| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Nézőpontok/Tanulmány

"A park maga az élmény"

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Nézőpontok/Tanulmány

"A park maga az élmény"

2014.06.16. 11:56

Cikkinfó

Szerzők:
Jámbor Imre

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Vélemények:
1

Dosszié:

A pesti Városliget történeti és mai szerepe. Jámbor Imrének a MUT által szervezett Vár-Város-Városliget elnevezésű urbanisztikai fórumán, a FUGA-ban elhangzott előadását adjuk közre.

A 18-19. század fordulóján jelenik meg az igény a városi népkertek létrehozására és sorra születnek Európában az ilyen közparkok. Ennek több oka is volt. Egyrészt kommunikációs terek, másrészt a természettel való találkozás helyei voltak a városokban. Emellett a polgárosodás és a nemzetté válás folyamatát segítő kiemelt fontosságú színterek is.
Már Széchenyi is így említi egy levelezésében: „A népkert, ahol a nemes és a nemtelen kötetlenül találkozhatnak." A kertek azok a terek, ahol az egyén és a természet találkozik, egészséges szigetek a zsúfolt városi környezetben.

A korban több városi közpark is épült a kontinensen, valamit a tengerentúlon is. Európában a pesti Városliget mellett ilyen volt a müncheni Englischer Garten, ami 1789-ben jött létre. A bajor uralkodó saját pénzén, és a saját birtokán építette a népkertet, területe 440 hektár volt. További példa a tengerentúlról, a New York-i Central Park. 1857-1860 között épült, több tömb szabadon hagyásával, 345 hektáron. Talán a legemblematikusabb kert, szinte nincs olyan New Yorkban játszódó film, amelybe ne jelenne meg.

A pesti Városliget létesítését József nádor kezdeményezte. Létrehozta a Pesti (Város)Szépítő Bizottságot és már 1813-ban tervpályázatot írtak ki a városi tulajdonban lévő Ökördűlő területén egy 200 hektár nagyságú népkert tervezésére, amit végül Heinrich Nebbien nyert meg és 1816-ra el is készült a tervekkel. A park az akkori romantikus kertek legszebbike. A fentebb említett kertekkel összehasonlítva, ha méreteiben nem is, de kvalitásában mindenképp a Városliget viszi a prímet. Az építkezés városi pénzekből és közadományokból meg is kezdődött, és végül 1836-ra lett kész. Ekkor a terület még a városhatáron kívül helyezkedett el, főleg szántóföldek és legelők övezték.

Ebben az időben a tervezett épületek (főbejárati kapuzat, táncterem, aréna, majorság) még nem készültek el, mert túl költségesek lettek volna, viszont a helyüket már akkor kijelölték a későbbi építkezéshez.
Kis idővel később elkezdődött a park erodálódása, a vasúti területek kiszabályozásával, amihez a parkból választottak le mintegy 20 ha területet. Ekkor kezdett el a területe csökkenni, ami a későbbiekben is folytatódott. Az állatkert és az angolpark kialakítása miatt 15 hektárt szakítottak ki belőle, valamint a Sugár út torkolata, az új parkbejárat, a Hősök tere kiképzése is területet vett el a közkertből.
A század végén az Ezredéves Országos Kiállítás alkalmából különböző épületekkel, kiállítóterekkel épült be a liget. A kiállítás után, 1908-ban, megépült a Szépművészeti Múzeum és a mostani Széchenyi Fürdő. Ekkor a múzeumok, különböző épületek még a fás környezetben voltak, szervesen illeszkedve a park környezetébe.

A park területe időközben 102 hektárra csökkent, elkészült a Városliget parkozási terve, ami egész sétány- és allé rendszert képezett, s többek közt magában foglalta a Stefánia kocsikorzót. Ennek célja az volt – mint azt már Széchenyi is fontosnak tartotta – hogy mindenki, belépő nélkül találkozhasson, ismerkedhessen, a polgári életstílus és viselkedésrend alakuljon, terjedjen. Az arisztokrata, a tisztviselő, a katonatiszt, az iparos, a kereskedő és az utcagyerek tere lett egyszerre.

Később a Hősök terét egészében leburkolták, a Millenniumi Emlékmű és a mellette lévő múzeumok ma már kopár, fátlan környezetben állnak.
A II. Világháború, Pest bombázása és ostroma a Városligetben is sok kárt okozott.
A Dózsa György út mentén a felvonulási út kiszabályozásával újabb 18 hektárt veszített a park a területéből.
A 60-as évektől a Városliget a Budapesti Nemzetközi Vásárnak adott otthont. Bemutató épületeket, pavilonokat emeltek és a terület egy részét elzárták a közhasználat elől.



A hetvenes években a földalatti meghosszabbítása kettévágta a városligeti tavat. A BNV kivonulása után a park felújítására került sor, sportpályákat, játszókerteket, rendezvényterületeket alakítottak ki, hogy a közönség a szabadidejét itt „aktívan" tölthesse el.
Pedig elég lett volna meghagyni a ligetesen kiképzett, gyepes területeket szabadon, és jó karban is kellett volna tartani ezeket, de ez nem mindig történt meg.
Később be is igazolódott, hogy a városi park nem tömegrendezvényekre való. Inkább olyan hely, ahová el lehet vonulni a város nyüzsgése elől, esetenként egyedül is lehet lenni. Erre még ma is alkalmas a park, hatalmas, idős faállományával.

A városliget szerepe ma is az elsősorban, hogy zöld legyen. Fontos, hogy a látogatóforgalmat zsúfoltság nélkül vegye fel. Ez egy városi parknál 30-40 fő/hektár. Ha ennél többen vannak, akkor már eltűnik a természetélmény, akkor már tömegben érezhetik magukat a látogatók. Nem szabad tehát itt tömeget vonzó létesítményeket elhelyezni, az élményt maga a park, a természet adja.

Mit lehet tenni? – Fel kell újítani a teljes parkterületet, új növényeket, fákat telepíteni, megújítani a gyepterületeket, virágültetvényeket létesíteni és magas színvonalon gondozni a zöld felületeket, és a parkberendezéseket. A Dózsa György út egykori felvonulási területét és a Hősök terét is vissza lehetne fásítani, visszaadva ezzel ezt a területet a ligetnek.
Mert a Városliget még ilyen megcsonkított állapotban is a pihenésre, a nyugalomra és természet élményre vágyó városi embert, a polgárt szolgálja.

Jámbor Imre, egyetemi tanár előadásának összefoglalóját közétette, és rendelkezésünkre bocsátotta progresszivtajekoztatas.hu csapata.

 

Vélemények (1)
Pákozdi Imre
2014.06.16.
17:28

A Városliget területe a keletkezésekori 130 hektárról mára 91 hektárra csökkent, az Orczy-kerté hasonló arányban. Az ember zöldterület-zabáló ragadozó - írnám szellemeskedve, de nem: mert mint a professzor úr elmondta, a müncheni Englischer Garten és a New York-i Centrál Park (440 ill. 345 hektár) zöldfelülete szemernyit sem zsugorodott létrehozásától, a XVIII. század végétől ill. a XIX század közepétől egészen napjainkig. Hm. Akkor tehát nem minden emberfajta ragadozó?

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.