Befejeződött a székesfehérvári Szent István király székesegyház felújítása
Az eddigi legátfogóbb belső felújítás során a freskók, oltárképek, műmárvány- és stukkófelületek, fából készült berendezési tárgyak, oltárok, bútorok, szobrok, az altemplomban található sírfeliratok és táblák teljeskörű restaurálása mellett statikai megerősítés, épületgépészeti és villamossági korszerűsítés is megvalósult.
A felújítás előzménye az volt, hogy 2014. június 2-ra virradó éjszaka a székesegyház északi homlokzatának főpárkánya egy megközelítően nyolcméteres szakaszon leomlott. A szakértői vizsgálatok megállapították, hogy a tetőszerkezet megereszkedése miatt veszélybe kerültek a falazott szerkezetek, a belső tér és a templom freskói is - derül ki a Székesfehérvári Egyházmegye sajtóközleményéből.
Az egyházmegye ekkor 380 millió forint azonnali kormányzati támogatást kapott, az önkormányzat pedig 100 millió forinttal járult hozzá a munkálatok elvégzéséhez, melyek 2016 nyarán fejeződtek be. Ugyanabban az évben, decemberben a kormány több mint kétmilliárd forintos támogatást nyújtott a teljes belső felújításra. 2016 szeptembere és 2017 januárja között elvégezték a székesegyház teljeskörű restaurátori és épületfizikai kutatását, 2017 májusa és augusztusa között elkészült a mellékkápolnák restaurálása is. A munkálatok zavartalan lebonyolítása érdekében a székesegyházat 2018 áprilisában bezárták.
A templom hajójában 2018 augusztusa és októbere között régészeti ásatások folytak, majd megtörtént a restaurátori munkák közbeszerzése. A székesegyház belső terében három évig álló állványzat építése 2019 januárjában kezdődött, 2022 nyarán a szakemberek megkezdhették a templom restaurált berendezésének visszaszállítását. A felújítás koordinátora Vági Péter építész volt.
2022. július 31-ig Jeszeniczky Ildikó Munkácsy-díjas festő-restaurátor művész vezetésével elkészült 2000 m2 falkép tisztítása és konzerválása, esztétikai helyreállítása, valamint a főoltárképpel együtt 66 m2 vászonkép, illetve az altemplomban 136 sírtábla restaurálása. Elkészült közel 1500 m2 műmárvány és stukkó felület, valamint a szószék és minden fém berendezési tárgy helyreállítása. Bodnár Gyula tárgyrestaurátor művész vezetésével az összes fából készült barokk szobor, az oltárképek keretei, sekrestyebútorok és egyéb fa berendezési tárgyak restaurálása is megtörtént. A munkák során 424 m2 felületet aranyoztak be a szakemberek, közel 1,4 kg arany felhasználásával.
Az orgonakarzat feletti többször átfestett 19. századi, Szent Cecíliát ábrázoló festmény helyére a barokk dekoráció egységéhez illeszkedő új falkép készült a Magyar Képzőművészeti Egyetem emeritus rektora, Kőnig Frigyes Munkácsy Mihály-díjas festőművész tervei szerint. A középkor óta álló, mai megjelenésében barokk stílusú székesegyház teljes restaurálása mellett egy kortárs műalkotással is gazdagodott 2022-ben. A műtárgyak restaurálása mellett korszerű audiovizuális rendszer telepítése, épületgépészeti és vagyonbiztonsági korszerűsítés és a szükséges építőmesteri munkák kivitelezése is megtörtént. A kutatást és kivitelezést is magában foglaló, 6 évig tartó projektben több mint 150 közreműködő vett részt.
Forrás: sajtóközlemény