Alumínium változatos funkcióban – Kihirdették a „Határtalan realitás – Fémlemezfedések az építészetben” pályázat eredményét
Rekord mennyiségű pályázat érkezett a Prefa idén nyolcadik alkalommal meghirdetett országos pályázatára, melyre gyakorló építészek és építészhallgatók nevezhettek. Funkciójukat tekintve a benyújtott pályaművek kifejezetten változatosas: családi ház, templomfelújítás, műemlék revitalizáció, közösségi alkotóház és madárles is került az elismert munkák közé. A pályázat eredményhirdetésére az Építészek Házában került sor november 23-án.
29 gyakorló építésztől és 5 egyetem 13 hallgatójától érkezett pályamű a felhívásra. A kiválasztott 6-6 legjobb alkotást az eseményen idén is szakmai zsűri értékelte. Ám nem csak a pályázatok mennyisége, de azok minősége is kiemelkedő volt, ezért a kiíró úgy döntött, több mint a duplájára növeli a díjakra tett felajánlását: az eredetileg 650 000 forintos összdíjazás így 1 400 000 forintra bővült.
A Prefa anyaga mindenhol jól használható
Érdekesség, hogy a Prefa alumínium felhasználásával megvalósult 29 épület közül 21 középület és 8 lakóépület érkezett, míg a hallgatók 11 középülettel és 2 társasházzal indultak a megmérettetésen.
Nemere Judit, a PREFA ügyvezető igazgatója köszöntőjében így fogalmazott: „2010-ben, amikor először kiírtuk a pályázatot fontos célunk volt ezt a kiváló anyagot a szakemberekkel megismertetni. De legalább ennyire szerettük volna mi magunk megismerni a szakemberek igényeit, elvárásait. A kezdeti években pályázó hallgatók ma gyakorló építészként adják be munkáikat, 13 év elteltével szoros és gyümölcsöző együttműködésekről beszélhetünk."
A cég vezetője a pályázati díjátadón jelentette be, hogy jövő nyárra elkészül a Prefa új magyarországi székhelye, amely regionális oktatási központként is működik majd. Amellett, hogy a legkülönbözőbb szintű oktatásokra érkezhetnek majd ide szakemberek, a legközelebbi díjátadónak is a törökbálinti épület ad majd otthont.
Horváth Sándor, a zsűri elnöke kiemelte, hogy idén mindkét kategóriában több pályamű érkezett, mint az előző két évben összesen, és a beadott épületek funkciójukat tekintve változatos képet mutattak. A megvalósult középületek között volt templom, rendezvénytér és -központ, apró pavilon, egészségügyi intézmény, szabadtéri színpad, óvoda, bölcsőde, zeneiskola, inkubátorház, kézműves alkotóház, tornaterem, ravatalozó és még lőtér is. A hallgatói tervek témái között pedig zeneház, információs pont, menedékház, pékműhely, konferencia- és kiállítótér, közösségi alkotóház, vásárcsarnok, tudásközpont és művészeti központ, irodaház, látogatóközpont és búvárcentrum is szerepelt.
Mindez jól példázza, hogy a Prefa alumínium változatos formában és minden funkcióban remekül megállja a helyét. Az elnök méltatta a kiíró azon döntését, hogy mindkét kategóriában dupla díjazással két-két pályamű kapott megosztott fődíjat tekintettel a pályaművek magas színvonalára, míg hallgatói kategóriában innovációs különdíjat is kioszthatott a zsűri.
2023-ban a bíráló bizottság tagjai voltak:
- Horváth Sándor, a zsűri elnöke, Széchenyi-díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége alapító tagja, elnökhelyettese és Örökös Elnöke
- Erő Zoltán, Budapest főépítésze, okleveles építészmérnök, vezető tervező
- Eltér István, a Budapesti Építész Kamara elnöke
- Prof. Dr. Kiss Gyula DLA, Ybl-díjas okleveles építészmérnök, tanszékvezető egyetemi tanár, szakfejlesztési igazgató, építész szakfelelős (Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar), a Budapesti Építész Kamara elnökségi tagja
- Nemere Judit, okleveles építőmérnök, a PREFA Hungária Kft. ügyvezető igazgatója
Gyakorló építészek kategóriája
Megosztott első díjat kapott:
Családi ház, Szentendre
Építészet: Vadász Bence, Vadász Balázs
Verestemplom felújítása, Debrecen
Tervező: Tisza András
A zsűri elismerő oklevélben emelte ki az alábbi alkotásokat:
Ráday-Ház, Budapest
Építészet: Berzsák Zoltán, Ignácz Erika
Erdély Kapuja, Szentendre
Építészet: Bársony István
Júlia családi ház, Diósd
Építészet: Bakos Bálint, Bakos Noémi, Molnár Máté
Oktatási, továbbképzési helyszín és konferenciaközpont, Balatonakarattya
Építészet: Vesztergom Ádám, Vadász Tamás, Zsarnóczay Péter
Építészhallgatók kategóriája
Megosztott első díjat kapott:
Könyöklő közösségi alkotóház, Pécs
Tervező: Kustor Karolina (PTE)
Micélium tudásközpont a Téglagyári-völgyben, Százhalombatta
Tervező: Krusinszky Kitti (MOME)
Innovációs különdíjban részesült:
Madárvárta – Látogató- és kutatóközpont, Tata
Tervező: Csekei Fruzsina Rita (BME)
A zsűri elismerő oklevéllel jutalmazta az alábbi alkotásokat:
Zeneház, Debrecen
Tervező: Nagy Róbert
Vásárcsarnok és piactér, Nagyatád
Tervező: Varga Dániel
24 lakásos CLT társasház, Budatétény
Tervező: Kiss Márton
A díjazott pályaművek alkotói hagyományosan meghívást kapnak a PREFA szakmai kirándulására, amelyen az osztrák gyártóközpontban tett látogatáson túl jelentős, PREFA alumínium felhasználásával megvalósult épületeket is megtekintenek a résztvevő szakemberek. A kirándulást 2024 tavaszára tervezi a kiíró PREFA Hungária Kft, és amelyre az eseményen a cég ügyvezető igazgatója ezúttal minden pályázót meginvitált. További információ itt olvasható.