Tovább pusztul a Rába MVG étterme
Az 1977-ben Winkler Gábor és Lőrincz József tervei alapján épült önkiszolgáló étterem, konyha és konferencia-központban két nagy méretű képzőművészeti alkotás is került. A hosszú ideje üresen álló, elhanyagolt épületben tavaly decemberben tűz ütött ki, az első emeleten kialakított konferenciaterem lobbant lángra. Az épületért aggódok szerint legalább a Józsa Bálint és Kovács Ferenc által alkotott márvány domborművet meg kéne menteni az utókornak.
„Jól átgondolt belső térrendszerének és tömegelrendezésének fő vonásai megegyeznek az eredeti épülettel. Legfőbb különbség, hogy itt kifejezett igény volt a VIP-használatnak és konferenciáknak megfelelő minőség és téri kialakítás. Egy második, reprezentatív bejáraton át közelíthető meg a konferenciaterem, amelyet külön étkező és kényelmes fotelekkel berendezett pihenőtér egészít ki. A házba két nagyméretű képzőművészetű alkotás is készült. A konferencia-bejárattal szemben elhelyezkedő ruhatár fölötti falfelületre egy alumínium plasztika került, míg a menza belső terében Józsa Bálint és Kovács Ferenc nagyméretű márvány domborműve található. Megjegyzendő, hogy ez utóbbi a reprezentatívabb, mégis ez került a munkásoknak szánt több száz fős, étkező egyébként tetőtől talpig márvánnyal borított terébe. A Horváth Ede vezette szocialista üzemben a munkás volt az igazi VIP-vendég…" - írta öt évvel ezelőtt a a Modern Győr az étterem épületéről.
Egy másik, 1970-es épületet - amelyet Winkler Gábor tervezett és amelynek terveit Lőrincz felhasználta a még álló épülethez - már elbontottak a 2000-es években az Audi terjeszkedésekor. Tavaly decemberben a Kisalföld adott hírt arról, hogy tűz keletkezett a kétszintes, több ezer négyzetméter alapterületű, használaton kívüli épületben, a győri Gyóni Géza sétányon. A hír szerint az egy időben színházként használt egykori konferenciaterem lobbant lángra mintegy 50 négyzetméteren, füsttel telítve meg az épületet.
Hartmann Gergely építész – aki évek óta törődik az épület sorsával - külön felhívta a figyelmet a Józsa Bálint és Kovács Ferenc által alkotott márvány dombormű megmentésének szükségességére. „Győrben rövidesen két hatalmas középületben, a Színházban és az Egyetemen is nagyléptékű fejlesztések lesznek, ha ezt a házat neadjisten lebontják, egyikbe elképzelhető lenne az újbóli felállítása. Ez lenne a minimum, ha az épület el is tűnik..." Józsa és Kovács egy másik domborműje, amely a Szervita téri Belvárosi Távbeszélő átjárójában volt látható mintegy tíz méter hosszú és három méter magas mészkő dombormű ugyanis új helyet talált a XI. kerületben – írta meg korábban az Urbanista. Józsa és Kovács egy másik, köztéri absztrakt domborműve a Déli pályaudvar aluljárójában látható.
A cikk megírásában köszönjük Hartmann Gergely és a Modern Győr közreműködését.