Voltaire Building - kulturális és közösségi helyiségek a párizsi Diderot Egyetemen
A párizsi Diderot Egyetem új kulturális és közösségi helyiségeit magába foglaló épülettel gazdagodott. Bemutatjuk az Antonini+Darmon építésziroda által tervezett épületet.
A ház az '50-es évekbeli liszt piac bővítése, amely a korábbi fejlesztésekből
kimaradt, ám 2009-ben Nicolas Michelin tervei szerint átalakították. Az új épületet keskeny rés választja el a meglévőtől, tiszteletben tartva a régit, egyben hangsúlyozva a torony karcsúságát. Két, független épület él itt békésen egymás mellett.
A jelszerű bővítmény - formája okán - kiemelkedik környezetéből. Érzékeny és finom tárgyként jelenik meg, amely szándékoltan kerüli a versengést a piaccsarnok tömörségével, erős jelenlétével. Épp ellenkezőleg: könnyedségével annak ellenpontjaként szolgál. Építészeti párbeszéd, sőt emuláció indul a két épület közt, akár egy kastély és tornyának eredendően elválaszthatatlan együttese esetében.
Az épület elhelyezésére egy körülbelül 20x7 méteres terület állt rendelkezésre,
ugyanakkor a helyi szabályozás nagy magasságot is megenged, így a tervezők e
dimenzót használták ki maximálisan. A Voltaire Building az egykori vásárcsarnok bővítése, melyet 2009-ben Nicolas Michelin tervei alapján rehabilitáltak. Ő a felújítás során az épületet afféle "palackba zárt hajóként" képzelte el, azaz az eredeti állapot minél teljesebb konzerválásaként.
"A mi célunk ennek inverze volt: a hajó kikerült a palackból, a Voltaire Building
szabadon áll, közvetlenül a csarnok mellett, de ahhoz csak néhány keskeny rámpával csatlakozik. " - mint a tervezőpáros Laetita Antonini és Tom Darmon nyilatkozta. Az áttetsző, könnyed épülettömeg épp ellentéte a régi piacnak: finom fény-árnyék hatásai és enyhe íve egyfajta nőies jelleget kölcsönöztek neki. Egyszerre diszkréten rejtőzködik, és kiemelkedik környezetéből. A szervesen csatlakozó bővítés nélkül a piac olyan volt, akár egy hajó vitorla nélkül.