
Pestszentimre Óvodacentrum építészeti tervpályázati eredmény
I. díjban részesült: Földes és Társai Építésziroda Kft. vezető tervező: Földes László
Összefoglaló értékelés:
Budapest, XVIII. kerületi Önkormányzat tárgyi területre országos nyílt, titkos építészeti ötletpályázatot hirdetett meg. A pályázat célja annak vizsgálata, hogy a térségre hatályos KSZT szerinti városrendezési-építészeti előírások az adott telken milyen feltételekkel teszik lehetővé az óvodacentrum elhelyezését, illetve a legjobb megoldás elérése érdekében szükséges-e a KSZT módosításának kezdeményezése.
A tervpályázati kiírásban rögzített beadási időpontra 62 db pályamű érkezett.
A csomagolás bontására kijelölt Bizottság minden pályamű tartalmi követelményeinek átvizsgálása után egy pályaműről megállapította, hogy a titkosságot sérti, mert nem a kiadott formaborítékban közölte a pályázók adatait, a boríték ezen kívül nyitva volt.
A Bizottság egyhangú döntése szerint a pályaművet részletes bírálatban az érvényes jogszabályok figyelembevételével nem lehet részesíteni.
A Bíráló Bizottság munkáját, a pályaművek értékelését, a kiírásban foglalt szempontrendszer figyelembevételével végezte.
A Bíráló Bizottság megkülönböztetett figyelemmel vizsgálta, hogy a pályaművek a javasolt épületet:
- miként helyezik el a kijelölt területre,
- hogyan biztosítják az OTÉK szerinti gépkocsi parkoló számot,
- figyelembe veszik-e, és hogyan az építési vonalat,
- milyen építészeti filozófiát képviselnek az épület környezetbe illesztését illetően,
- milyen az alaprajz rendszere, a foglalkoztatók elhelyezése és tájolása, a tornaszoba pozíciója, az áruszállítás és feltöltés megoldása, a civil szervezetek független megközelítése és működtetése, stb.,
- mennyire gazdaságos az épület megvalósíthatósága,
- milyen az épületen belüli közlekedés rendszere, horizontális és vertikális irányban,
- milyen környezetbarát megoldások merültek fel az épület tervezése során,
- milyen építészeti eszközöket alkalmazott a pályamű szerzője a tömegformálás, homlokzatképzés, anyaghasználat megfogalmazásával és kiválasztásával,
- gondolt-e a pályamű szerzője gyermekbarát megoldások alkalmazására,
- tudatosan alkalmazott-e a pályamű szerzője a funkciónak és környezetnek megfelelő színdinamikai megoldásokat.
A Bíráló Bizottság azokat a pályaműveket részesítette előnyben, amelyek a telekviszonyokat (telek nagysága, tájolás, megközelítés), a KSZT és az OTÉK előírásait úgy vették figyelembe, hogy a kötöttségek ellenére is jól használható, gazdaságos, XXI. századi építészeti értékeket felmutató alkotás jött létre.
A Bíráló Bizottság megállapítja, a tervek átvizsgálása után kedvező épületek születhetnek akkor is, ha a szabályozási tervet nem módosítják.
A Bíráló Bizottság véleménye szerint a továbbtervezés során arra kell törekedni, hogy a csoportszobák elhelyezésénél közvetlen kertkapcsolat emeleti elhelyezés esetén közvetlen jó méretű teraszkapcsolatot lehessen biztosítani.
A Bíráló Bizottság nyomatékosan felhívja a kiírók figyelmét arra, hogy a csoportszobák tájolása K, DK-i tájolásúnak kell, hogy legyenek. (Ez egyben kizárja a csoportszobák két határoló utcára való nyitását.)
A Bíráló Bizottság véleménye szerint a megvalósíthatóság költség kereteinek kímélése érdekében nem javasolja mély fekvésű területen a pince, valamint a térszíni szabadtéri, süllyesztett terek kialakítását.
A Bíráló Bizottság azokat a megoldásokat ítélte jónak, amelyek az óvoda funkciót karakteresen el tudják választani a civil szervezetek és szolgálatok funkciótól.
A Bíráló Bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy a továbbtervezés során a többszintes megoldás esetén étellift alkalmazása szükséges.
