Épülettervek

Urbanisztikai hallgatói pályázat újpesti helyszínre

1/12

FUT díjazott

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

3. számú pályamű

3. számú pályamű

2. számú pályamű

2. számú pályamű

5. számú pályamű

?>
?>
FUT díjazott
?>
FUT díjazottak
?>
FUT díjazottak
?>
FUT díjazottak
?>
FUT díjazottak
?>
FUT díjazottak
?>
3. számú pályamű
?>
3. számú pályamű
?>
2. számú pályamű
?>
2. számú pályamű
?>
5. számú pályamű
1/12

FUT díjazott

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

FUT díjazottak

3. számú pályamű

3. számú pályamű

2. számú pályamű

2. számú pályamű

5. számú pályamű

Urbanisztikai hallgatói pályázat újpesti helyszínre
Épülettervek

Urbanisztikai hallgatói pályázat újpesti helyszínre

2008.12.17. 13:07

Projektinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Letölthető dokumentumok:

A Magyar Urbanisztikai Társaságon belül nem régen alakult Fiatal Urbanisták Tagozata megkezdte tevékenységét.Ismertetés, eredmény és kiállítás

A Magyar Urbanisztikai Társaság egyik tagozata a Fiatal Urbanisták, amely az urbanisztika, illletve az ahhoz tartozó más diszciplínák hallgatóiból, valamint pályakezdő fiatalokból frissen létrejött szövetség. A tagok a „szárnypróbálgatás" időszakában különböző módon igyekeznek megtalálni a fiatal urbanisták továbbfejlődési lehetőségeit, így vetődött fel egy pályázat kiírásának ötlete, amit Újpest Önkormányzatának együttműködésével sikerült meg is valósítani.

A pályázat az általános irányvonal mellett több más céllal jött létre. Fő célkitűzései között szerepelt a pályázási rutin megszerzése, valamint a szakmai összetartás erősítése, úgy, mint tapasztalatszerzés más városépítészeti szakmákkal való együttműködésből, az együttdolgozásból. Hiszen a különböző városépítészeti szakágak időben való megismerése a „valós életben" a kölcsönös tisztelet és eredményes együttműködés alapja.

A tagozat a legfőbb segítséget e célkitűzések eléréséhez Berényi Andrásban, Újpest főépítészének személyében találta meg, akiről megemlítendő, hogy 2008-ban ő nyerte el Az Év Főépítésze díjat. A pályázat megszervezésének oroszlánrészét Berényi András vállalta magára. Többek között a Bíráló Biztosság összeállítását, amelyben maga mellett Lukács István Ybl-díjas építész és Aczél Gábor Hild-díjas várostervező szerepelt, ezzel megadva a pályázat szakmai hátterét és hitelét.

A városépítészeti ötletpályázat – nem meglepő módon – újpesti helyszínen került kijelölésre, az István út - Bercsényi utca - Görgey Artúr utca által határolt tömbre, amelyet többször is a „lehetetlen háromszög" néven illettek a hozzáértő városépítészek. A tervezési terület egyrészről a szabadon szárnyaló gondolatok hazája, másrészt méltó "ellenfél", kihívás is egyben. Adottságainak együtthatása révén egy kiváló helyszín hallgatói pályázat számára.

A pályázatot a Magyar Urbanisztikai Társaság honlapján meghirdették meg, valamint minden e szakmához kapcsolódó egyetem tanszéke is felkeresésre került, ill. a felhívás megjelent az építészfórum is. A megadott jelentkezési határidőre 7 csapat jelezte részvételi szándékát, melyből végül 5 csapat adta be a pályaművét az előírt időre. A Bíráló Bizottság döntéshozatalát követően ünnepélyes átadóra került sor 2008. november 27-én Újpest Városháza dísztermében, amelyre az Újpest Tv és a kerületi újság is hivatalos volt.

A kezdeti gondolatok alapkoncepciója között szerepelt, hogy a majdani nyerteseket a nevezési díjakból jutalmazzuk, azzal a szellemi tartalommal, hogy a saját magunk erejéből, egymást elismerve és támogatva, elősegítjük saját szakmai fejlődésünket. Újpest Önkormányzata a díszterem használata mellett egyéb meglepetésben részesítette a fiatal urbanistákat: a rangsorolásnak megfelelően, de mindenki személyre szólóan jutalomban részesült.

 

FUT díjazottak
5/12
FUT díjazottak

FUT díjazottak
6/12
FUT díjazottak

FUT díjazottak
7/12
FUT díjazottak

 

A díjátadón a pályázat kiírói és a Bíráló Bizottság nevében Berényi András adta át a díjakat, a zárójelentést, valamint dr. Trippont Norbert alpolgármester aláírásával is ellátott elismerő okleveleket. Újpest Önkormányzata nevében dr. Budaházy Gábor aljegyző adta át a pályázók számára a meglepetést jelentő könyvutalványt, valamint a Híres újpestiek című könyvet.

A Bíráló Bizottság első díjat nem osztott ki, hiszen egyik pályamű sem tartalmazott mindenre kiterjedő megoldást, ezért félrevezető lett volna bármelyiket is első díjjal illetni. A pályaművek ennek ellenére meglátásom szerint nem okoztak csalódást a Bíráló Bizottság szakmai tekintélyeinek. „A Bíráló Bizottság 2008. november 15-én ülésezett és hozta meg döntését. A pályaművek értékelése alapján úgy ítélte meg, hogy – bár a kiírásban foglalt céloknak és elvárásoknak maradéktalanul megfelelő terv nem született – a pályaművek többsége tartalmazott értékes szakmai megoldásokat, ezért a Zsűri a pályázatot sikeresnek ítélte." (Zárójelentés)

Én minden tekintetben sikeresnek ítélem a pályázatot. Szándékunkban áll a pályázatot éves hagyománnyá formálni és továbbfejleszteni a tapasztalatok alapján. Remélem, hogy a kezdeti nehézségek legyőzését követően egyre szélesebb körben elterjed és ösztönző lesz a többi urbanista hallgató számára is.

