Madách tér megújítása - hallgatói tervpályázat 2. díjas terve
2012. október 15-én hirdették ki a Madách tér átalakítására kiírt országos hallgatói pályázat eredményét. A BME Építészmérnöki Karának diákjai - Hertel Anna, Magyar Sára Borbála és Nguyen Duc Minh - által felvázolt, a járókelőket Erzsébetvárosba vonzó koncepció a megosztott II. díj mellett lakossági különdíjban is részesült.
A Madách Imre térnek és a Madách Imre utcának arculatváltozásra van szüksége ahhoz, hogy Erzsébetváros egyik szimbólumaként működhessen. A VII. kerületi önkormányzat ezt érzékelve hallgatói tervpályázatot írt ki a tulajdonában lévő, rendezésre váró területre. Az önkormányzat célja az volt, hogy a kiírás alapján beérkező pályamunkák felhasználásával a helyszínre olyan változtatást javasoljon, amely a városi teret alkalmassá teszi rendezvények megtartására s egyben pihenő funkciót is lehetővé tesz az itt élő lakosok és idelátogatók számára.
A pályázatban valamennyi magyarországi egyetem építész, tájépítész és építőművész hallgatója részt vehetett. Összesen 31 érvényes pályamű érkezett be, amelyek közül két-két megosztott első, második és harmadik díjat osztottak ki. A két nyertes pályamű alkotói: Biri Balázs és Vereb-Dér Anna, illetve Lóránt Zsófia, Nemecz Regina és Tuboly Kata voltak. A mi tervünk megosztott második helyezést ért el egy másik csapattal együtt, amelynek tagjai: Árkovics Lilla, Babos Annamária, Csákvári Anita és Lukács Zsófia voltak. Ezenkívül kiosztották az erzsébetvárosi lakosok által legjobbnak tartott lakossági különdíjat is, amelyet a mi csapatunk nyert meg.
Vizsgálat
A Madách Imre tér és a folytatása – a Madách Imre utca – városszerkezeti szempontból nagyon előnyös helyen, a történelmi belváros közvetlen közelében helyezkedik el. Délnyugati oldalról a forgalmas Károly körút határolja, és a Deák tér – ahol a három metróvonal találkozik – is csak egy rövid sétára van. A környéken több köztér is található, elég csak megemlíteni a Deák, az Erzsébet vagy a Vörösmarty teret, amelyek közül mindegyik másfajta karakterrel rendelkezik. A tervezési terület környéke nagyon nyüzsgő, sok járókelőre gyakorolhat vonzó hatást.
Várostörténetileg is izgalmas a helyszín, a jelenlegi Madách Imre tér a szimbolikus boltívével az egykor tervezett Madách sétány kezdeteként épült meg, ez az eredeti cél szerint egészen a Városligetig elért volna. Az I. világháború kitörése előtti elképzelés azóta szelídült, a jelenlegi terv szerint a Madách sétányt már csak a Kazinczy utcáig vinnék el, amely az önkormányzat jelenlegi álláspontja szerint a kultúra utcájaként fog működni a jövőben. Ezért nagyon fontos a Madách Imre tér helyzete, mert a sétány kezdőpontjaként egyfajta bejárati motívum szerepét töltheti be a közeljövőben.
A tágabb környezet értelmezésében egy másik szempont a valaha itt lévő Zsidó Negyed volt - erre tekintettel szerettünk volna teremteni egy olyan helyszínt, ahol akár a helyi zsidó közösség is összegyűlhet és rendezvényeket tarthat. Sajnálatos módon az utóbbi időben a szlömösödés is megfigyelhető a kerületben, így további célként fogalmazódott meg a terület felélesztése.
