Sokkal több, mint kiegészítő fűtés: házak, amiket csak az ablak fűt
A fűtő üveg nem új találmány, maga a technológia már hosszú évek óta rendelkezésünkre áll. Itthon a Rákosy Glass által kifejlesztett HELIO Heating fűtő üveg már megjelenésekor felkeltette a szakma figyelmét, 2013-ban Construma Nagydíjat nyert, 2018-ban pedig bekerült a TOP10 Legérdekesebb Magyar Innováció közé. Pár évnek mégis el kellett telnie ahhoz, hogy megismerjük a benne rejlő valódi potenciált.
Kezdjük az elején: hogyan fűt a fűtő üveg?
A HELIO Heating fűtő üveg fűtő rétege egy láthatatlan, nanotechnológiával felvitt fémvezető bevonat, amely elektromos áram hatására hőt termel. Ez a bevonat minden esetben a belső térhez legközelebbi, laminált üvegréteg belsejében kap helyet. Fűtése infrasugárzás jellegű, kiemelkedően jó élettani hatásokkal bír, és a komfortérzetet alacsonyabb léghőmérsékleten is biztosítja, ami azt jelenti, hogy 18-19 °C-on olyan hőérzetet nyújt, mint hagyományos fűtéseknél a 22–24 °C.
A hőszigetelő szerkezetben helyet kap egy hőtükör bevonattal ellátott üveg is, melynek köszönhetően a megtermelt hő nagy része a beltérben hasznosul. Amíg korábban az üvegfelületeken veszett el az energia nagy része, esetünkben fordul a kocka – a fűtő hőszigetelő üvegek hőtechnikai értéke szerkezettől függően a 0,7 W/m2K-t is elérheti.
„Aki ma ingatlant szeretne venni, az egyik legfontosabb szempontként veszi figyelembe az energiahatékonyságot. Minél többféle fronton rendelkezik az épület az energiahatékonyságot elősegítő alkotóelemekkel, az ingatlan annál értékesebbé válik. De azt is megfigyelhetjük, hogy egyre többek számára lényeges a környezetvédelem is, mind többen törekednek arra, hogy mindennapjaikban lehetőségeikhez mérten minél inkább járuljanak hozzá. Az energiahatékony építési megoldások, mint a fűtő üveg, csökkenthetik az épületek káros környezeti hatásait, mivel kevesebb energiafelhasználást igényelnek" – emeli ki Rákosy Eszter, a Rákosy Glass tulajdonosa és vezetője.
Önálló fűtésként is használható, vagy csak kiegészítésként?
A fűtő üvegre elsősorban mint kiegészítő fűtésre szoktak gondolni, és legtöbbször így is lett beépítve. Meglévő fűtés mellett kiegészítésként, a komfortérzet jelentős mértékű javítására használható, valamint páramentesítésre és hóleolvasztásra is alkalmazható. Nem véletlen, hogy jobbára ott gondoltak rá, ahol speciális megoldásra volt szükség.
Mára bebizonyosodott, hogy a fűtő üveg műemléki környezetben is megállja a helyét. Remek példa erre a Fiumei úti sírkertben található Apponyi-hintó, amit egy 29 m2 alapterületű, 4,5 m magas, légmentesen záró, fűtő hőszigetelő üvegből készült üvegpavilon véd meg a káros környezeti hatásoktól. Ezek az üvegek biztosítják az állandó hőmérsékletet és páratartalmat, amire szükség van azért, hogy az eredeti alkatrészekből álló szerkezetet a későbbi generációk is megcsodálhassák.
A fűtő üveg ugyanilyen jól teljesít kisebb léptékű projektekben is, sőt megfelelő méretű üvegfelületek esetén alkalmas önálló fűtésre is. Bár a lehetőség eleve adott volt, csak mostanában kezdik kiaknázni.
Elmélet a gyakorlatban: a Kástu kabinházak
Az Ybl- és Kós Károly-díjas U. Nagy Gábor által tervezett Kástu kabinházak fűtését kizárólag a nyílászáróként beépített HELIO Heating fűtő üvegek biztosítják. Ezek teljesítménye: az emeleti hálóban 500 W, a nappaliban 2200 W, a fürdőben 1000 W.
A hét kabinházba 150 négyzetméternyi fűtő hőszigetelő és hagyományos hőszigetelő üveg lett beépítve, külön figyelmet fordítottak a gyártás során arra, hogy a kétféle üveg között esztétikailag ne legyen eltérés. A 36 négyzetméteres házak esetében létfontosságú volt az okos térkihasználás, így kifejezetten jól jött a fűtő üveg technológiája. Az, hogy az ablak fűt, nemcsak azért jó, mert a hőleadó nem foglal helyet, de tökéletesen illeszkedik a házak minimalista formavilágába is.
Csak ablaküvegként használható?
Nem, a fűtő üveg szinte bármilyen megoldásban alkalmazható; például üvegkorlátként, járható üvegpadlóként, konyhahátfalként, beltéri elválasztó üvegfalként is. Működése zajtalan, s mivel nincs konvekció, nincs szálló por sem.
„A HELIO Heating fűtő üveget sík és hajlított változatban is gyártjuk, illetve különböző fűtőüveg-bútorok és design fűtőüvegek is készíthetők belőle. A legmagasabb felhasználói élmény érdekében fűtő üvegeinkhez kifejlesztettük egyedi okos vezérlőrendszerünket, melynek segítségével egyszerűen, az energia-, és költséghatékonyságot szem előtt tartva oldható meg az épületek fűtése" – avatott be Rákosy Eszter.