Újpalota Közösségi Ház ötletpályázat – Oláh Márton, Ferenczi Ottó
Részletesen bemutatjuk az Újpalota Közösségi Ház ötletpályázatára Oláh Márton és Ferenczi Ottó által készített pályaművet.
Újpalota, Fő tér Ötletpályázat műszaki leírás
Kulcsszavak:
- áramlási rendszerbe illesztés
- merev városi struktúrából való elszakadás
- fűzött térsorozat
- több jellegű, több színterűség
- védett platánfák megtartása
- térfalképző, látványjavító fák megtartása
- környezeti értéket növelő növénytelepítés
A pályázat a nagy áramlási tengelyek csomópontjába – mint funkcióhiányos térbe – próbálja elhelyezni a központi szereppel bíró teret. Ilyen jellegű erőtérbe, forgalmi sűrűsödésbe nem merészség elhelyezni közösségi célt szolgáló létesítményt, ami arra utal, hogy a közlekedéselvű - úgymond üres - terekbe kényszerített funkciók egyre nagyobb teret fognak elvenni életük során a közlekedéstől, ezzel emberközpontú terekké formálják a közlekedés-csatornák menti teresedéseket. Új funkciók megjelenésére is csak a gyalogos hálózatok csomópontjaiban van esély.
Koncepció:
A javaslat szükségtelennek tartja a kereskedelmi funkciók téren tartását a környéken lévő üzletek, hasonló nagyszámú intézmények miatt. Ezen funkcióknak a Zsókavár utcai kihasználatlan kereskedelmi célú épületben adna új (újra) helyet. Ugyanebből az épületből a Zsókavár utcai Szabó Ervin könyvtár térre telepítésével bővítené a tervezési programot, gyarapítva ezzel a kulturális szolgáltatások körét is. A meglévő közösségi ház épületének megtartását nem tarjuk célnak, annak mértéke és jellege a jelenlegi programot kötött kényszerpályára tereli.
A tömeg hosszanti, átlós szervezésével két irányba fordítja ki a teret, három szabadtéri funkciót fogalmaz meg. Az épület ezen szabad telepítése nem kívánja felvenni a lakótelep struktúráját, kontrasztja elsősorban a funkcionális és térszervező jellegéhez köthető. Kifejezetten szükségesnek látja a két út által bezárt tér zöldfelületeinek erősítését, rehabilitációját, de értelmezés keretében mindenképp egy erőteljes térrendezéssel kívánja leválasztani a közösségi funkciók sűrűsödésétől.
Ezen elvek mellett a tér zöldfelületeinek kibillentése, kisebb síkváltások és emelkedések létrehozása, kifejezetten a térre ráhangolás vagy elrejtés céljából készül. Az új, kibillentett tér udvarszerű bensőséget adhat ennek az intézményformának. Az intimebb tér kismértékű süllyesztéséből adódó szintkülönbségek és a tér rézsűfalai mentén megtartott és telepített növényzet képezi.
Funkció:
A pályázatban szereplő tervezési programot az általunk javasolt új épületben, három szinten helyeztük el. A közösségi funkciók az alsóbb szinteken találhatóak, amely szintek térszinti kapcsolatokkal rendelkeznek. Az üzemeltetést kiszolgáló helyiségek az emeleti szintre kerültek. A mélyföldszint a süllyesztett fórum szintjéhez kapcsolódik, amely transzparens homlokzatával nyit a nagyméretű rendezvénytér felé. Ezt a teret az épületen átmenő, fedett térlépcső köti össze közösségi ház mögötti parkkal, áthaladva ezáltal a földszinti teraszon, amely kisebb rendezvények lebonyolítására alkalmas.
Az épület tömegében és funkcionális egységében is két fő részre osztott. Az egyikben a közösségi ház többcélú termeit, galéria csarnokot, valamint a pályázati programot kiegészítő kis könyvtárat – folyóirat olvasót és helyeztük el. A másik tömegegységben a 350 fős terem és a nagy fogyasztóhelyiséggel rendelkező kávéház helyezkedik el az egyéb kiszolgáló funkciókkal. A nagyterem üzemeltetéséhez a Legénybíró utca felől szervizbejáratot készítettünk. A két funkcionális egység megvalósíthatóság szempontjából az 1-es és a 2-es ütemet képezi. A nagytermet magába foglaló épületrész program hiányában a közönségforgalom elől elzárható, ami üzemeltetés oldalról jelent jelentős könnyebbséget. Az épület által kettévágott tér is kijelöli a tér ütemezhetőségét.
