Tarnóczy Tamás tervei szerint emelt 22-es stúdió „épületegyüttesen belüli kiváltására, átköltöztetésére az előkészítés során különös figyelmet" kell fordítani, „törekedve azok kiemelkedő akusztikai tulajdonságainak megőrzésére."
A Pázmány eddig is több épületben működött a Rádió területével szomszédos Szentkirályi utcában. Itt ugyancsak állami támogatással 2019-ben indul nagyszabású fejlesztés: a „Bródy Projekt" keretében a Szentkirályi utca 26. alatt 2500 négyzetméteres új oktatási épület emelkedik, a Bródy Sándor utca 15. alatti műemlék, az ún. Kéményseprő-ház felújításával és átépítésével pedig egyetemi irodaház készül.
A Pázmány korábbi piliscsabai campusa az egyetem felajánlásaként kerül állami tulajdonba; ugyancsak a kormányhatározat értelmében Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter feladata lesz, hogy ennek hasznosítására javaslatot tegyen. Erről a területről szintén nemrég írtunk bővebben.
Nyitókép: a Magyar Rádió egykori józsefvárosi épületegyüttese, amely egyetemi campussá alakul át. Kép: Google Streetview