Alternatív használat: egy volt városi üdülő újrahasznosítása – Szabolcs Kira diplomamunkája
Miért ne lehetne újraéleszteni Újpest egykor fontos vállalati üdülőhelyét, a volt Tungsram strandot? A diplomaterv a hullámtér nagy biodiverzitású ökológiai folyosóját megvédve, a jelenlegi épületek infrastruktúrájának fejlesztésével, érzékeny beavatkozásokkal és a strand megnyitásával képzel el egy közösség (Üdülő Egyesület) által működtetett strandszakaszt.
Az újpesti üdülősor hagyományosan népszerű Duna-menti nyaralóhely volt. A rendszerváltást követően azonban az egykori vállalati tulajdonú csónakházakat és a hozzájuk tartozó Duna-parti telkeket befektetési céllal felvásárolták. Az új tulajdonosoknak nem érdekük az infrastruktúra karbantartása és működtetése, így az fokozatosan leépülőben van. A partszakasz részleges funkcióvesztése miatt lehetségessé vált a jövőbeli beépítése.
A diplomamunkámmal arra a helyzetre szerettem volna reagálni, hogy a folyamatos épület amortizáció ellenére ez egy fontos rekreációs terület volt egykor és lenne most is Újpest számára. Kísérletet tettem arra, hogy bővítés helyett a partszakasz jelenlegi használóit összefogva, olyan fejlesztési stratégiát dolgozzak ki, ami újraéleszti a terület rekreációs szerepét alkalmazkodva a terület ártéri jellegéhez – ezáltal megőrizve a part alulépítettségét.
Az újpesti Üdülő sor és a volt Tungsram strand területe egyike az utolsó megmaradt városi hullámtérnek, ahol a budapesti Duna-partokra jellemző városias illetve ipari beépítés megszakad, az emberi jelenlét visszaszorul és a hagyományosan a városi rekreációhoz kötődő, a folyó változásainak ellenálló minimális infrastruktúrára korlátozódik.
A hullámterek fontos szerepet játszanak az árvízi védekezés során és javítják a városi klímát. Az itt létrejövő nagy biodiverzitású zöldterületek ökológiai folyosót jelentenek, így a rekreációs igényeken kívül figyelembe kell venni az ökoszisztéma védelmét is.
/Mi az Üdülő Egyesület (ÜDE)?
Az építészeti program keretét az Üdülő Egyesület (ÜDE) alkotja. Az egyesületi struktúra összefogja a partszakasz jelenlegi használóit, lehetségessé téve a terület egységes kezelését és közös távlati célok megfogalmazását. Az egyesületet a csónakházakat üzemeltető sportklubok és magánszemélyek alkotják, kiegészülve a csónakhelybérlőkkel. Az egyesület működését szolgáló és kiegészítő infrastruktúra fejlesztések (vendéglátás, oktatás, szállás) a meglévő, kihasználatlan épületállomány újrahasznosításával valósul meg. Az egyesület részt vesz a partszakasz gondozásában is, így ennek a folyamatnak részét képezi egyes helyeken burkolt felületek feltörése és épületek, épületrészek bontása is.
/Beavatkozások
00. ütem: városi kapcsolatok / mikrobeavatkozások
A terület elhanyagoltsága a lezáró jellegű városi kapcsolataiból is következik. Jelenleg két bekötőúton lehet megközelíteni zárt ipartelepeken keresztül. Az autós forgalom kizárása után a területre vezető utakat a figyelemfelhívás céljából kihelyezett hullámtér KRESZ tábla jelöli ki, valamint egy hátsó kerti kapu megnyitása új utat nyit a Duna felé.
01. ütem: meglévő épületek felújítása
Az egyesület bázisa egy használaton kívüli csónakház, amely alkalmas gyűlések, beltéri események befogadására, közösségi térként katalizálja az egyesület működését.
A szomszédos használaton kívüli kabinos ház rendbetételével újra szálláshellyé válhat az evezősök számára, hosszabb időtöltést is lehetővé téve.
02. ütem: Tungsram strand megnyitása
A strand máig megmaradt épületállománya a 3 medencéből és vasbeton pillérvázas kiszolgálóépületekből (büfé, öltöző, és csónakház) áll. A volt strandfürdő a partszakasz legalacsonyabban fekvő területe, legnagyobb értéke a gyakoribb árvizek miatt kialakult ősfás városi erdő. A volt Tungsram strand a mai napig ikonikus helyként él az újpesti emlékezetben, így a terület események mentén történő megnyitása az egyesületbe való bekapcsolódás színterévé válhat. Ehhez szükséges a vasbetonszerkezetek vázkitöltő falazatának és a strand gépészeti tereinek bontása.
ÜDE büfé
A strand Duna felé nyitott főépülete alkalmas egész éves események befogadására. A felső kabinsor részeges bontásával egy állandó büfét alakítok ki. A büféhez tartozó vizesblokkok és öltözők a Dunára helyezett merülő-medencés szaunát is kiszolgálják.
Nyári ifjúsági tábor
A szomszédos csónakházak üzemeltetői közül többen foglalkoznak oktatással és nyári ifjúsági táborok szervezésével. A strand területén kialakított kemping alkalmat teremt a terület természeti értékeinek megismeréséhez is. A nyári szállásokhoz tervezett, sorolható CLT típus kabin a vasbeton váz tetejére kerül, így lehetővé válik árvizes időszakban való használat is. A kempinghez tartozó kiszolgáló terek (nyári konyha, vizesblokk, tűzrakó) a pillérvázas épületek által kijelölt pontokra települnek, felhasználva a meglévő szerkezetet és bontott téglát, csatlakozva a strand területén kiépített közműhálózatra.
~
A terület jelenlegi állapotához képest a jövőben az egyesületi modellben elindított kísérleti folyamat katalizálja a csónakházak és strand újbóli, átgondolt használatbavételét, megtartva a part alacsony beépítettségét. A fokozatosan bővíthető infrastruktúra nem kíván komolyabb építészeti változást, így a terület megőrizheti az észak-pesti zöldfolyosóban betöltött szerepét és ártéri jellegét.
Szabolcs Kira
Szerk.: Borenich Levente