
Nagyszabású felújításon esik át az isztambuli Hagia Szophia
Földrengés-szimulációk segítségével azonosították az épület gyenge szerkezeti pontjait, a történészek pedig egy „meglepetésekkel teli" felújításra számítanak.
Az 537-ben épült Hagia Szophia Isztambul gazdag történelmi örökségének egyik legismertebb jelképe. Az egykori bazilika, mecset, múzeum, majd ismét mecsetté alakított monumentális épület évszázadok óta meghatározó eleme a város látképének. Most, 1488 évvel az építése után átfogó felújítás kezdődik, ami egy ilyen korú és jelentőségű épület esetében különösen nagy körültekintést igényel.
Asnu Bilban Yalçın bizánci művészettel foglalkozó művészettörténész a Reutersnek elmondta: „A munkálatokkal egy fontos fejezet nyílik meg a Hagia Szophia történetében." A felújítás legkritikusabb része az ikonikus kupola megóvása, melnyek borítását lebontják, majd javítják vagy cserélik az elemeket. Az időjárási hatásoktól egy acélszerkezettel tervezik megvédeni a belső teret. Az épület belsejében négy oszlop tartja majd azt az állványzatot, amelyről a mozaikokat restaurálják, a tetőn, kupolán és minareteken pedig daruval dolgoznak majd.

Forrás: A.Savin/Wikipedia
A szerkezet gyenge pontjait egy nagyméretű földrengés szimulációjával mérték fel – nem véletlenül, hiszen a közelmúltban egy 6,2-es erősségű földrengés is történt a térségben. A szakértők ugyanakkor arra számítanak, hogy a munkálatok során még több problémára derülhet fény.
„Ez valóban egy meglepetésekkel teli épület, mert időnként egészen váratlan dolgok történnek. Tervezel és alapos előkészületeket végzel, de amikor feltárod a szerkezetet, kiderülhet, hogy máshogy kell eljárni" – mondta Yalçın.

Forrás: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)/Wikipedia
A Hagia Szophia több mint kilenc évszázadon át a világ legnagyobb katedrálisa volt, majd II. Mehmed oszmán szultán 1453-ban elfoglalta Konstantinápolyt, és mecsetté alakíttatta.
Mintegy 70 évvel ezelőtt a világi török köztársaság múzeummá nyilvánította, ám 2020 óta ismét mecsetként funkcionál. A hely látogatói – akik 2024 eleje óta belépődíjat is fizetnek – a hívőkkel együtt látogathatják. Az épület 1985 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján.

Forrás: Alexxx1979/Wikimedia Commons
A felújítás ideje alatt nem tervezik korlátozni a látogatók vagy a hívők belépését – a hírek szerint a Hagia Szophia végig nyitva marad –, ám a munkálatok befejezésének időpontja egyelőre nem ismert, így a projekt hosszabb ideig is eltarthat.
Forrás: TimeOut