"Nézetem szerint minden épület kapcsán kollektív felelősségünk van"
Az Ingatlan és Befektetés szaklap szerkesztőségének munkatársa megkereste főszerkesztőnket, Vargha Mihályt, s szakmai tevékenységéről, indíttatásáról és a magyar építészet jelenlegi helyzetéről faggatta.
Az Ingatlan és Befektetés szaklap szerkesztőségének munkatársa megkereste főszerkesztőnket, Vargha Mihályt, s szakmai tevékenységéről, indíttatásáról és a magyar építészet jelenlegi helyzetéről faggatta.
Részlet az interjúból
I&B: Újságírás vagy építészet? Melyik irányból indult a pályája?
V.M.: Építészként jöttem ki az egyetemről még 1976-ban, majd sikerült egy szakipari vállalathoz kerülnöm, ahol építészeti kivitelezéssel foglalkoztam, tehát mélyvíz volt a javából. Ezt követően színháztechnikát tanultam és ezzel is kezdtem el foglalkozni, természetesen állami cégnél. Akkori főnököm egy színháztechnikai folyóirat főszerkesztője volt, így kerültem közel az újságíráshoz.
I&B: Melyik színházakon dolgozott?
V.M.: Akkoriban a teátrumokat jó előre meghatározott program szerint újították fel, így mindig volt munka. Mi terveztük például a Petőfi Csarnok színháztechnikai rendszerét, majd mikor a ´80-as évek közepén a Fővárosi Tanács Művelődésügyi Osztályára kerültem, a beruházási folyamatban is volt szerencsém részt venni. Sokkal később, még mikor az új Nemzeti Színházat az Erzsébet térre tervezték, én voltam a győztes pályamű egyik színháztechnikai konzulense. Ilyen munkáim egyébként még mindig akadnak.
I&B: Mi történt az újságírói pályával mindeközben?
V.M.: Folyamatosan publikáltam, így a szakma egyre inkább megismert erről az oldalamról is. A városi állás után 1986-ban kezdtem dolgozni a Magyar Építőművészet folyóiratnál a ´90-es évek elejéig. Majd indulásától jó pár évig az Építész Kamara havi közlönyét, mondhatnánk úgy is: hírlevelét szerkesztettem. 1998-ban Pásztor Erika Katalinával támadt közös ötletünk az önállósulásra.
I&B: Ez lett az Építészfórum?
V.M.: Így van, persze nem az az Építészfórum, amit ma ismernek. Lényegében abból a most már kézenfekvő felismerésből indultunk ki, hogy az építészeknek ott kell lenniük a világhálón. A gondolat korán jött, azonban a megvalósításra csak az ezredfordulón került sor.
I&B: A portál szempontjából hogy telt az elmúlt hét év?
V.M.: Az első két-három év útkeresés volt HTML alapon, majd 2006-tól megújulás következett, mind látvány, mind tartalmi szempontból. Lassan küzdöttük fel magunkat, költséges „marketingelés" nélkül. Mostanság egy átlag hétköznap több mint háromezer felhasználó böngészi oldalainkat, ami tematikus honlapról lévén szó, elég jó teljesítmény.
I&B: Szakmai oldal az Építészfórum vagy inkább a nagyközönségnek szól?
V.M.: Eredetileg azért hoztuk létre a portált, hogy a szétesett állami vállalatokkal párhuzamosan széteső építész szakma egy olyan fórumot találjon, ahol dialógust folytathat és megismerkedhet egymás munkáival. Nézetem szerint minden épület kapcsán kollektív felelősségünk van, így mindez a nagyközönségre is tartozik.
az Arány és lépték című (teljes) interjú az Ingatlan és Befektetés oldalán olvasható
07:37
Köszi Mihály! Hajrá! Csak így tovább, maradok olvasó és közbe(be)szélő.