Tér és az épület:
A tervezett tér és épület a nyitott, fedett részein, üvegfelületein keresztül folyamatosan kommunikál a környezetével. A mélyföldszinti fő helyiségek egyenes rálátást nyújtanak a fő tér történéseire. Az emeleti többcélú termek elfordulnak a főhomlokzattól, de közvetlen kapcsolatban vannak a fedett földszinti terasszal és annak eseményeivel. Ahogyan két nagy egységre osztja az épület a parkot, úgy működik mindkét irányban színpadszerűen. Kisebb, családiasabb rendezvények közönségének a dombra épített zöld lelátó ad helyet, amíg a nagyobb rendezvények érdeklődőit az épület előtti nagyméretű teresedés szolgálja.
Tér és a park:
Az épület előtti főteret nagy forgalmú tömegközlekedést is kiszolgáló utak fogják közre. A jelenlegi gyalogosjárda-hálózat erősen tükrözi a kézenfekvő és gyakorlatias használatot. Azaz a tömegközlekedési eszközök váróit illetve az élelmiszerüzletet – mint a jelenlegi park főintézményét – egyenes vonalú gyalogos forgalmi járdák kötik össze. Egyéb burkolt felületek mellett ezek a vonalak jelentik a használók fő áramlási vonalait. A tervjavaslat nem tér el a használók által kijelölt legalkalmasabb útról, de kiegészíti azzal a lehetőséggel, hogy a napi rutinutak mellett gyalogosként betekintést nyerjen az aktuális rendezvényekbe, csalogatva ezáltal a részvételre. Így a buszvárókat összekötő vonal egy választóelem az épület előtti parkban. Lehetőséget ad választani pihenés, kikapcsolódás és áthaladás között.
Azok számára, akik a parkot csendesebb, nyugodtabb helyként akarják használni, az épület mögötti összefüggő, kiemelt zöldterület ad menedéket, elzárkózva a nagy forgalmú utak zajától. Az intenzív növényzettel ellátott területen lehetőség van különböző térbútorok elhelyezésére. A meglévő emlékművek a parkban maradnak, jelenlegi mellérendelt helyük a gyalogosközlekedés újrafogalmazásával frekventáltabb környezetbe kerül.
A kiírási felkérésnek megfelelően a nagyméretű tér minden kívánt rendezvény megrendezésére alkalmas. A nyári rendezvények és a téli rendezvények részlegesen fedettek az épület jellegéből adódóan. A kiírásban kért 60 db parkolót teljesítettük, a meglévő mellett 62 db új parkolót helyeztünk el. Ezek helyzete a helyszínrajzokon látható.
Ezen elveket a fenti elemekkel próbálja érvényesíteni a terv. Legyen a pályamű nyitott, továbbgondolásra alkalmas és közösség építésre befogadó tervirány.
Készítették:
Oláh Márton, Ferenczi Ottó
Kapcsolódó oldal:
Újpalota Közösségi Ház bővítése ötletpályázatának eredményhirdetése
10:34
Gratulálok! Nagyvonalú, látványos és barátságos térkompozíció, remekül használható, belakható terekkel, kedves parkkal... Igazán kár, hogy egy vékonyka megvételt sem ért meg ez a terv, újfent a zsűrizés kontraproduktív voltát támasztja alá, különösen a díjazottak tükrében... Bár az első helyezett terv véletlenségből(?) most igen magas színvonalú... Talán az volt a szerencse, hogy a szépemberek-dúsfák elhelyezése most építészeti kvalitással is párosult...
10:37
@halottember: Az én benyomásom az, hogy a díjazottak nagyrészt hasonló koncepciót képviseltek. Egyébként ez nekem is tetszik!
05:44
@halottember: Csak egyetérteni tudok halottemberrel a zsűrizést és a tervet illetően (az első helyezettről mondottakkal nem, azt nem tudom ennyire értékelni). Ez a terv azzal emelkedik a mezőny fölé, hogy némi sikerrel kísérelte meg a lehetetlent: ellentétben a többi tervvel térre emlékeztető valamit produkált. Az nem a terv hibája, hogy a produkció csak emlékeztetni tud a kisvárosnyi népességű lakótelep hiányzó főterére. A tervezők által indokolt módon feltupírozott építési program ugyanis még így is csak jelentéktelen töredéke a hetvenes években ide tervezett több mint 80 ezer légköbméteres komplexumnak. Annak talán lett volna némi téralkotó ereje ebben az értelmetlenül óriási méretű üres térségben.