
A pécsváradi városközpont megújulása – Pál Mónika diplomamunkája
A hallgató BSc diplomamunkájában egy kisváros főterét értelmezi újra. A tervezési feladat célja egy új tér kialakítása, amely a városi életet felpezsdítheti.
Jelenleg a városban nincs egy olyan tér, amely az időszakos rendezvényeknek helyet adhat (mint pl.: Leányvásár, Gesztenyeszüret a Zengő alján), és a hétköznapokon pihenési helyszínt kínálhat üzleteivel és vendéglátó helyiségeivel. A diplomamunkám erre a problémára kínál megoldást.
Városfejlesztési terv
Egy új városi szövet kialakításához elengedhetetlen lépés volt a városléptékű vizsgálat. A jelenlegi főtér a város perifériáján található, amely elhelyezkedésével eltér a megszokott városi struktúrától. A városi főtér középpontba való integrálására a városfejlesztési koncepcióterv ad választ. A város déli irányban való terjeszkedésével a tér középpontba kerül, megadva ezzel a tér méltó helyét. A tervezési helyszínen ez a városfejlesztési terv egy határozott közlekedési tengelyt jelent.
Városi terek
A részletesebb tervezési folyamat megkezdése előtt elengedhetetlen lépés volt a városi terek működésének és kialakításának megértése, amelyben nagy segítséget nyújtottak a szakirodalmak (J. Gehl (2014): Élhető városok, TERC Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. P. Zucker (1970): Town and Square: From the agora to the Village Green, The MIT Press.).
A közterek a városok elengedhetetlen részei. Az a hely, amelyet az emberek számos funkcióval töltenek fel és használnak. A terek helyet adnak vásároknak, rendezvényeknek, felvonulásoknak, politikai eseményeknek, és számos más eseménynek az év különböző szakaszaiban. Lehetőséget kínálnak a szórakozásra, a szabadidő eltöltésére, a hivatalos és kötetlen találkozásokra.
Egy tér három részből épül fel. A belső szabad tér rendezvényeknek ad helyet, amelyet épületek kereteznek. Az épületek utcaszintjén megjelennek a “szegélyek", amelyek átmenetet képeznek a belső és külső tér között. Ezek jellemzően a vendéglátóhelyek teraszait, és az üzletek kirakatait jelentik.
A koncepció bemutatása
A városi tér működése és részeinek tanulmányozása után a tér megtervezése következett.
A térkialakításnál a meglévő és a fejlesztési tervben kialakult közlekedési tengelyeket figyelembe vettem. Ahhoz, hogy a téren való közlekedés továbbra is zavartalanul folytatódhasson, egy nagyobb épülettömb helyett több kisebbet alakítottam ki, amelyek között az átjárások biztosítottak. A négy épülettömbben egy reggeliző, kávézó, kisebb üzletek, piac és a kiszolgálóegységek kaptak helyet. Az épületeket kívül egy fedett közlekedő köti össze, amely összefogja azokat. A fedett közlekedőn egyedi tervezésű panelek jelennek meg, amely a környezetében lévő épületek nyílászárói előtt végighaladó lamella díszítésre adnak választ.
Az épületek kialakításánál és az általuk közrefogott tér tervezésénél fontos figyelmet kapott a főtér jellegének megteremtése. A terület szűkösödése és a meglévő közlekedési tengelyek megtartása végett célszerűnek bizonyult, ha a rendezvénytér az épületkomplexum előtt kerül kialakításra. A vendéglátóegységek együttműködése a rendezvényekkel mérvadó, ezért a kávézó és a reggeliző teraszai és transzparens felületei ezen tér felé integráltak. Az épületek között egy intimebb tér jön létre, amely lehetőséget ad további teraszok telepítéséhez és a pihenéshez. A kirakatok, a megfelelő tájolás végett vizuális kapcsolatot teremthetnek a térrel. Az üzletek hívogató kirakatai érdekesebbé és izgalmasabbá teszik a sétát, és a sétálókat az üzletbe “csalogatják".
Szerkezet
A fa, mint építőanyag használata számos környezetpszichológiai előnnyel rendelkezik az emberek mentális egészsége szempontjából, valamint egy környezetbarát és megújuló építőanyag. Az előbbi szempontokat figyelembe véve a rétegelt ragasztott (CLT) faszerkezet mellett döntöttem, látszófelület kialakítással. A falpanelekhez gerendapapucsokkal csatlakoztathatóak a CLT gerendák, amelyekre a közbenső és záró födémpanelek feltámaszkodnak. Az épületek lapos tetővel fedettek, amelyeken extenzív zöldtető lett kialakítva, varjúháj szőnyeg lefedéssel. A zöldtetővel a városi hősziget hatás csökkenthető, és kellemesebb mikroklíma alakítható ki. A külső közlekedőnél BSH gerendák és pillérek alkotják a tartószerkezetet, amelyek szintén papucsgerendákkal kapcsolódnak egymáshoz. A pillérgerendás szerkezetnél további Andráskereszt merevítésre is szükség volt.
Térkialakítás
A városi főtér jelentősége nemcsak az épületekben, hanem az azt körbevevő térben is rejlik. A tervezett tér négy részre osztható, amely egyes részei eltérő funkcióval rendelkeznek, és egymástól térszintekkel elkülönítettek: a felső részen egy két oldalról fasorral keretezett közlekedő található. A rendezvénytér az időszakos rendezvényeknek, az ehhez tartozó színpadnak, bódéknak és a tömegnek ad helyet. A térrész keleti oldalán a patak mellett ligetes részt és lépcsős pihenőt alakítottam ki, amely a városi teret a természettel kapcsolja össze. Az épületek által közrefogott téren lehetőség van teraszok telepítésére, vagy a patak melletti pihenésre. Az alsó térrész összeköti a főteret a parkolóval, és átmentet képez a város és a természet között. A patak mellett a déli irányban egy sétány halad végig, a sportházig bezáróan. A tér kialakításához tértervezet is készült.
A tervezett városrész nemcsak egy új közösségi teret hoz létre, hanem fenntartható és funkcionálisan sokoldalú megoldást kínál a helyi lakosok számára, amely hosszú távon hozzájárul Pécsvárad városi életének fellendítéséhez.
Pál Mónika