| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Közélet, hírek

Budafoki piac tervpályázat – eredmény

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

Budafoki piac tervpályázat – eredmény

2009.11.11. 09:48

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Vélemények:
3

A budafoki új piac épületének tervezésére és környezetének, Budafok-Belváros központjának városépítészeti rendezésére kiírt pályázaton az első díjat a Kertész Építész Stúdió nyerte; vezető tervezők: Kertész András, Marián Balázs, Berényi Mária.

A budafoki új piac épületének tervezése és környezetének, Budafok-Belváros központjának városépítészeti rendezése – nyílt építészeti tervpályázat

Eredmény
a kivett pályázat kiírások száma: 50
a beérkezett pályamunkák száma: 36
A bíráló bizottság 34 pályaművet bírált, 2 pályázót a beadási határidő túllépése és a postai feladás kiírási feltételének sérelme miatt a bírálatból bontás nélkül kizárt.
A bíráló bizottság a díjazásra és megvételre rendelkezésre álló bruttó 8 millió Ft teljes összeget kiosztotta.

Díjazott pályamunkák

1. díj (3 millió forint)

15. számú pályamű

Kertész Építész Stúdió Kft.
Urbanitás Tervező Közkereseti Társaság

vezető tervezők: Kertész András Tibor, Marián Balázs, Berényi Mária
szakági tervezők: Rhorer Ádám, Bukovics János
munkatársak: Érces Gergő, Gyulovics István, Nagy Balázs, Vojnits Csaba Ferenc

2. díj (2 millió forint)

3. számú pályamű
vezető tervező: Gerő Balázs
szakági tervezők: Puskás Balázs, Wohner József, Rhorer Ádám
munkatársak: Hambek Zoltán, Gelányi Ákos

Megosztott 3. díj (1 millió forint)

1. számú pályamű
Zéró Energia Ház Kft.
vezető tervezők: Rohács Viktor József, Viszneki András, Halasi Szilárd
munkatárs: Háberland Jenő

7. számú pályamű
Archimago Kft.
vezető tervezők: Tóth Péter, André Zoltán

Megvételt nyert pályamunkák (0,5 millió forint)

27. számú pályamű
Sporaarchitects Kft.
vezető tervezők: Dékány Tibor, Finta Sándor, Hatvani Ádám, Vadász Orsolya
munkatársak: Molnár Adrienn, Soltész Noémi, Várhidi Bence

31. számú pályamű
HAP Kft.
vezető tervezők: Kiss Csaba, Mészáros Béla
szakági tervező: Balogh Zsombor
munkatársak: Hollósi Lajos, Béres Gergely



Összefoglaló értékelés

A Budafoki új piac épületének tervezése és környezetének városépítészeti rendezésére kiírt tervpályázatra 34 db értékelhető pályázat érkezett. A Bíráló Bizottság megállapította, hogy a tervpályázat eredményes volt. A bírálat során a Bíráló Bizottság a kiírási szempontoknak megfelelően vizsgálta a terveket, melyek közül a legfontosabbak az ütemezhetőség, az új piac funkcionális használhatósága, az építészet és a településtervezés együttkezelése voltak.

A tervezési helyszín, Budafok belvárosa, melynek kisvárosi hangulatához, kialakult településszerkezetéhez kellett az új piaci épületnek igazodnia. A kiíró a piac épületének tervezésén túl a környezet rendezésére is javaslatokat várt. A városrendezési elvek kialakításakor figyelembe kellett venni, hogy a városközpont hosszútávú fejlesztési tervei között szerepel a Kossuth Lajos utca gyalogos forgalmú úttá alakítása, a Pécsi utca kiépítése, valamint ezek által a Mária Terézia utca tehermentesítése és ezen a szakaszon a közösségi közlekedés előnyben részesítése. A tágabb tervezési területen a meglévő épületek városépítészeti szempontból történő kiegészítésére, illetve az egykori mozi épületének új programjához kellett javaslatot megfogalmazni.

