Odooproject – lelkesedés, összefogás és innováció
Hamarosan elkészül és indul Madridba, a nemzetközi megmérettetésre a BME Solar Decathlon csapata által tervezett és épített szolárház. Első kelet-európai résztvevőként harcolták ki a részvételt két évvel ezelőtt, megnyerték az oktatókat, támogatókat gyűjtöttek, számtalan leadási határidőt teljesítettek, most pedig már az utolsó simításokat végzik az épületen. Auth Adrián és Szelecsényi Balázs vezető tervezők mögött mára mintegy 70 fős „projektszervezet" dolgozik, összehangolva a tervezés, kivitelezés, kommunikáció és szponzoráció sokrétű feladatait – mindezt önállóan, hatalmas lelkesedéssel.
30% projekt
Az Odooproject, a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak csapata immár két éve dolgozik, hogy első kelet-európai csapatként részt vehessen a Solar Decathlon Europe nemzetközi versenyen. A pályázati kiírás szerint a cél egy fenntartartható, csak napenergiával működő kis kétszemélyes lakóépület tervezése és megépítése volt.
Solar Decathlon
A megmérettetésen egyetemi csapatok versengenek egymással, hogy a napenergiát legjobban hasznosító, legfenntarthatóbb lakóházat építsék meg. A verseny menete látszólag egyszerű: húsz kiválasztott egyetem mindegyike két év alatt megtervezi, majd Madridban meg is építi saját házát. Az építkező csapatok versenyműveit a következő tíz szempont alapján értékeli a zsűri: építészeti- és mérnöki minőség, kivitelezés, energiahatékonyság, villamosenergia-mérleg, komfort, energiatakarékos háztartási berendezések, kommunikáció és társadalmi felelősségvállalás, ipari megvalósíthatóság és piacképesség, innováció, és végül, de nem utolsósorban, fenntarthatóság.
A Solar Decathlon speciális követelményeket is támaszt az épületekkel szemben: Madridban mindössze 10 nap áll rendelkezésre az építésre, emiatt hatalmas kihívást jelent a szállítható, daruzható, többször össze- és szétszerelhető ház tervezése és építése. A verseny sajátja, hogy minden csapatnak magának kell megteremtenie a projekt végrehajtásához szükséges szponzorációt. Az építőanyagok, a felszerelés, a szállítás és a madridi tartózkodás költségeit mind a csapatnak kell előteremtenie. A Solar Decathlon az összefogásról szól: összefogásról a szakágak, különböző területen hallgatók között egy minden szempontnak megfelelő ház tervezéséért – és összefogásról az Egyetem, a piac szereplői és az állam között a projekt megvalósításának érdekében. A projekt kommunikációja rádióban, tévében, számtalan újságcikkben és az interneten zajlott. Maga a verseny kiállítás is egyben, amely óriási lehetőséget teremt a bemutatkozásra.
Kezdetek – sztori
Két éve néhány barátommal arról álmodoztunk, hogy milyen lenne egy magyar csapattal résztvenni a Solar Decathlonon. Bár hatalmas feladatnak tűnt egy ilyen projektet létrehozni, igyekeztünk meggyőzni az Egyetem vezetőit a részvételről, csapatot szerveztünk, éjjel-nappal együtt dolgoztunk a pályázaton, de megérte: 70 egyetem közül kiválasztottak azon 20 közé, akik meg is építhetik házukat Madridban. Fokozatosan nőtt a csapatunk: 30, majd 60 diák – építészek, villamosmérnökök, gépészek, gazdasági és kommunikációs hallgatók - dolgozott együtt önkéntesen a Műszaki Egyetem öt karáról. Egyre többen hittek a csapatban és álltak mellénk: egyetemi konzulensek és szponzorcégek segítették a munkánkat. Teljesítettünk köztes leadásokat a szervezők felé, helytálltunk madridi és barcelonai workshopokon. Idén júniusban kezdtük el építeni az Odoo-t Budapesten, hogy szeptember elejére Madridba érjen.
