
Megőrzés és újraírás – A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására
"A meglévő főépület megtartása nem csupán gazdasági racionalitás, hanem építészeti és ökológiai felelősségvállalás is." A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve a főépület továbbépítése, korszerűsítése és napjaink igényeihez alakítása mellett foglalt állást.
A meglévő főépület megtartása nem csupán gazdasági racionalitás, hanem építészeti és ökológiai felelősségvállalás is. A beépítési lehetőségek vizsgálata során világossá vált, hogy a jelenlegi tömeghez hasonló léptékű új épület építése sem funkcionálisan, sem gazdaságilag nem jelentene többletértéket. A megtartás lehetőséget adott arra, hogy a bontási és szerkezetépítési költségek jelentős részét megtakarítsuk, miközben egy olyan térstruktúrát hasznosítunk újra, amely már beírta magát a hely történetébe.
Az egykori auditórium szárny elbontásával a hátsó telekrészen új beépítés válhatott lehetővé – így a régi és új együttélésének alapfeltételei biztosíthatóvá váltak.

Helyszínrajz. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Értékteremtő adottságok – piac és karakter
A meglévő épület arányai, belmagasságai és lépcsőházi terei olyan minőséget hordoznak, amely ma már ritkaságszámba megy. Ezek az adottságok lehetővé teszik prémium kategóriás lakások kialakítását – nemcsak alapterületben, hanem élményben is többet nyújtanak a kortárs újépítésű átlaghoz képest.
Az épület eredeti karakterjegyei – mint az íves vasbeton előtető, a dupla X elrendezésű lépcsőház, vagy a zöld mázas kerámia burkolat – ma már építészeti különlegességek. Ezek az elemek nem csupán esztétikai értéket képviselnek, hanem piaci szempontból is megkülönböztető jegyek.

Emeleti alaprajz. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Fenntarthatóság – nem opció, hanem alapelv
Az épület újra hasznosítása lényegesen kisebb ökológiai lábnyommal jár, mint egy teljes bontás és új építés. A társadalmi és piaci elvárások ma már egyértelműen a fenntartható megoldásokat preferálják, különösen az energiahatékonyság és anyaghasználat tekintetében.
A meglévő épület tovább építésé, hőszigetelése, korszerűsítése összhangban van a környezettudatos építészeti gyakorlatokkal – miközben lehetőséget ad arra, hogy egy korábbi kor értékeit adaptáljuk a jelen szükségleteire.

Látvány. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Építészeti örökség – rejtett értékek felszínre hozása
A Balogh István által tervezett főépület nem áll műemléki védettség alatt, mégis olyan beépítési és formai gesztusokat hordoz, amelyek figyelemre méltóak. A rendház korábbi beépítési vonalaira reagáló, mégis modern nyelven megfogalmazott tömeg jól illeszkedik a templom jobb és bal oldala közötti térarányba.
A hetvenes évek tömegépítészeti közegében ritka az ilyen részletgazdag, szellemes megfogalmazás – különösen úgy, hogy ez ma is újraértelmezhető alapként szolgál.

Látvány. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Tektonikus lemezek – közösségi és lakótér válaszfala
Az épület egyik legmarkánsabb eleme a földszint feletti födém, amely vízszintes tömegével egyszerre funkcionális és szimbolikus választóvonal. Ez a szerkezet elválasztja egymástól a zajos, nyitott közösségi tereket és a nyugodtabb, zártabb lakófunkciókat. A tömeg a Gellért-hegy felé simulva fokozatosan beleolvad a természetes terepbe – mint két tektonikus lemez találkozása: a város felől érkező épített réteg fokozatosan a növényzettel borított lejtő alá gyűrűzik.
Sétáló villák – dinamikus viszony a térrel
A főépület mögött elhelyezett két villaépület nem alárendelt szereplő, hanem tudatosan komponált eleme a kertbe ágyazott struktúrának. A régi auditórium félköríves ívét követve kilépnek a főépület racionális koordinátarendszeréből, és szabadabban keresik kapcsolatukat a tájjal.
Ez a kifordulás vizuálisan és hangulatilag is kapcsolatot teremt a Feneketlen-tó, a Szent Imre templom tornyai, valamint a Citadella panorámája felé – olyan értékek irányába, amelyek túlmutatnak a szomszédos homlokzatok világán.

Látvány. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Amfitórium – emlék és új használat metszéspontja
Az elbontott auditórium helyén kialakított zöld dombok oldalában íves lépcsőpadok idézik meg az egykori funkció térélményét. Ez a tér egyszerre utalás és újraértelmezés – egy közösségi hely, amely nem a múlt rekonstrukciója, hanem annak szimbolikus folytatása.
Az így létrejövő szabadtéri pihenő- és találkozótér az „amfitórium" nevet kapta – egyfajta fiktív emlékműve a hely korábbi szerepének.
A zöld lavina – természet mint építészeti elem
A Gellért-hegy zöldje szinte lavinaként zúdul le az új beépítésre. A fölső platón elinduló növényzet túlcsordul az épület szélein, majd lefolyik az oldalkerteken át egészen a Villányi útig. A növényzet nemcsak látványelem: szigetel, árnyékol, párásít, véd – és egyúttal hozzájárul a városi ember mentális jóllétéhez is.
A túlburjánzó zöld hangsúlyozza a hegyhez való tartozást, ugyanakkor aktív környezettudatos építészeti gesztus is

Látvány. A Vikár és Lukács Építész Stúdió I. helyezést elért pályaműve az MSZMP egykori Villányi úti pártépületének átalakítására.
Villányi 11 koncepciója nem pusztán egy építészeti válasz, hanem egyfajta hozzáállás. Azt keresi, miként tud egy hely múltja jelenvaló maradni – nem nosztalgiából, hanem azért, mert vannak struktúrák, arányok és gesztusok, amelyek új értelmet nyernek, ha hagyjuk őket tovább élni.
A megtartás tehát nem a megőrzés gesztusa, hanem a jövő új alapja.
Vikár és Lukács Építész Stúdió