A Bíráló Bizottság az értékeléskor azokat a pályaműveket díjazta, ahol a kiírásban megadott szempontokat együttesen betartotta a pályázó. A bírálat során az új piaci épület funkcionális használhatóságán, építészeti színvonalán túl kiemelten kezelte a Bizottság az új városközpont városképi megjelenését, a közterületi kapcsolatok megfelelő, jól működő kialakítását, a tervezési terület adottságainak minél jobb kihasználását és ezzel együtt a piac megvalósításának ütemezhetőségét.

A beérkezett pályaművek között a piac épületére adott alaprajzi rendszerek között „szinte" minden építészeti megoldás megtalálható volt, tömbösített, fésűs elrendezésű, pavilonos kialakítású és ezek variációi. Az alaprajzi kialakítás sok esetben az épület ütemezhetőségét is meghatározta.

A piac funkciójából adódó gépjármű forgalom, parkolás és rakodás megoldására többféle javaslatot adtak a pályázók, mely egyrészt az épület alaprajzi elrendezéséből származott, másrészt abból, hogy a terv a kerület hosszútávú közlekedési fejlesztési elveit mennyire vette figyelembe.

A piac épületének tömegalakítására és homlokzatképzésére is sokféle megoldás született. A Bíráló Bizottság azokat a terveket részesítette előnyben az értékeléskor, amelyeknél az alaprajzi funkcióval összhangban volt a homlokzati megjelenés, és ugyanakkor az épület illeszkedett a meglévő települési környezetbe, és próbált alkalmazkodni a budafoki kisvárosi hangulathoz.

A piaci funkciót ellátó épület tervezésekor elengedhetetlen volt az épület környezetében közterületi kapcsolatokkal, zöldfelületekkel kialakított többfunkciós városi tér létrehozása, a piac zavartalan gyalogos kapcsolatának megteremtése a Városház térrel és a tágabb környezetével.

A Bíráló Bizottság úgy értékeli, hogy több pályázó magas színvonalon oldotta meg az urbanisztikai-építészeti feladatot.
Az 1. díjban részesülő pályázatot azonban a Bizottság kiemelkedőnek ítéli és javasolja, hogy a továbbtervezés a pályázatban meghatározott elvek alapján történjen.

Az I. díjas pályamű minden aspektusa korrekten végiggondolt. A tervezési munkát alapos analízis előzte meg, melynek következtetéseit a pályázó konzekvensen beépítette a városrendezési és építészeti koncepcióba. A terv beépítési elképzelése teljesíti az ütemezési elvárásokat. Mintaszerű az I. és II. ütem közötti kapcsolat megteremtése. A piac előtt kedvező és kellemes arányú többfunkciós közteret hoz létre. A részmegoldások pozitívumai mellett a pályamű kiemelkedő értéke a komplexitásában rejlik. A tágabb összefüggések gondos kezelése mellett felmutatja a mezőny egyik legjobban működő piacát. Az építészeti karakter egyszerre mutat kísérletező – és kiérlelt architektúrát. Egyszerre hordoz rugalmasságot és mutat határozott állásfoglalást. Téralakítási koncepciója újszerű. Összetett térstruktúrát hoz létre, amely szerves összefüggésben van a tömegalakítási – és szerkezeti elképzelésekkel, valamint az anyaghasználattal.

A Bíráló Bizottság megállapítja, hogy a tervpályázat összességében magas színvonalú és eredményes volt, így az Önkormányzat számára megfelelő alapot biztosít a tervezett piac és a környező városrész fejlesztési koncepciójának hosszútávú megalapozására.

Budapest, 2009. november 10.

Vélemények (3)
amonserrano
2009.12.01.
21:36

van esely ra, hogy tervek is felkerulnek valamikor?

koszi

zsuppanandras
2009.12.02.
09:20

@amonserrano: igen, hamarosan bemutatjuk a pályaműveket - a szerk.

zsuppanandras
2009.11.12.
14:34

a cikk bővült a nyertes pályamű látványtervével - a szerk.

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.