Áthaladás és mélyítés: a berhidai ravatalozó átalakítása
A Mesteriskola jelenleg is futó, XXIII. ciklusának pályázati feladatára készített tervet Tóth Gábor, Bokányi Imre, és Máté Orsolya Pelényi Margit mesterük vezetésével. A berhidai ravatalozót úgy alakították át, hogy hátsó falát ki-, oldaltömegét pedig elbontották, a megtartott keret íves előtétfalat kapott.
Berhida helykereső törekvéseinek alkalmas színtere lehet a temető. A településhez való kötődés legerősebb városi eleme. A terv erre az identitáskeresésre igyekszik rásegíteni.
A ravatalozó helykeresése
A kialakult temető szövet és a városvezetés által ismertetett terv közötti állapotban próbálunk beleilleszkedni a tervezett jövőképbe. A jelenlegi használat és a jövőkép a meglévő ravatalozó terére korlátozzák a lehetőségeket.
Megtartjuk és használjuk a ravatalozó épületét
Az épület problémái funkcionális eredetűek: előtető hiánya, elemelt padlószint, idővel feleslegessé vált helyiségek. Az épület előtt kevés a tér. Telepítési és formai sajátossága, hogy erősen irányított egy fasor által kijelölt tengelyre, mely az idők során kimozdult. Részben a temető továbbépítéséből (sírok kerültek a ravatalozó elé), részben az új bejárat kialakításából. A sírok tájolása kelet-nyugat irányú, a ravatalozó épülete erre merőleges. Az új bejárat is a ravatalozó irányába nyit, az épület telepítése így egy a temetőre fordító, iránytváltó hatással bír. A meglévő épületből az erős formai kialakítást és ráfordító hatást gondoljuk tovább.
Formai illeszkedés, iránybillentés
Irányadó fogalmak: semlegesség, homogenitás, út, útvonal bejárás, áthaladás, mélyítés. A ravatalozó épületéből hangsúlyos elem a dél felé néző keret. Ehhez igazodunk leginkább formailag és tesszük a szertartás hátterévé. A keret mögötti tömegben jól elférnek a kívánt funkciók, a padló lesüllyesztésével válaszfalak átépítésével használható marad az épület. A hátsó fal kibontásával az előkészítő térbe autóval is be lehet állni, ide nyílik a hűtőkamra. Az oldaltömeg elbontásával jutunk egy tároló és egy mosdó helyiségbe. A megtartott keret íves előtétfalat kap, mely függönyszerűen nyílik fel egy tároló téren keresztül közvetlen az előkészítő térbe. Az áthaladást egy egyetlen fatörzsből kialakított gerenda keretezi, mely a meglévő épület szerkezetére van függesztve, másik végén egy szikla támasztja alá. A gerenda tartja a ravatalozó tér lefedését. A gerenda és az íves előtétfal kimozdítja a ravatalozó tengelyességét a bejárat felé, új súlypontot adva a térnek.
Liget, tér, harangláb
A jelenlegi aszfalt burkolatot megtartjuk, ahol szükséges a vonalvezetésen finomítunk, és kiegészítjük új burkolattal (az elbontott épületrész alatt, az előlépcső alatt, a bejárat mellett). A szegélyek elbontásával elmosódik a burkolt felületek és a parcellák határa. A harangláb szervezi a ravatalozó melletti teret, ide átkerül az épület mögötti vízvevő kút és pad.
Tóth Gábor, Bokányi Imre, Máté Orsolya, Pelényi Margit