Méz, méhek, gyógyulás
Magyarországon ma ünnepeljük a méhek napját. Göde Dorottya diplomamunkája egy olyan családi méhészet vízióját tárja elénk, mely nemcsak a vidéki fenntarhatóság fejlesztésére mutat impresszív példát, de a méhek gyógyászatban betöltött szerepére és felnyitja szemünket. Konzulense Vincze László DLA volt.
A BME Építészmérnöki Karának 2019 februárjában védett diplomamunkáiból állítottunk össze egy válogatást a Lakóépülettervezési Tanszékről. A diploma téma és programválasztás nyitott volt a hallgatók számára a tanszék által felajánlott helyszínek és saját feladatok mellett. A végeredmény a hallgató és nem utolsó sorban a tanár konzulensek konstruktív együttműködésével jön létre, kiknek kritikai, kreatív részvételük minden esetben fontos része az építészeti koncepciónak és a kidolgozott részleteknek. A most bemutatandó diplomaterv Göde Dorottya munkája.
Tanszékvezető: Sugár Péter dr.habil. e. tanár,
Tantárgyfelelős: Perényi Tamás dla e.docens
Vincze László dla e. docens
A tervezési helyszín Szentendre külterülete, a Pomáz és Szentendre közötti Kőhegy lábánál elterülő mezőgazdasági terület. A szubmediterrán éghajlatnak és a vulkanikus kőzetű talajnak köszönhetően a környék hajdanán a szőlő- és gyümölcstermesztésnek adott helyet. A filoxéra járvány után a terület gazdátlanná és bozótossá vált, ma pedig ad hoc jellegű épületetek helyezkednek el elszórtan a fák között, valamint az üres réteken.
Diplomamunkámban egy olyan családi mintagazdaságot hoztam létre, amely a fenntarthatóság jegyében példát adhat a vidéki életforma fejlődésének. Korunkban a kézzel előállított termékek újból felértékelődtek. A terület természeti adottságai kiválóan megfelelnek a vándor és állandó méhészetnek, a méztermelés mellett pedig az apiterápia, azaz a méhek gyógyászatban való felhasználása is helyet kapott a birtokon. Így a családi manufaktúra mellett a gyógyulásnak és a pihenésnek is szerep jutott az idilli környezetben.