E helyütt még egyszer megköszönném Lukács Istvánnak és Aczél Gábornak a zsűrizést, valamint a szellemi-szakmai támogatást a nevezőknek; Újpest Önkormányzatának az anyagi támogatást és a díjátadó megszervezését, valamint külön köszönet illeti Berényi Andrást, aki Újpest Önkormányzatának tagjaként valamint szellemi-szakmai támogatóként hihetetlen lelkesedéssel, törődéssel, odaadóan segített a pályázat megszervezésében és lebonyolításában.

FUT díjazott
2/12
FUT díjazott

FUT díjazottak
3/12
FUT díjazottak

FUT díjazottak
4/12
FUT díjazottak

Szeretettel meghívunk minden kedves érdeklődött a pályaművekből rendezendő kiállításra, amely

2009. január 9-én, 14 órakor nyílik

a „Kesztyűgyár" Közösségi Házban (Budapest, VIII., Mátyás tér 15.).

A kiállítást megnyitja: Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Társaság ügyvezető igazgatója.

A kiállítás díszvendégei: Berényi András, Aczél Gábor és Lukács István, a Bíráló Bizottság tagjai

Turóczi Tímea
a Fiatal Urbanisták Tagozatának tagja
a Bíráló Bizottság titkára
V. éves egyetemi településmérnök hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem


A Magyar Urbanisztikai Társaság Fiatal Urbanisták Tagozata (FUT) – az Újpesti Polgármesteri Hivatal Főépítészi Irodájának közreműködésével – városépítészeti ötletpályázatot hirdetett urbanisztikai képzésen részt vevő hallgatói csoportok számára az Újpest, István út – Bercsényi utca – Görgey Artúr utca által határolt terület beépítési tervének kidolgozására.

A tervpályázat kiírását hét pályázó csoport váltotta ki, a meghirdetett határidőig – 2008. november 10-ig – öt pályamű érkezett a Polgármesteri Hivatal Főépítészi Irodájára. A pályázat bontása során megállapítottuk, hogy a kiírásban foglalt tartalmi és formai követelményeknek valamennyi pályamű megfelelt, ezért mind az öt pályamű részletes bírálatára sor került. A Bíráló Bizottság 2008. november 15-én ülésezett és hozta meg döntését. A pályaművek értékelése alapján úgy ítélte meg, hogy – bár a kiírásban foglalt céloknak és elvárásoknak maradéktalanul megfelelő terv nem született – a pályaművek többsége tartalmazott értékes szakmai megoldásokat, ezért a Zsűri a pályázatot sikeresnek ítélte. A Bíráló Bizottság a pályaművek részletes elemzése alapján egyhangúan úgy döntött, hogy – bár a pályaművek díjazására rendelkezésre álló teljes összeget „kiosztotta" –, I. díjat nem ad ki.

A Zsűri

rangsorolás nélküli II. díjban részesíti és 11.000.- Ft összegű díjjal honorálja
az 1. számú pályaművet, melynek szerzői:
Orbán Edina Eszter és Schramm Ágnes,
a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának hallgatói;

 

 

rangsorolás nélküli II. díjban részesíti és 11.000.- Ft összegű díjjal honorálja
a 4. számú pályaművet, melynek szerzői:
Németh Klára, Péterffy Márton
a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói
és
Szerdahelyi Tamás
a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója;

 

 

III. díjban részesíti és 5.000.- Ft összegű díjjal honorálja
a 3. számú pályaművet, melynek szerzői:
Almási Edit, Fábián Tünde, Kapitány Dóra és Takács Krisztina,
a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói.

3. számú pályamű
8/12
3. számú pályamű

3. számú pályamű
9/12
3. számú pályamű

 

A Bíráló Bizottság a pályázaton való részvételért

elismerő oklevelet adományoz a 2. számú pályamű szerzőinek:
Bocsi Szabolcs,
a BME Ipari termék és formatervező szakos hallgatója, valamint
Károlyfi Levente, Papp Krisztina, Szabó Gyöngyvér és Tóth Boglárka,
a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói számára;

 

2. számú pályamű
10/12
2. számú pályamű

2. számú pályamű
11/12
2. számú pályamű

 

elismerő oklevelet adományoz az 5. számú pályamű szerzőinek:
Györe Viola, Maliga Péter Pál, Molnár G. Levente és Tőzsér Edina,
a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói számára.

 

5. számú pályamű
12/12
5. számú pályamű

 

A Bíráló Bizottság a pályaművek minősítése során elsődleges szempontnak tekintette, hogy a tervekben foglalt javaslatok tartalmaznak-e újszerű, friss gondolatokat és hogy a feladattal kapcsolatos koncepcionális kérdésekre helyes válaszokat fogalmaztak-e meg. Bár figyelembe vette, de nem tekintette „kizáró oknak" azt sem, ha az egyes pályaművekben olyan megoldásokkal találkozott, melyeket a pályázók nem tudtak megfelelő módon alátámasztani, illetve ha egyértelműen megállapítható volt, hogy a javasolt részlet(ek) szakmai, vagy gazdasági-gazdaságossági megfontolások alapján irreális(ak), a gyakorlatban megvalósíthatatlanok. A Zsűri általában is a pozitívumokra koncentrált, döntését nem a „melyik tervben van a kevesebb hiba" elv alapján hozta.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.