Egy francia-japán-mexikói építésztrió alakítja át a párizsi Pompidou Központot
Egy francia-japán duó és egy mexikói építész tervei alapján alakítják át a párizsi Pompidou Központot, amely 2025 végén felújítás miatt négy évre bezár – jelentette be csütörtökön Laurent Le Bon, a high-tech épületben működő és a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező kulturális központ vezetője.
A francia Nicolas Moreau és a japán Hiroko Kusunoki lesznek a projekt vezető építészei a mexikói Frida Escobedo oldalán.
A párizsi székhelyű Moreau Kusunoki építésziroda tervezte egyebek mellett a nagy presztízsű párizsi politikatudományi egyetem, a Sciences Po Paris központi pavilonját, amelyet 2021-ben adtak át, míg Frida Escobedo nevéhez fűződik a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum modern művészeti szárnyának átépítése.
A fél évszázaddal ezelőtt épült Pompidou Központ teljes körű felújításról szóló terveket már 2021-ben bejelentette a francia kormány, eredetileg 2023 és 2027 között tervezték a bezárást, és az intézmény 2027-ben az ötvenedik évfordulón nyílt meg volna újra. Később elhalasztották a nagyszabású felújítási munkálatok kezdetét a 2024-es párizsi olimpia utánra. A kiköltözés és a fokozatos bezárás 2024 őszén fog megkezdődni, az épület 2025 szeptemberében zár be a közönség számára.
Felújítási tervek
A felújításra a hatalmas kiállítóterekkel és egy óriási könyvtárral is rendelkező épület korróziója miatt van szükség. A tervek szerint az egész épületet azbesztmentesítik, és az érvényes biztonsági, technikai és energetikai normáknak megfelelően felújítják, valamint az akadálymentesítési kötelezettségeknek eleget téve a fogyatékossággal élők számára is látogathatóvá teszik. A teljes körű felújítás 262 millió euróba kerül, amelyet a francia állam finanszíroz.
A három fiatal építész a belső terek átalakításán fog dolgozni. Ez a becslések szerint 186 millióba kerül, s teljes egészében a Pompidou Központ finanszírozza. "Azt akartuk, hogy olyan projekt valósuljon meg, amely egyrészt tiszteletben tartja az épületet, ugyanakkor az innovációra való törekvés is a szívügye" – jelentette ki egy sajtótájékoztatón Laurent Le Bon igazgató.
A Renzo Piano, Richard Rogers és Gianfranco Franchini tervei alapján épült kulturális intézményben még soha nem volt ilyen volumenű és jellegű felújítás. A munkálatok keretében a pályázatot elnyert építészek a belső terek egy részét átalakítják, áthelyezik a kiszolgáló helyiségeket, kitágítják a tereket, egyszerűsítik az épület bejárását.
Új központ Massyban
2023 májusában napvilágot látott hírek szerint az érdeklődők a zárva tartás ideje alatt is találkozhatnak majd a múzeum műtárgyaival, méghozzá a Pompidou Központ és a Picasso Múzeum közös, új létesítményében (Centre Pompidou Francilien - Fabrique de l´Art / Musée national Picasso-Paris – POMPICART).
A két intézmény közös létesítményét Párizs elővárosában, Massyban hozzák létre, és a Pompidou Központ 140 ezer műtárgyának, illetve a Picasso Múzeum 5 ezer műből álló gyűjteményének raktáraként fog szolgálni. Kialakítanak benne restaurálóműhelyeket, szakmai irodákat, valamint könyvtárat és kávéházat. Az előreláthatóan 2026 nyarán nyíló központ kiállításoknak és színes kulturális programoknak is otthont ad majd. A Philippe Chiambaretta és az PCA-STREAM építésziroda által készített terveket korábbi cikkünkben mutattuk be.