A Bíráló Bizottság véleménye szerint azok a pályaművek, amelyek a civil szervezet funkciókat tartalmazó épületrészt – akár elkülönítve is – a rendelkezésre álló telek ÉK-i részében helyezte el, helyes megoldást adott.
Lépték
A Bíráló Bizottság úgy döntött, hogy azok a pályaművek javasolnak a továbbtervezéshez megfontolandó megoldásokat építészeti, homlokzatképzési, tömegalakítási szempontból, amelyek figyelembe véve környezetük szórt-heterogén léptékét és megjelenését, azzal nem konkurálva, de nem szolgai módon illeszkedve ahhoz, keresték meg az útját a területre tervezett épület megjelenésének, amely egyben környezetének színvonalát is emeli.
A Bíráló Bizottság véleménye szerint olyan megoldást kell találni, amelyek a gyermekek korának megfelelő, lelkivilágának és léptékének jól megfelelnek, ugyanakkor jelen korunk építészetének arculatát is tükrözi.
A Bíráló Bizottság fontosnak tartja, hogy az épület tervezése során már a tervezési fázisban az épület homlokzatán illetve belső tereiben megjelenő színek megfelelőek legyenek az oktatás és nevelés célú elvárások mellett, az épületben dolgozó, illetve közterületen közlekedők hangulati, érzelmi és ízlésvilágának pozitív kialakítására és formálására.
A Bíráló Bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy a csoportszoba funkciói a falakon belül nem érnek véget, hiszen ezek a helyiségek mind vizuálisan, mind fizikálisan kapcsolódnak szűkebb környezetükhöz, a teraszokhoz és a kertekhez, ezért elengedhetetlen, hogy a továbbtervezés során az építészeti koncepciónak és filozófiának megfelelve azt mindenben kiegészítve kert és tájépítész szakember kerüljön bevonásra.
Energiatudatosság
A Bíráló Bizottság véleménye szerint a továbbtervezés során fokozott gondot kell fordítani arra, hogy az épületet energiatudatos módon, lehetőleg az anyagok legtermészetesebb felhasználásával és figyelembevételével gazdaságosan lehessen megtervezni.
Ugyanezen okból kifolyólag a Bíráló Bizottság úgy gondolja, hogy a tervezők akkor járnak el helyesen, ha az épületen kívül és belül használt anyagok, lehetőség szerint természetes alapanyagúak, ugyanakkor időtállóak. Ez a környezettudatos tervezési mód mind az épület komplex fenntarthatóságát, mind a gyermekek e célú nevelését és tudatformálását elősegíti.
Mindezek figyelembevételével a Bíráló Bizottság a tervpályázatot a 61 átvizsgált és részletes bírálatban részesített pályamű értékelése után eredményesnek és sikeresnek minősítette.
A Bíráló Bizottság az alábbi döntést hozta:
I. díjban (3.500.000,- Ft) részesült:
6. sorszámú pályamű
Földes és Társai Építésziroda Kft.
vezető tervező: Földes László
építész tervezők: Balogh Csaba, Sónicz Péter
építész munkatársak: Sirokai Levente, Csűri Johanna, Vértesy Ági, Sarusi Kis János, Szűts András
II. díjban (2.500.000,- Ft) részesült:
14. sorszámú pályamű
Fábián Gábor, Joó Éva
III. díjban (1.500.000,- Ft) részesült:
25. sorszámú pályamű
Stúdió A4 Iroda Kft.
vezető tervező: Kendik Géza
építész tervezők: Maza Orsolya, Vilics Árpád, Papp Zoltán Tibor
Erdélyi Mónika fotós
500.000,- Ft-os megvételben részesült:
1. sorszámú pályamű
Makrai Sándor, Vesztergom Ádám
37. sorszámú pályamű
Natta Anikó, Lázár Zsófia, Fejérdi Péter DLA, Bartók István DLA, Bernárd Aurél DLA
38. sorszámú pályamű
Sajtos Gábor, Grand Gabriella, Páll András, Tóth Tamás
60. sorszámú pályamű
Nagy Bálint, Gönczi Anikó, Kronavetter Péter, Németh Ákos, Török Bence, Varga Piroska