A Károly Egyetem Bölcsészettudományi Karának új központja
A Kuba & Pilař architekti által tervezett átalakítási projekt megőrzi az eredeti, 1980-as évekbeli kantinépület külső formáját és arányait. A fő beavatkozás egy nagyvonalú központi terem – a kar közösségi központjának létrehozása, amely felülről, a tetőablakok gerendái között beáramló napfény által kap megvilágítást.
Karel Prager építész eredeti menza- és kollégium épületei csak a torzóját adják a Moldva partján álló, befejezetlen egyetemi campusnak. Az étkezdét a tervezett módon sosem használták ki egészen. A helyben öntött, majd hidraulikus emelőkkel a helyére helyezett lemezfödémekkel épült épület, négyzetes központi elrendezésével már elkészülte idején, az 1980-as években is vitathatatlan építészeti minőséget képviselt. A Bölcsészettudományi Kar új igényeinek kielégítése érdekében azonban radikális változtatásra volt szükség.
A rehabilitáció megőrzi az eredeti menzaépület külső formáját, magasságát és arányait. A fő beavatkozás egy nagyvonalú, felülről megvilágított központi csarnok létrehozása, amelybe a tetőablakok gerendái között bejutó napfény áramlik be. Az aula a kar szíve és közösségi központja, amely térben összeköti az épület mindhárom szintjét. A megemelt bejárati szint két eltérő formájú, egyszintes lépcsőházzal teszi lehetővé az összes emelet összekapcsolását. A csarnok peremein végigfutó konzolos galériák biztosítják a szemináriumi termek, a tanári irodák és a két tűzlépcsővel ellátott lift megközelítését. A csarnok legalsó szintjén nagy, közös előadótermek, az auditórium, a kari könyvtár és a dékáni hivatal található.
A belső térben a látszóbeton dominál, finom fém mennyezeti hálóval kombinálva, fekete esztrich, és fehér fa elemekkel. A teret narancssárga színű, variálható ülőbútorok uralják.
A külső szerkezeti üvegezés célja elsősorban az épület közvetlen közelében lévő, hatsávos körgyűrű zajával szembeni hatékony akusztikai védelem. A kettős héjszerkezetű homlokzat lehetővé teszi a belső tér természetes szellőzését és szabályozott napfényárnyékolását. A lekerekített üvegsarkok az eredeti építészeti jegyeket idézik.
A kantin átalakítása egy kiterjedt komplexum része, amely két, közös alapon álló, sokszintes kollégiumi épületet foglal magába. A külső területek, a megközelítési útvonalak és a zöldfelületek befejezése az építkezés következő szakaszához tartoznak.
Szerk.: Bendicskó Laura