A tér jelenleg parkolóként funkcionál, a körülölelő árkádsor az Örkény Színházat, egy hotelt és néhány kávéházat rejt magában. Problémájuk, hogy az előttük lévő teret a parkoló autók miatt nem tudják kihasználni, így beszorulnak a gyalogos közlekedéssel együtt az árkádok alá. Egy gyalogosan feltárható terület kialakításához tehát mindenféleképpen szükség van az autós forgalom csökkentésére, az átalakítással kieső parkolóhelyek pótlására.
Koncepció
A teret központi elhelyezkedéséből adódóan Erzsébetváros kapujaként értelmeztük. Kiindulópontja lehet a kerületben egyedien megjelenő romkocsma-túráknak, amelyek a turisták és a budapesti lakosok körében is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A külföldiek által gyakran felkeresett látványosságok egyszeri megtekintésével szemben az volt a célunk, hogy a tervezési terület barangolásra invitáljon a belváros szívébe, a szűk utcácskák és eldugott kis vendéglátóhelyek hangulatának megtapasztalására.
A Károly-körút vonalán haladva bukkan elő a zártsorú beépítésbe ékelődött Madách épületegyüttes erős karakterű világa. Erre a nagyvonalú kialakításra és a téri adottságokra reagál koncepciónk, amely során az épület - kapuként - a kerületbe irányítást, bevonzást szolgálja. Ezt a hatást erősíti a tér középtengelyén kialakított, megkülönböztetett burkolatsáv, amely éjszaka színes fénycsík formájában jelenik meg. Ez egyúttal a boltív két oldalán elhelyezkedő térrészt is összekapcsolja. Ezt a vonalat követve feltárul a Madách irodaház által rejtett – általunk sétáló utcának átminősített – tér látványa is. Emellett megállásra is ösztönöző találkozópont, a középsáv két végén elhelyezett nagyobb, monolitikus burkolatfelület. Ezek a jelszerűen megkülönböztetett felületek világosak, míg az általános kitöltő felület sötét – három- és hatszögekből kirakott – térkő formájában jelenik meg. A belvárosi téren végighaladó világos sáv Károly körút felőli oldalán található egy nagyméretű, a talajjal egy szinten kialakított vízfelület, amely előnyös mikroklimatikus hatásával és szabad használatával oldja a tér feszes hangulatát. A sáv másik végén pedig különböző programoknak biztosítottunk helyet. Itt, a Madách utcában háromszög alaprajzú a megmozgatott, egyedi burkolatú térrész, megtörve ezzel a házak szigorú geometriáját.
A Madách-házak földszintjén levő funkcióknak - színháznak, hotelnek, és a kávézók teraszainak - is helyet biztosítunk, hogy kiléphessenek az árkádok alól és beszivároghassanak a térre. Ebből a célból, valamint a gyalogosoknak kedvezve a tér autós forgalmát megszüntettük, szervizutat biztosítottunk, a Madách Imre és az Asbóth utcában csökkentett forgalmú, 30-as övezetet alakítottunk ki, valamint javasoljuk a Rumbach Sebestyén utcában található nagy, összefüggő, üres telkekre mélygarázs létesítését, a téren megszüntetett parkolóhelyek pótlására.
A kerületbe invitáláson kívül a terv lényegi eleme volt a tér multifunkcionális kihasználása is, ezért - a többcélúságot szem előtt tartva - kevés állandó utcabútort helyeztünk el. Az ülőhelyekkel összekapcsolt zöld szigetekben lombos fákat és gazdag aljnövényzetet képzeltünk el. A Madách utcába is terveztünk kisebb építményeket. Az ide telepített kereteken kiállítások, interaktív installációk, valamint a Zsidó Nyári Fesztivál rendezvényei kaphatnak helyet, amelyeknek a körútról felsejlő szokatlan megjelenése ösztönzően hat az arra járó gyalogosokra.
Összegzés
Tervünk a Madách-házak nagyvonalúságára reagáló elképzelés, amely kapuszerű és multifunkcionális jellegével szolgálja ki a VII. kerület lakosait, és az idelátogató, helyi karaktereket kereső vendégeket.