| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Épülettervek/Lakóépület

Lakóépület nyílt tervpályázata - Budapest, V., Nyáry Pál utca 12.

1/0
Hirdetés
1/0
Épülettervek/Lakóépület

Lakóépület nyílt tervpályázata - Budapest, V., Nyáry Pál utca 12.

2006.05.12. 14:39

Projektinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Letölthető dokumentumok:

A pályázat eredménye. Bemutatunk 10 pályaművet. 

Lakóépület nyílt tervpályázata - Budapest, V., Nyáry Pál utca 12. - eredménye

A Bíráló Bizottság által megfogalmazott elvárásoknak maradéktalanul és vitathatatlanul egyik terv sem felelt meg, így az I. díj nem került kiadásra

II. díjban (1.700.000,- Ft) részesült a 66. sorszámú pályamű, szerzői:
Bokor Péter, Meggyes Attila és Perneczky Iván (Villa International Rt.)

III. díjban (1.300.000,- Ft) részesült a 64. sorszámú pályamű, szerzője:
Lévai Tamás 

Megvételben (500.000,- Ft) részesült a 19. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Marosi Miklós és Erdei István
munkatársak: Máramarosi András, Lukács Tamás és Váczi Péter 

Megvételben (500.000,- Ft) részesült a 30. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Mészáros Erzsébet és Magyar Ádám
munkatársak: Kenese István, Goda Róbert, Handó József és Onodi András

Megvételben (500.000,- Ft) részesült a 33. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Ilyés Marianna és Pölös István
munkatársak: Andorkó  Endre, Sári Lajos, Simó Gézáné  és Simándi Gyula

Megvételben (500.000,- Ft) részesült a 40. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Mikó László, Gábor Kálmán és Perger Balázs
munkatársak: Mikó Balázs, Temesvári László, Kelemen Ferenc  és Rhorer Ádám

Megvételben (500.000,- Ft) részesült a 56. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Hajnal Zsolt
munkatársak: Hajnal Ödön, Kovács Judit, Kurucz Regina  és Lipcsei Tünde

Megvételben (500.000,- Ft)részesült a 61. sorszámú pályamű, szerzői:
vezető tervező: Palotai Tamás és Szebeni János
munkatársak: Winkler Péter, Rudi Tamás  és Bednárcsik Gábor

 

Díjazásban nem részesült pályaművek:

28. sorszámú pályamű, szerzői:
tervezők: Berzsák Zoltán, Koós Marianna, Sztojka Gábor 

18. sorszámú pályamű, szerzői:
tervezők: Dévényi Tamás, Kovács Zoltán
építész munkatárs: Takács Orsolya
statika: Szőnyi László

59. sorszámú pályamű, szerzői:
tervező: Csontos Györgyi és Pálóczi Tibor

43. sorszámú pályamű, szerzői:
Tarnóczky Tamás Attila (építész konzulens), Nagy Géza, Juhász Károly Péter


Összefoglaló értékelés és ajánlások a kiíró számára

Belváros-Lipótváros Önkormányzata a pályázat kiírásával lehetőséget kívánt adni az építész társadalomnak, hogy izgalmas, új építészeti válaszokat fogalmazzon meg arra a  nehéz kérdésre, hogyan építsünk ma egy történeti  városrészben.

A kérdésfelvetés széleskörű érdeklődést keltett a pályázatot száznál többen váltották ki és 72 team – a pályázat beadásával – megkísérelte megfogalmazni a maga válaszát.

A terveket áttanulmányozva, tanulságait újra és újra megvitatta a Bíráló Bizottság. A végső döntéshez közeledve egyre több kérdésben értettünk egyet:

Beépítés:
A telket zártsorúan kell beépíteni, a homlokzat megnyitása csak a felső szinteken képzelhető el, de sohasem takaratlanul tűzfalakat hagyva. A belső udvart körbe kell építeni.
A szomszédos udvarhoz szervesen csatlakozva, egységes térként megfogalmazva így az utcai és a hátsó épületszárny „hidakkal" történő összekapcsolódása elfogadhatatlan megoldás.

Közlekedők:
Nehéz optimumot megállapítani. Érdekes javaslatot jelentett a 2 lépcsőházra szervezett közlekedési rendszer, de más terek bizonyították, hogy egy lépcsőházzal is megoldható az épület alaprajzi rendszere és elkerülhető a hagyományos függőfolyosók alkalmazása is.

Lakásszám:
A telek optimális beépítése lehetséges 20 és 25 közötti lakásszám esetén. A 18-20 közötti lakásszám kevés, a 25 feletti lakásszámra tett javaslat eltúlzott és zsúfolt.

Lakáskialakítás:
Különös tekintettel arra, hogy az épületben tervezett lakások kisgyermekes családok számára kell hogy minőségi életteret teremtsenek; a lakások optimális kialakítása:
1 szoba + 2 db 0,5 szoba. Az egyterű karakterű lakások alkalmazása így ugyanúgy elhibázott, mint a néhány esetben rendkívül szűkös méretezésű 2 m-es szobák és 3 m-t is alig elérő nappali terek. Az alaprajzok túlformáltsága – és ezt is számos példa igazolta – ésszerűtlen alaprajzú lakásokat és helyiségeket eredményezett.

Közös helyiségek:
A garázs célszerű kialakítása 2 pinceszinttel lehetséges gépkocsi lift alkalmazásával. A lakáshoz tartozó tárolókat célszerűen az épület pinceszintjén kell elhelyezni. A közös tetőterasz, zöldtető jó lehetőséget biztosít a kisgyermekes családok számára egy kis „levegőzésre".

Földszint:
Az épület földszintjén a nyugati szélén elhelyezett lakóházi bejárat, és a keleti szélen elhelyezett gépkocsi lift közötti területen egy egységes üzletterület kialakítása biztosíthatja a bérbeadás kedvező feltételét.

Homlokzatok:
Az épület homlokzata illeszkedően csatlakozzon a szomszéd épületekhez, a meglevő tűzfalakat takarja le, kevés anyagot használjon és visszafogottan formált. A spaletták, rácsszerkezetek alkalmazása vitatható.
A Bíráló Bizottság által megfogalmazott elvárásoknak maradéktalanul és vitathatatlanul egyik terv sem felelt meg így az I. díj sem került kiadásra. A pályázatot ennek ellenére a Bíráló Bizottság eredményesnek nyilvánította és javasolta a Kiíró Belváros- Lipótváros Önkormányzatának, hogy a II. díjas terv szerzőivel a közbeszerzési eljárás keretei között – a tervezési szerződést kösse meg.

A Bíráló Bizottság evvel a döntésével reményét fejezi ki, hogy az épület tervezése során a pályázat tapasztalatai, a megvételt nyert tervek tanulságos megoldásai, egy izgalmas belvárosi épület megteremtését segítik.

 


A bírálóbizottság összetétele

Ghyczy Emil elnök (Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. ker. Önkormányzat főépítésze)
Dobai János titkár (Magyar Építész Kamara)
Tagjai:
Molnár Katalin (Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. ker. Önkormányzat alpolgármestere)
Lőrincz Mihály (Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. ker. Önkormányzat vagyongazdálkodási ov.)
Konkoly Iván (Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Részvénytársaság)
Bende Csaba (Kulturális Örökségvédelmi Hivatal)
Hegedűs Viktória (Bp. Főváros Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatal, Főépítészi Iroda) 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.