Roma Közösségi Ház, Szolnok - Szécsi Zsuzsanna diplomaterve
Négy lépés a jövő felé: négy különböző méretű és funkciójú épület egy udvar köré rendezve, a szolnoki roma közösség felzárkóztatásáért, szabadidős elfoglaltságot és munkalehetőséget nyújtva számukra - ezt a célt tűzte maga elé diplomatervében Szécsi Zsuzsanna, fontosnak tartva az érintettek bevonását az építés folyamatába, hogy az elkészült házat később megbecsüljék és magukénak érezhessék.
Diplomatervem témája egy roma közösségi ház megtervezése volt Szolnokra, a város második legnagyobb cigánytelepére. Az utóbbi években mind a telepen lakók, mind a városvezetés részéről felmerült az igény egy olyan közösségi ház építésére, amely a telepen lakó cigányok mindennapjait teszi színesebbé, segíti őket és közösségi programoknak biztosít helyet.
A tervezési terület az északnyugati városrészben található. A környéken túlnyomórészt gazdasági tevékenység folyik, amelybe a Meggyesi telep - ahol az általam választott telek is található - lakóterületként ékelődik be. Szerkezete, beépítettsége, karaktere is töredezett, sok környezeti és esztétikai konfliktussal. A környék presztízse nem magas, bizonyos területek nagyon elhanyagoltak, nem kihasználtak, ezen felül az épületek állaga és a szegregáció is hatalmas problémát jelent.
Az épület speciális abból a szempontból, hogy a tervezés során nem kötött szigorú program, így lehetőségem volt ezt a közösség igényeihez igazítani. Ennek eredményeképpen alakult ki a négy épületben a négy funkció: fogadó-kiszolgáló épület, ifjúsági ház, kultúrház és munkahely.Fontosnak tartom a helybeliek bevonását már az építkezés megkezdése előtt, mert ez az egyetlen mód arra, hogy a kész házat később megbecsüljék, és igazán a magukénak érezzék. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kitöltő falazatként beépítendő vályogot ők készítik a helyszínen. Ezután az építkezésben is részt vehetnek, hisz a férfiak többsége egyébként is az építőiparban próbál szerencsét, kőművesként, munkásként, segédmunkásként dolgoznak.
A ház a telepen élő mintegy 120 embernek nyújt szabadidős elfoglaltságot és ad helyet összejöveteleiknek. Mivel a közösség több mint 80%-a nem rendelkezik állandó jövedelemmel és többségük már évek óta nem talál munkahelyet, ezért ezen a téren is mindenképpen változásra, segítségre van szükség. Erre szolgál a „munkahely" épület. A munkanélküliség nem csak a telepen élők problémája, ezért ez a ház a telepen kívül élőknek is szól, ezzel is oldva az elszigeteltséget, a távolságot cigány és nem cigány között.
Négy különálló épületről van szó, amelyeket egységes pergolarendszer köt össze. A létesítmény megközelítése elsősorban a Hangya utcáról történik. Itt található a főbejárat, viszont a cigány szokások és sajátosságok miatt fontosnak tartottam, hogy ne vegye körbe kerítés az épületet, ezért a négy kis, pergolával fedett „udvart" nem zártam le. Innen is be lehet jutni a belső udvarra, ahonnan az egyes épületek bejáratai nyílnak.
Az épületek traktusszélessége és magassága is egyre növekszik. Ez szimbolizálja az előrelépést, fejlődést, a legnagyobb, legszélesebb „munkahely" épület pedig az elérendő célt. A felhasznált anyagok kiválasztásánál szempont volt az egyszerű, olcsó kialakíthatóság, ugyanakkor próbáltam ezeket úgy megjeleníteni, hogy többnek látszódjanak, mint amik.
A homlokzatokat átszellőztetett faléc homlokzatburkolattal alakítottam ki. Ezt az teszi érdekessé, hogy a lécek különböző pácolást kapnak, amelyeket ezután néhány kötöttségtől eltekintve (nyílások, bütü homlokzatok) bármilyen sorrendben fel lehet használni. Azáltal, hogy ebben is a helyiek dönthetnek, a végeredmény személyesebb lesz, továbbá visszaadja azt a sokféleséget, színességet is, ami a cigányságra jellemző.
Szécsi Zsuzsanna
Roma Közösségi Ház, Szolnok, Meggyesi telep
tervezés éve: 2012
bruttó szintterület: 722 m2
Konzulensek:
építészet: Dankó Zsófia
épületszerkezetek: Takács Lajos
tartószerkezetek: L. Nagy Zsuzsanna
építéskivitelezés: Pém Attila
épületgépészet: Egri István
épületvillamosság: Filetóth Levente