![Városkapu - Bodor Ferenc válogatott írásai](/uploads/images/2001/11/952_phprkbm3w-varoskapu.jpg)
Városkapu - Bodor Ferenc válogatott írásai
'Bodor Ferenc hatvanadik születésnapjára összeállított, válogatott írásait tartalmazó emlékkötet
Bodor Katalin bevezetője
'Bodor Ferenc hatvanadik születésnapjára összeállított, válogatott írásait tartalmazó emlékkötetünket tartja kezében az olvasó.
Bodor Ferenc - a népszerű Pesti presszók című könyv szerzője -, a Magyar Iparművészeti Egyetem könyvtárosa, majd a Tölgyfa Galéria vezetője, széles érdeklődési köre, olvasottsága, nagy tudása és biztos értékítélete révén sokak számára vált meghatározó személyiséggé. Ugyanolyan hiteles és pontos információkat és tájékozódási pontokat adott egy gyűjtőútra induló fiatal muzsikusnak, vagy egy fényképésznek, mint egy századfordulós belső tér rekonstrukcióját tervező építésznek. Egyszerre volt ismerője és népszerűsítője a Duna-korzónak, a kávéházaknak, a faépítészetnek, a régi magyar fényképeknek, a tárgykultúrának, a népzenének, vagy a rock' n roll-nak. Úgy tartottuk számon, mint aki mások szakmai munkájának önzetlen segítője, munka-és baráti kapcsolatok létrehozója, könyvek, kiállítások, rádió-és TV műsorok állandó anyaggyűjtője. Sohasem magát igyekezett előtérbe állítani, mindig az "ügyet" képviselte.Mindenütt jelenlévő alakját sokan ismerték, sokan dolgoztak vele együtt, mégis sokak számára talán meglepő, hogy "az élőbeszéd és a személyes kapcsolatok mestere", aki látszólag ideje minden percében a városban csatangolt, külföldieket kalauzolt, a Tölgyfában fogadta vendégeit, vagy előadásokra készült, ennyi - még válogatott formájában is tekintélyes mennyiségű - cikket publikált.
Bodor Ferenc életében mintegy háromszáz írást jelentetett meg, ezek közül a legjobbak és legjellemzőbbek találhatók kötetünkben. Bár a könyv tíz fejezetében megjelölt témák mindegyikével több éven keresztül, rendszeresen foglalkozott, a fejezetek egymásutánisága mégis kifejezi érdeklődési körének alakulását is. A kötet ezért néhány korai szépirodalmi próbálkozásának bemutatásával kezdődik, és az utólsó évek írásaival, a pesti polgárság 20. századi színtereinek felidézésével fejeződik be.Bodor Ferenc gyűjtő-értékmentő szenvedélye közismert volt, minden tárgyi, írásos és képi emléket fontos kordokumentumnak tartott. Ugyanúgy egy korszak jellemzőjének tekintett egy mintás műanyag tálcát, mint egy csónakázó társaságról készült amatőr fényképet. Gyűjteményei jórészt már közintézményekbe kerültek, mutatják ezt a kötetben szereplő átvételi elismervények. Levelezőlap-és fényképgyűjteményét jellemzi, hogy e válogatás minden illusztrációja onnan származik.
Cikkeinek egybegyűjtésén túl azt is megpróbáltuk érzékeltetni, milyennek látták őt kortársai. Néhány, barátai által írt visszaemlékezés-részlet, a róla készült fényképek és Szubjektív leltár című írása személyiségének megjelenítői, illetve szűkszavú önéletrajzának kiegészítői.A kötet így emlékkötetté bővül, nem csupán Bodor Ferenc életművének írásos megidézése, de alakjának méltó felelevenítője is.
Hét évvel ezelőtti halálakor számtalan visszaemlékezés jelent meg róla, melyek felidézték örökké mozgó alakját, sokoldalú érdeklődését, személyes varázsát, hol szent lődörgőnek, városfinak, ködlovagnak vagy az utólsó garabonciásnak nevezve őt. Úgy gondoltam, e személyes, baráti megemlékezéseken túl elérkezett az ideje annak is, hogy összegyűjtsük és mások számára is bemutassuk Bodor Ferenc munkásságát.
E kötet, sok érdekes témájú írásával, az élőbeszéd természetességét, szókimondását, váratlan és szellemes fordulatait megőrző előadásmódjával, képanyagával, azok számára is érdekes lehet, akik nem ismerték őt. Ajánlom tehát könyvünket minden, művelődéstörténetünk iránt érdeklődő olvasónak, és barátainak, akik még emlékezetükben szeretettel őrzik alakját.
Köszönöm mindazok segítségét, akik tanácsaikkal, munkájukkal és támogatásukkal lehetővé tették e könyv megjelenését.'
Válogatta és szerkesztette: Bodor Katalin
Munkatárs: Götz Eszter
Magyar Iparművészeti Egyetem, 2001. 331 oldal, 2600 Ft