Leállította a kormányhivatal az egykori Modiano-gyár épületének bontását
A XIII. kerületi önkormányzat néhány napja arról adott ki közleményt, hogy elfogadhatatlannak tartják a bontással okozott por- és zajterhelést, bírságot szabtak ki a kivitelezőre, közigazgatási hatósági eljárás indult, az utcai fasorban okozott kár miatt pedig feljelentést tesznek. A fővárosi kormányhivatal most azonnali hatállyal leállította a munkálatokat.
Budapest Főváros Kormányhivatala azonnali hatállyal leállította a XIII. kerületi egykori Modiano-gyár épületének bontását - derül ki a hivatal honlapján március 10-én közzétett hirdetményből. Mint írják, az építésfelügyeleti hatóság a március 8-án megtartott hatósági ellenőrzését követően hozta meg a döntést a Váci út 48/e-f. szám alatti ingatlanon végzett "szakszerűtlen és jogosulatlan építőipari kivitelezési tevékenységet" illetően, és a munkálatok folytatását a további építésfelügyeleti hatósági intézkedésig megtiltotta.
Néhány nappal ezelőtt, március 6-án írtuk meg elsőként, hogy megkezdődött az 1930-as évekbeli hajdani szivarka-papírgyár épületének bontása, a jövőben ugyanis irodaházzá alakítaná át a tulajdonos Codic vállalat a Dpi-Design Kft. tervei nyomán. Cikkünk megjelenése után a XIII. kerületi önkormányzat közleményt adott ki az épületnél folyó munkálatok miatt, mivel a bontás súlyos por- és zajterhelést idézett elő. "Tekintettel arra, hogy az építési- illetve a bontási engedélyezési eljárások, valamint az építésfelügyeleti, ellenőrzési jogkörök a Kormányhivatalokhoz tartoznak, dr. Tóth József polgármester az illetékes Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetőjétől a bontási tevékenység szabályosságának vizsgálatát, szabályossá tétele érdekében sürgős és hathatós intézkedését kérte", derült ki a bejegyzésből. Azt is írják, hogy saját hatáskörben a Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztálya a feltárt szabálytalanságok miatt bírságot szabott ki a kivitelezést végző vállalkozóra, a kerületi Közterület-Felügyelet a feltárt szabálytalanságok miatt közigazgatási hatósági eljárást kezdeményezett, az utcai fasorban okozott kár miatt pedig feljelentést tesznek.
2022 januárjában számoltunk be arról, hogy a tulajdonos kérte az 1931-ben épült, Szőke Imre által tervezett, art deco jegyeket viselő épület védelmének megszüntetését, a vonatkozó önkormányzati rendelet szerint azonban még mindig védelmet élvez a ház, amelynek 1930-as és ´40-es években történt bővítései már nem az eredeti tervező nevéhez kötődnek, kevésbé igényesek, mint a középszárny, ám az építészeti motívumokat átörökítették az oldalszárnyakon. Az 1970-es években a Medicor, majd az 1990-es években a Postabank székháza lett, 2002-ben az Erste Bank vásárolta meg új székházának, melynek költözése után a felszabadult épületben bérirodaházat kívántak kialakítani. Az utóbbi időben több fejlesztési terv is készült rá, a legutóbbi változat szerint a már meglévő épülettömegre négy új, üvegben bővelkedő szintet húznak majd fel, emellett 176 parkolóhely kialakításáról, egy 310 négyzetméternyi étteremről, 12700 négyzetméternyi irodahelyiségről, 182 négyzetméternyi teraszról, illetve 100 négyzetméternyi üzlethelyiségről szóltak az információk.