70% építészet és ház
Az Odooproject során arra törekedtünk, hogy alternatívát kínáljunk, hogy házunkkal egy új, fenntarthatóbb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életmód kereteit teremtsük meg. Olyan házat akartunk tervezni, amelyben a lehető legtöbb időt tölthetjük a szabad ég alatt. Egy házat, amiben élve intenzív kapcsolatba kerülünk a természettel, ahol a nap pályája, az időjárás és az évszakok változásának ritmusa határozza meg a mi életünk ritmusát is. Kis házat akartunk tervezni, hogy anyagot és energiát takarítsunk meg, intenzíven használt kültéri lakótérrel, hogy a lehető legtágasabb életteret kapjuk. Törekedtünk a napenergia leghatékonyabb felhasználására, és a napelemes rendszer esztétikus integrálására.
Geometria
Az épület geometriáját úgy alakítottuk ki, hogy az aktív és passzív energianyereséget maximalizáljuk, a napelemeket beillesszük az építészeti karakterbe, a tömeg pedig karakteres legyen - ugyanakkor ne feledjük, hogy ez elsősorban egy versenyprojekt, tehát a követelményeknek megfelelően látogatók fogadására alkalmas pavilonnak kell lennie. A ház három fő részre tagolható: a kicsi, kompakt lakótömbre, az innen nyíló teraszra és a kiemelt szereppel bíró, a terasz átellenes oldalán található - a továbbiakban csak „nyári falnak" nevezett – falszakaszra.
A lakóegységben egy blokkba rendezve találjuk a fürdőszobát, konyhát és gépészeti helyiséget, ezen felül a tér többi része szabadon variálható: hálószobaként, nappaliként, étkezőként és dolgozószobaként egyaránt használható. A terasz a lakóegységhez hasonlóan intenzíven használt külső lakótér. Arra törekedtünk, hogy a belső térhez kötődő tevékenységeinket- főzés, étkezés, pihenés, munka – a külső lakótérben is hasonló komforttal végezhessük el. Létrehoztunk két funkcionális blokkot, a nyári konyhát és a pihenőt, melyek a nyári falba rejthetők, vagy azonnal elérhetők. A blokkokban rejtett mobil bútorokkal hamar belakhatjuk a teret, a terasz ölé feszített árnyékoló, az éjszakai világítás megfelelő komfortot bztosít.
A nyárifal az Odoo egyedi eleme, mely több különböző célt szolgál. Meghatározza a terasz terét, magában foglalja a pihenőt és nyárikonyhát. Déli oldalát napelemekkel borítva aktív energiatermelő felülettá válik. A nyári falban találhatók a gépészeti és villamos rendszerhez szükséges berendezések, valamint a hőtároló puffertartály.
Hatékony napenergia-hasznosítás
Az épület geometriáját úgy optimalizáltuk, hogy mind az aktív, mind a passzív napenergia-hasznosítás szempontjából ideális legyen. Az épület elsődleges energiatermelő felülete a tető, a hat fokos szögnek köszönhetően elsősorban nyáron termel hatékonyan villamos energiát.
Az épület energiatermelésében fontos szerepet játszik a nyári fal is. A fal létrehozásával megdupláztuk a napenergia-hasznosítás szempontjából aktív, déli felületünket, így egyszerre van lehetőségünk a ház déli oldalán az ablakokon passzív, míg a nyári fal külső oldalát napelemek borítva aktív hasznosításra is. A fal függőleges napelemei elsősorban a téli, alacsonyabb napállás mellett termelnek sok energiát, így remekül kiegészítve a tető napelemeit. Az eredmény egy rendkívül hatékony napelemes rendszer: az Odoo háromszor annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt. Ennyi energiával például egy elektromos autóval akár napi 50 kilométert is megtehetünk.
