
VÁROSI SÉTÁK: Titkos kertek és terek a belvárosban
A titkos kertek és terek séta a régi, barokk-klasszicista Pest térszerkezetének és belső udvarainak felidézésével kezdődik. A két és fél órás túra során olyan magánházak, intézmények kertjeibe is bejutnak, amelyeket a nagyközönség számára rendszerint nem nyitnak ki.
Az utcáról semmi sem látszik, csak a kissé ütött-kopott homlokzat, a sejtelmesen sötét kapualj és a súlyos, robusztus kétszárnyú kapu. Ám amint átlépjük a küszöböt, varázslatos mesevilág tárul fel előttünk. Magasra nőtt, évszázados fák, illatukat ontó virágok, kerti ösvények, szobrok és kőpadok, melyek csendben bújnak meg a betondzsungel közepén. Ezek a belvárosi kertek, parkok és terek a házak régi lakóinak titkát őrzik, mesélnek a városba költözött természetről, s közben megpihenésre csábítanak a nagyvárosi rohanásban. Bizonyítják, hogy ember és természet mindenhol szimbiózisban él - még itt, Budapest kellős közepén is. A két és fél órás túra során olyan magánházak, intézmények kertjeibe is bejutnak, amelyeket a nagyközönség számára rendszerint nem nyitnak ki, bepillantást nyernek egy nagyváros emberléptékű térhasználatának rejtelmeibe.
Találkozási pont: Budapest, V. ker. Kammermayer Károly tér, a szobornál (Vitkovics M. utca, Gerlóczy utca, Városház utca találkozásánál)
A séta útvonala, állomásai: Kammermayer Károly tér – Vitkovics Mihály utca 12. – Kossuth Lajos utca 4. – Központi Papnevelő Intézet- Károlyi-kert – Unger-ház – Rákóczi út 4. – Gozsdu-udvar – Király utca 9.
A séta hossza: kb.2,5 óra
A séta tematikája: A titkos kertek és terek séta a régi, barokk-klasszicista Pest térszerkezetének és belső udvarainak felidézésével kezdődik. A program során végigkövethetik, hogyan alakult Pest városának viszonya a természethez, a fákhoz, a zöldterületekhez, miként és hol jelentek meg a legendás pesti por és sár helyén az első fasorok és ligetek.
A séta során megtekintik a volt pálos kolostor quadrumát, ahol megtapasztalhatják a falakkal körülvett kolostorkert időtlen nyugalmát és az egyházi épületekhez kapcsolódó kertek hagyományos elrendezésének jelentéséről és jelentőségéről hallhatnak a résztvevők.
A következő helyszínen, régi kertterveket segítségül hívva tanulmányozzák Pest egyetlen nagyszabású főúri kertjének stílus és funkcióbeli változásait. A Károlyi-kert történetén át megelevenednek a különböző kertstílusok, és a magyar történelem több jelentős eseménye és szereplője is szóba kerül.
A város egyik leghangsúlyosabb csomópontja mögött rejtőző hatalmas „bérházkertet" a modernista épülethez illeszkedve alakították ki egykor, hogy aztán a háborúban és az elhanyagoltság évtizedei alatt városi dzsungellé nőjön fel – ez a séta következő állomása.
A programot végül egy gyönyörűen újjáéledt több mint kétszáz éves „kereskedőház" portáján fejezik be, visszakanyarodva a séta kezdetéhez térben és időben. Közben pedig, minden alkalmat megragadnak, hogy az útjukba kerülő növények alkalmazásáról és kultúrtörténetéről beszélgessenek.
Ennél a programnál helyszíni fizetés nem lehetséges!
előadó: Szekeres Júlia
meghirdetett időpontok:
2010. április 15. 10 óra
2010. április 17. 10.30
2010. április 24. 10.30
2010. április 30. 16.30
2010. május 8. 10.30
részvételi díj: 3.400,- Ft
kredit: 1 pont
Jelentkezés és további programok az Építész Továbbképző honlapján!