Nagykovácsi, Főutca köztérépítészeti hallgatói ötletpályázat - megosztott I. díj, Regula Noémi, Tarcali Dávid, Pongor Soma
A közelmúltban hirdették ki a Nagykovácsi, Főutca köztérépítészeti hallgatói ötletpályázat eredményét, amelyen Regula Noémi, Tarcali Dávid és Pongor Soma terve megosztott első díjat nyert. A BME Építészmérnöki Karának hallgatói koncepciójukban új piactér és főtér kialakítását javasolták, valamint apróbb beavatkozásokkal egységesebb utcakép létrehozására törekedtek.
Műleírás
A főutca tervezésénél több szempontot vettünk figyelembe. Koncepciónk részét képezte a település szerkezetét, működését érintő változtatások meghatározása, a meglévő épületek, funkciók helyzetbe hozása, valamint az egységesebb utcakép elősegítése kis beavatkozásokkal. A tervezés fontos részét képezte továbbá a közlekedés és a parkolás problémájának megoldása is, melyben sok ponton a FMT Tervező Zrt. 2007-es tanulmánytervére támaszkodtunk.
1. A településszerkezetet érintő változások
A piac
A jelenlegi polgármesteri hivatal épületének felújítása nem indokolt, ezért a lebontását javasoljuk. Helyén piacot, parkolót, valamint a főutca felőli oldalon egy büfét alakítunk ki. A tervezett bevásárlóközpont közelsége miatt a településen kereskedelmi központja jönne itt létre, amelynek kisvárosi hangulatú piaca jelentené a kapcsolatot a főutcával. A piac a meglévő kereskedelmi egységek mellett új vállalkozásokat is befogadhatna.
A piac egy kis üzletsorból álló részt és egy fedett-nyitott vásári részt foglal magába. Az épületek hagyományos fa és tégla szerkezetekből épülnek. A büfé kétirányú működéssel egyrészt a Kossuth utca felől, másrészt a piac felől is megközelíthető. A Kossuth utcán teraszt alakítunk ki. A telek Sport utca felőli részén található parkoló 16 parkolóhelyet tartalmaz, emellett egy fedett biciklitároló is helyet kapna.
Új központ létrehozása
Az érintett ingatlanon található, leromlott állapotú házat elbontanánk, helyén parkot létesítenénk. A teret kiterjesztenénk az utcára is, az egyetlen épület - egy fagyizó - a járda és az úttest között épülne fel. A téren elhelyezkedő, padokat és asztalokat magába foglaló szigetek szintén kiterjednének a főutcára, egészen a túloldalig. Ezzel együtt az útpályát is megemelnénk, valamint a buszmegállók elhelyezésével is lassítanánk a forgalmat. A tér lépcsőzetesen emelkedik az utca irányából, a bank mellett rámpán lehet felhajtani. A településen itt a legszélesebb az utca, a két kerítés között mintegy 30 méter van. Így itt egy nagyobb, parkos köztér alakulna ki, a főutca végén található Templom tér reprezentatív karakterével szemben.
A téren található a Posta, valamint egy bank épülete is, amely mögött pedig egy kisebb kereskedelmi épület áll. Ezzel kapcsolatban javasoljuk a kereskedelmi funkciók piacra történő áthelyezését, és az ezáltal felszabaduló épület - központi pozíciójából adódóan - kiváló otthonául szolgálhat a polgármesteri hivatalnak.
A téren kialakított játszótér a családosok részére jelentene kiváló programlehetőséget, a fiatal korosztály számára pedig egy skatepark nyújtana ideális lehetőségeket a kikapcsolódásra. A posta előtt kialakuló kis téren a fontosabb közeli és távoli települések nevét, valamint távolságát vésnénk a térkövekbe.
Turistaközpont
A szintén leromlott ingatlan helyén egy kisebb csoportok elszállásolására alkalmas turistaközpont, valamint egy bicikliszerviz és -kölcsönző kapna helyet.
2. Apróbb beavatkozások
Az iskola előtti tér
Az iskola előtti tér fontos részét képezi a diákok életének, ehhez képest méltatlanul elhanyagoltnak éreztük a terület kialakítását. Javaslatunk egy olyan program létrehozása lenne, amelynek keretében az iskolában tanulók szelektív hulladékokból kis léptékű installációkat készítenének (ülőbútorok, szobrok, stb.), és ezeket szezonális jelleggel, a téren kiállítva megőrizné a település.
Buszmegállók, postaládák, szemetesek, hirdetőtáblák, túraútvonalat jelölő táblák, elektromos szekrények stb.
Egységes arculatot kapnának a településen található, kis léptékű használati tárgyak is, amelyek hidegen hajlított fémlemezekből készülnek, egységes technológiával és felületkezeléssel.
Világítás
Az útpálya páros oldalára a közlekedési szabványoknak megfelelően, 30 méterenként helyeznénk el lámpákat. Ezek az egységes arculatnak megfelelően melegen hengerelt acél szelvényekből készülnek, lámpaoszloponként két világítótesttel, amelyek közül az egyik az útpályát, a másik a bicikliutat, valamint a járdát világítja meg.
Növényzet
A meglévő növényzet megtartása mellett a fennmaradó zöld területek további fásítását és sövényekkel történő betelepítését tervezzük. Az új főtéren „ligetes" hangulat kialakítására törekszünk. Az út szegélyénél található virágládába egységesen örökzöld cserjék kerülnek.
Burkolatok
A Tisza István térnél alkalmazott burkolati anyagfajtákat használnánk fel a többi épülő téren is. Az útpálya új beton burkolatot kap.
3. Közlekedés, parkolás
Parkolók
A parkolókat elsősorban mellékutcákban, a főúton kívül helyeztük el, valamint biztosítottuk minden kert megközelíthetőségét, ezáltal a telken belüli parkolás lehetőségét. Emellett a főúton, az üzletek környékén találhatók parkolók. Az út szélére végig virágládákat helyeztünk, amelyek esztétikai értékükön túl a tilosban való parkolás lehetőségét is megakadályozzák.
Forgalomcsillapítás
A főutcán több helyen - a kastélynál, az új központnál, a piacnál és az iskolánál - zebrát létesítettünk, emellett a központnál kiemelt útszakasz található. A szabályozott parkolás elősegíti a belátható útszakaszok létrejöttét.
Biciklis forgalom
A több helyen (kastély, új központ, piac) elhelyezett fedett biciklitároló elősegíti a B+R rendszer létrejöttét. A helyi közlekedés mellett a Nagykovácsi térségében túrázók részére további bicikliutak építését javasoljuk a térségben.
Az útpálya keresztmetszete
A jelenleg meglévő árkot füvesített föld réteggel borított betonlapokkal fedjük le.
Készítők: Regula Noémi, Tarcali Dávid, Pongor Soma