A Finta Stúdió tervei alapján bővítik a Hungexpót
Állami beruházásban, nettó 55 milliárd forintból újul megteljesen 2021-re a főváros legnagyobb kiállítási- és vásárterülete. A meglévő pavilonok mellett két új kiállítási csarnok, új fogadóépület és egy kongresszusi központ épül a Finta Stúdió tervei alapján.
A beruházás alapkövét 2019. szeptember 30-án helyezték el a helyszínen. A következő bő másfél évben öt kiállítási csarnok (az A, a B, a D, a G és az F) újul meg, épül egy új fogadóépület és két pavilon, az egyik 7500, a másik 9500 négyzetméter területtel.
A 2019. márciusában bejelentett projekt egyik legjelentősebb eleme a kongresszusi központ építése lesz. Ebben az épületben helyet kap egy 2000 fő befogadására alkalmas, de osztható plenáris terem, valamint 24 kisebb szekcióterem. Az épület a jelenlegi legmodernebb, süllyeszthető Gala seats ülés-rendszerrel lesz felszerelve, amely lehetővé teszi, hogy a helyszínt rövid idő alatt alakíthassák át az igényeknek megfelelően. Emellett helyet kap benne a jelenleg elérhető legkorszerűbb audiovizuális rendszer.
Felújítják a terület teljes közmű infrastruktúráját (minden egyes pavilont egyedileg lehet majd fűteni, hűteni). Bővül a parkolóhelyek száma, az épületek új infokommunikációs rendszert kapnak, amely segíti a látogatók útba igazítását, és növeli a hasznosítható reklámfelületeket.
A fejlesztést a terület tulajdonosa, az Expo Park Kft. rendelte meg és koordinálja. Az Expo Park Kft. 100%-os állami tulajdonú gazdasági társaság, a tulajdonosi jogokat az MNV Zrt. gyakorolja. (A magyar állam 2016-ban vásárolta vissza a Hungexpót az ingatlanok korábbi, francia tulajdonosától; a vételárat nem hozták nyilvánosságra.) Az elkészült beruházások és fejlesztések üzemeltetője továbbra is a Hungexpo Zrt. lesz. A beruházás kivitelezője a KÉSZ Zrt., a projekt kormányzati felelőse dr. Fürjes Balázs államtitkár.
A projekt terveit a Finta Studio Kft. készítette. A stúdió honlapján elérhető információk szerint a 6300 négyzetméteres fogadóépület Dóczé Péter DLA felelős építész tervező, valamint Mezei Gábor és Szabó Zsolt koordináló építészek, illetve Csáki Melinda és Magyar Mária DLA építész tervezők munkája. A Hungexpo revitalizációjának tervét Péter Gábor DLA felelős építész tervező vezetésével Mezei Gábor és Szabó Zsolt koordináló építészek, valamint Kalmár Gyöngyi, Keller-Márku Judit építész tervezők és Erősné Honti Mariann, Koncsol András, Csiszár Katalin, Jenei Lívia építész munkatársak készítették.
Az alapkőletétel alkalmával Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes azt is leszögezte: a főváros szeretne „könnyen elérhető tömegközlekedési vonalat" biztosítani az új kongresszusi központhoz. (A terület tömegközlekedési kapcsolatainak fejlesztésére még 2017-ben négymilliárd forintot csoportosítottak át.)
A munkálatok alatt a Hungexpo folyamatosan működik. A már felújított Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ első nagy, nemzetközi rendezvénye a 2020 szeptemberére tervezett Eucharisztikus Világkongresszus lesz, amelyre tizenötezer vendéget várnak. 2021 tavaszán a tervek szerint a reptéri terminálok berendezéséről szóló nemzetközi kiállítást rendezik a területen. 2021-ben ugyancsak a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ ad otthont a Vadászati Világkiállításnak.
A cikket 2019. október 1-én frissítettük a Finta Stúdiótól kapott, friss látványtervekkel.