A Magaslati úti teraszház messziről feltűnő formavilágával ma is különleges része az utcaképnek. A Dévényi Sándor, Csaba Gyula, Lugosi Ágnes és Weiler Árpád alkotta fiatal tervezőcsapat 1978-ra elkészült munkája a közelmúltban teljes felújításon esett át.
Az 1981-re elkészült Domus áruház a Pécsitervnél dolgozó Tillai Ernő tervei szerint kapott látványos Zsolnai kerámia tetőfedést. A nagy múltú művészkerámia-műhely a tervgazdaság korábbi éveiben már csupán ipari kerámiákat gyártott, ez a projekt jelentette a visszatérést az épületdíszítés világába.
A városközpont kapujában, a vasútállomásról ide vezető sugárút végén áll az 1983-ban épült Fészek Irodaház, a 2020-ban elhunyt Prof. Dr. Kistelegdi István egyik jellegzetes műve. A tervező a posztmodern játékosságát több épületén is a funkcionális építészet fomajegyeivel kombinálta.
Az épület egyik különlegessége a tető díszítése, amiben kiemelt helye van a tíz évvel korábban megépült Misinai adótoronynak: a két építmény a városba érkezők számára a vasútállomási út tengelyéből nézve alkot közös kompozíciót.
A belvárosi posztmodern épületek közt új korszakot nyitott Dévényi Sándor 1984-ben épült áttört homlokzatú, a korábban itt állt házról mintázott lakóépülete, amihez később épült szomszédja is historizáló stílussal igazodott.
A túloldalt szomszédos eklektikus épülethez is igazodó homlokzat látványosan két részre osztott, talán ennek köszönhető az épület „villámsújtotta ház” neve.
Az 1980-as évek építészeti útkeresésének országosan is jegyzett példája a szintén Dévényi tervezet Lakodalmas ház, ami nem csak különleges fehér tégla arhitektúrájával, de gazdag dísztettségével is kitűnik. Ma kétcsillagos szálló működik benne, állapota lassan indokolná a szakszerű felújítását, lehetőleg központi légkondicionálással, a jelenleg látható, összesen 14db split kültéri egység helyett.
A belvárosi Teréz és Jókai utcák közt nyitott új átjárást az 1991-ben megnyílt Jókai udvar, amelynek meghökkentő, de mégis tájba illő megformálása szintén az ekkor már Ybl-díjas Dévényi Sándor mellett a lehetetlent nem ismerő építőipari kivitelezők közös érdeme.
A nagyobbik belső udvar közepén két szinten körbejárható, római falmaradványokat konzerváltak.
A szomszédos utcára már más formavilágú, de nem kevésbé meghökkentő homlokzattal néz az épület.
Az átjárható udvarok üzlethelységei ma is a terv szerinti kialakítással működnek, sehol nem látni számottevő átépítés nyomát.
A rendszerváltás idején teret nyerő maszekolás hívta életre a kezdeményezést, hogy újabb nagyáruház helyett egy kiskereskedők háza, azaz mai szóval pláza épüljön a belvárosban.
A Kistelegdi István tervezte épület udvarát a természetes fény járja át. A közelmúlt felújítása sajnos sokat rontott az eredeti összképen: a tető zöld váza, és a harmadik szint sárga ablakkeretei szürkére és fehérre lettek átfestve.
Az épület egyik értéke ugyanakkor még így is az üzemeltetés és karbantartás, mi kiterjed az eredeti információs táblákra is.
A Széchényi térhez közeli Munkácsy Mihály utcában 1992-re készült el a következő nyitott udvarú lakóház, földszintjén üzletekkel, és különösen izgalmasan formált bejárattal.
Az Munkácsí Udvar nevű épület Dévényi Sándor mellett Borza Endre és Lápossy Kristóf tervei szerint épült. Földszinti kőfalai az egykor itt állt középkori lakőházat is idézik, amelynek romjai ma is láthatók az e célból áttervezett pincében.
Az épület 1994-ben Por Architectura díjat kapott.
Az 1996-ra elkészült Hungária irodaház a belváros szélének díszítés nélküli épületei közé vitt színeket. Dévényi Sándor tervezői munkáját itt Halas István és Kovács Gábor segítette.
A Mecsek déli oldalára felkúszó kis utcák egyikében áll az 1996-os Év Háza pályázat különdíjasa, a hosszanti tornáccal az utca felé forduló létlakásos lakóház. Schóber Gyula tervei szerint épült, rendhagyó stílusához szomszédja is igyekezett igazodni.
Különleges adottságú, szabadon álló foghíjtelken épült a Colonia Passage. 1991-es eredeti tervei még szállodaként születtek, de 1996-ban végül üzletházként adták át.
A gazdagon díszített homlokzat, és a szállodai adottságokból is a maximumot kihozó belsőépítészet a Várnagy Péter, Masszi Pál, és Kovács Andor alkotta tervezőcsapat érdeme.
Az idén 76 éves Dévényi Sándor egyik utolsó nagyszabású pécsi épülete a 2006-ra elkészült Hal téri lakóház.
A formabontó építészeti hagyományokat természetesen a közelmúlt épületei is tisztelik. A villámsújtotta ház utcájában 2018-ban épült háromszintes lakóház, Karlovecz Zoltán tervei alapján.