Egyedi passzív hűtés és fűtés
Az Odoo tervezésénél törekedtünk rá, hogy a lehető legkevesebb energiabefektetéssel, passzív megoldásokkal működő épületet hozzunk létre. A szükséges hőtároló tömeg megléte kritikus a passzív működés érdekében. Mivel a szállítás érdekében könnyűszerkezetes házat terveztünk, ebben az esetben is egyedi megoldást kellett kidolgozzunk az épület hiányzó hőtároló tömegének pótlására. Ezt részben a - könnyűszerkezetes épületekhez képest - nagy hőtároló tömeggel rendelkező, tömör fa szerkezet és a padló betonlemeze adják meg. A továbbra is hiányzó hőtároló tömeget vízzel pótoltuk. A víznek kiemelkedő a fajhője, nem kell szállítani, mivel bárhol hozzáférhető és bármikor visszaengedhetjük a körforgásba, nem szennyezi környezetünket.
Egy egyedi, fél-passzív hűtő-fűtő rendszert dolgoztunk ki. A hőtároló tömeget külső, szigetelt tartályokban tárolt víz jelenti. Ez csövezéssel kapcsolódik az épület padlójához és mennyezetéhez, amiben vizet keringetünk. Télen a déli felületen érkező hőt a padlóból elszállítjuk, a tartályban tároljuk, hogy éjszaka visszakeringetve ezzel az energiával fűtsük a házat. Nyáron a tartály vizét éjszaka a tetőn csurgatva hűtjük, hogy azzal napközben a mennyezet-hűtésünket üzemeltessük.
Szállítás és szerkezet
A tervezés folyamán az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy egy szállítható, 10 nap alatt felépíthető házat tervezzünk. A lehető legnagyobb mértékben előregyártott, modulos rendszer mellett döntöttünk. Az épületet négy merev, daruzható rétegelt-ragasztott fa paneles szerkezetű dobozra bontva szállítjuk. A modulok már magukban foglalják az épület szigetelését, belső burkolatait, beépített bútorait, gépészeti és villamos berendezéseit. Különös gonddal kellett megtervezni mind a szerkezetet, mind a daruzást, hogy a kész modulokban semmilyen kár ne eshessen a szállítás és építés folyamán. A végeredmény egy többször össze és szétszerelhető, közúton szállítható, csak napenergiával működő energiahatékony épület.
Lezárás
Már a verseny kimenetele előtt elmondhatjuk: számunkra már az is hatalmas siker, hogy meg tud valósulni ez a ház. Kihívás és hatalmas lecke volt megtanulni csapatban dolgozni, felelősséget vállalni és döntéseket hozni, de úgy gondoljuk, hogy egy ilyen komplex projekt nagyon hasznos minden szempontból, olyan oktatási forma, ami reális, életszagú dolgokat tanít, és már ilyen fiatalon nemzetközi szereplésre ad lehetőséget. Hatalmas sikernek könyvelhetjük el, hogy ki tudtunk jutni, megterveztük, pénzt szereztünk rá, és már építjük a saját munkánkat. Reméljük nagyon jól fogunk szerepelni Madridban, és a jövőben sokan, különféle projektekkel követik a példánkat.
építész tervezők: Auth Adrián, Szelecsényi Balázs
tervezés éve: 2011-2012
kivitelezés éve: 2012
helyszín: Casa de Campo park, Madrid, Spanyolország
www.odooproject.hu
http://blog.odooproject.com/hu
verseny neve: Solar Decathlon Europe 2012
generáltervező: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Odooproject, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Solar Decathlon csapata
épületszerkezet: Bakos Bálint, Áts Árpád, Áts-Leskó Zsuzsanna, Tóth Emese, Dévai Zoltán
tartószerkezet: Szalay Dávid, Nagy Tamás Bajnok, Salát Zsófia, Kiss Benedek, Bukta Katalin
kivitelezés: Bodolai Márton, Csiki László, Pozsgai András , Szántó Ferenc
épületvillamosság: Dudás Péter, Ádám Gábor, Debrődi Balázs, Polyák Máté
épületgépészet: Erdős Attila, Pfenningberger Bálint
mentor: Dr. Becker Gábor, a BME Építészmérnöki Kar dékánja
lead Faculty Advisor: Varga Tamás DLA, egyetemi docens
Konzulensek:
építészet: Csízy László
épületszerkezet: Pataky Rita
tartószerkezet: Dr. Armuth Miklós
épületgépészet: Szikra Csaba
kivitelezés: Pém Attila