Párisi Nagy Áruház
A Párisi Nagy Áruházat innovatív vasbeton megoldásai miatt, illetve a Lotz Károly és Feszty Árpád freskóival díszített neoreneszánsz bálterme miatt műemlékként tartják nyilván. Az épület átalakítását a TIBA Építész Stúdió tervezte, melynek során figyelembe vették nemcsak a műemléki védettséget, hanem a részleges funkcióváltásból adódó új szempontokat is. A kortárs épületrészek nyelve a történelmi épület ipari szecessziós formavilágára és díszítő motívumaira az eredeti formák újrafogalmazásával reflektál.
Az áruház az 1885-ben Petschacher Gusztáv tervei szerint épített neoreneszánsz stílusú Terézvárosi Kaszinó helyén áll az Andrássy út belső szakaszán. Az építész, Sziklay Zsigmond a kaszinó gazdagon dekorált báltermét megtartotta és integrálta azt az 1910-11-ben épült áruház épületbe. Az ipari szecesszió stílusjegyeit hordozó épületben kiemelt figyelmet kapott a vasbeton szerkezetek míves formálása, valamint az épület korát meghaladó technikai színvonalú tűzbiztonsága. A ’60-as években nagyobb átalakításokat végeztek egy harmadik kor stílusjegyeinek lenyomatát hagyva az épületen, ezt követően Divatcsarnok néven fogadta a vásárlókat. Az ingatlan 1999 óta állt üresen és pusztult. Az ORCO Property Group 2005-ben vásárolta az épületet, hogy újra bekapcsolja a város vérkeringésébe.
Az épület műemléki értékeit, valamint a részleges funkcióváltásból adódó új szempontokat figyelembe véve a TIBA Építész Stúdió építészei tervezték az épület átalakítását. A megmaradt épületelemek és díszítő motívumok gondos restauráláson estek át. Kortárs építészeti elemek hozzáadásával és a terek és térkapcsolatok újraértelmezésével a mai kor használati, műszaki és esztétikai igényei is teljesülnek, így a történelmi és kortárs stílusok keveredéséből friss és izgalmas, eltérő korok építészeti nyelvezetéből egymásra rétegződött hangulat született.
A kortárs épületrészek nyelve a történelmi épület ipari szecessziós formavilágára és díszítő motívumaira az eredeti formák újrafogalmazásával reflektál. Az épületen konzekvensen, de eltérő intenzitással alkalmazva végigvonuló törtvonalú, mégis harmonikus vonalvezetésű üveg-acél térhatároló szerkezetek valamint a felületeken látható kisméretű, ismétlődő geometriai díszek alkotnak új réteget. Az eltérő korú és stílusú elemek rétegződése és átfedése izgalmas és dekoratív tereket hoz létre, megidézve a valamikori áruház nagyvonalúságát.
Az áruházi funkció megmarad a teljes földszinten és az első emeleten, a szinteket egy pár mozgólépcső köti össze. Az egykori kaszinó bálterme, a Lotz-terem az áruházi részhez kapcsolódva irodalmi kávéházként fog működni. Az általános emeleti szinteken szintenkénti leválasztással emelt igényszintű irodák kerülnek kialakításra. A válaszfalazás minimális mértékben csak üvegfalakkal lesz megoldva, így a tér eredeti transzparenciája megmarad.
A felső szintekre a tervek szerint az üzleti szférához és a vendéglátáshoz kapcsolódó flexibilis funkciót terveznek. Ide kapcsolódik a Paulay Ede utcai tetőterasz beépítésével egy kristályszerű üveg-acél szerkezetű reprezentatív tér, melyben étterem fog üzemelni, emellett akár sajtókonferenciákra vagy nagyobb összejövetelekre is alkalmas. A felújított tetőszintről, mely közvetlen liftkapcsolattal megközelíthető az Andrássy útról, pazar kilátás nyílik a pesti belvárosra és a budai hegyekre.
Tiba János
Többek között a Párisi Nagy Áruház is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.