Megújul a WELL épületminősítési rendszer
Május 31-től minden épülettípusra elérhető lesz az egészséges és inspiráló beltéri környezetet támogató WELL épületminősítési rendszer. Az International Well Building Institute által életre hívott minősítési rendszer a dolgozói jóllétére fókuszál.
Mi az a WELL?
A WELL épületminősítési rendszer támogatja, hogy az emberek fizikailag és szellemileg jobban érezzék magukat, ezáltal jobban éljenek és hatékonyabban dolgozzanak.
A WELL v2 10 fő témakörben ír elő követelményeket és ajánlásokat:
- Levegőminőség
- Vízminőség
- Táplálkozás
- Megvilágítás
- Mozgás
- Hőkomfort
- Akusztika
- Anyaghasználat
- Lelki és szellemi környezet
- Közösség
Mik a fő változások május 31-től?
Korábban csak irodaházakra volt elérhető a minősítési rendszer, de a május 31-én bemutatott WELL v2 után bármely funkciójú épület pályázhat a minősítésre. Az első verzió kötelezően teljesítendő elemeinek száma csökkent. A változások röviden úgy jellemezhetők, hogy a globális szemlélet helyébe a lokális lép, melyben figyelembe veszik az egészség szempontjából kockázatos helyi tényezőket. A korábbi 7 fő témakör 3 újjal bővült, ami a rendszer áttekinthetőségét és flexibilitását segíti. Az új verzió a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektet a közösségek erejére.
Mitől működik a WELL?
A WELL rendszer alapját az emberi szervrendszerekre (pl. légzőrendszer, idegrendszer, endokrin rendszer, vázrendszer) pozitívan és negatívan ható tényezők kutatása képezi. Ez alapján egy olyan rendszert dolgoztak ki, ami csökkenti a stresszt, az ülőmunka káros hatásait, felveszi a harcot az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek ellen. Az irodaházakra vonatkozó 100 kritérium közül példa erre a Circadian lighting desing, ami azt biztosítja, hogy a munkavállaló szervezete a nap folyamán kellő mennyiségű és minőségű fényhez jusson a bioritmushoz mérten.
Hogyan kezdődik a WELL tanúsítási folyamat?
A projektet először regisztrálni kell az International Well Building Institute honlapján. Ezután össze kell állítani a minősítési folyamat résztvevőit, akik a tervezés és a kivitelezés során folyamatosan egyeztetnek az integrált tervezés biztosítása érdekében.
Mi az építész szerepe a WELL tanúsítási folyamat során?
Az építész tervező a helyi WELL AP tanácsadó és a projekthez kijelölt, jellemzően amerikai WELL coach segítségével integrálja a WELL rendszer követelményeit az építészeti tervekbe és összeállítja az igazoló dokumentációt, ami jellemzően feliratozott vázlatokból és tervezői nyilatkozatokból áll. Például irodaház esetében alaprajzi vázlatokkal igazolja, hogy a munkaállomások minimum 75%-a az ablakoktól 7,50 m távolságon belül található (WELL v1).
Milyen szinteket lehet elérni a WELL-ben?
Az alapkövetelményeket teljesítő épületek ezüst minősítést kapnak. Az ezen felül teljesítő épületek arany és platina minősítést szerezhetnek. Lehetőség van csak az épületburok és épületmag minősítésére is, Core and Shell esetén 4 különböző minősítési szint érhető el.
Elérhető Magyarországon?
Magyarországon 4 WELL AP tanácsadó tevékenykedik, akik segítik a beruházásokat a projekt regisztrációjától kezdve a minősítés megszerzéséig, valamint utána, a minősítés fenntartásában. A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) folyamatosan szervez tájékoztató előadásokat és 1-2 napos képzéseket a témában, ahol az építészmérnökök betekintést nyerhetnek a WELL rendszerbe és segítséget kaphatnak a vizsgára való felkészülésben. Eddig három budapesti irodaprojekt szerzett platina előminősítést. A HuGBC Minősített Magyar Épületek Adatbázisában nyomon követhetők a magyarországi WELL minősítésre pályázó és a minősítést elnyert épületek.
Kurucz Regina
WELL AP
Forrás
- https://v2.wellcertified.com/v2.1/en/overview
- https://www.wellcertified.com/articles
- https://www.wellcertified.com/en/articles/cundall-office-one-carter-lane
- http://www.hugbc.hu/hirek/tizenharman-keszultek-fel-well-ap-vizsgara/3744
- http://www.hugbc.hu/minositett-epuletek-adatbazis