Hibrid loft irodaház lesz a Wolfner gyár épületéből
Lapunk nemrég bemutatta az elmúlt idők egyik legnagyobb fővárosi nagyberuházását, a Metrodom Panoráma hatalmas együttesét, de a gigantikus tornyok tövébe tekintve talán sokaknak feltűnhetett egy másik építkezés is, mégpedig a XIII. kerületi József Attila utca régi gyárépületeinek átalakulása.
A JA4 irodaház a korábbi Wolfner gyárterület egyik több mint 100 éves épületéből átalakuló fejlesztés lesz. Az új szerkezet ugyan a faszádizmus elemeivel is operál, de félig épület rehabilitációról lesz szó egy modern továbbépítéssel, amely a Metrodom Panorámával együtt bizonyára komoly felvirágzást jelenthet a környék számmára.
A Wolfner család Nagysurányból kezdett terjeszkedésbe a fővárosban is, ahol személy szerint Wolfner Gyula a Váci út és a Károlyi utca sarkán vásárolt telket gyapjúmosó vállalkozásának. Testvérével közösen itt építették fel aztán a Wolfner Gyula és Társa Közkereseti Társaság gyárát, amely a századfordulóra a magyar bőrexport majd 40 százalékát biztosította.
A rendszerváltás után természetesen a Váci út ezen szakaszán is megszűntek a gyárak, a később Wolfner -Táncsics Bőrgyárnak nevezett együttes 1993-ra pedig szintén bezárta kapuit és a komolyabb bontások megkezdődtek a 21. században. A megmaradt épületeket a MEO – Kortárs Művészeti Gyűjtemény tereivé avanzsálták, az utóbbi időben itt voltak például a Blitz Galéria kortárs aukciói is. „Míg a MEO – Kortárs Művészeti Gyűjtemény épületei bő egy évtizeddel a bezárás után, 2017-ben védelmet kaptak –, addig a terület legnagyobb részén teljesen elbontották az építményeket. Az északi oldalon téglaborítású apartman-házak épültek, a középső területen, lényegében hét telek összevonásával pedig most kisebb alközpont létesült, amely elrendezésével jól illeszkedik a városrész fejlesztési elképzeléseibe." – írja Bán Dávid az Építészfórum cikkében.
A komplexum nettó bérelhető irodaterülete 2220 négyzetméter lesz, a látványtervek mind a JA4 irodaház hivatalos oldalán láthatóak, illetve a z.d.m design honlapján is, de maga az építkezés is előrehaladott állapotban van már. "A" kategóriás loft irodaháznak ígérekzik a beruházás, a tetején igényes zöldfelületek kialakításával, mindez a konkrétan a "Panoráma" együttes önálló mikroközösségéhez, kvázi mini-városához tud csatlakozni. A négy szintes épület tervezői Bényei istván és Szepesi Zoltán, a látványterveket Szepesi Zoltán jegyzi.