Építők Napja
Az Építők Napja jó alkalom a számadásra és az ágazat várakozásainak összefoglalására. Az építési ágazat helyzetét, elért eredményét a számok csak részben tükrözik.
Ünnepi ülés helyszíne:
Vasas Szakszervezetek Székháza Díszterem
1086 Budapest, Magdolna u. 5-7.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a számok mögött az építési vállalkozók, az építési piac helyzetét elemzi. Amikor a félig teli pohár tartalmát megelégedéssel nézzük, elmondhatjuk, hogy az ágazat csaknem két éve pozitív lendületben van, az előző 6 év recessziója után bővül a termelése, növekedett a foglalkoztatottak száma, rengeteg új létesítményt adott át a megrendelőknek, különös tekintettel az unióból finanszírozott állami, önkormányzati megrendelések kapcsán. Élen járva bővítette építési-beruházásait a gépipar, az élelmiszeripar, mezőgazdaság és az idegenforgalom.
Amikor a félig telt pohár üres tartalmát aggodalommal figyeljük, szót kell ejteni arról, hogy a kínálati piacon irreálisan alacsony árú a vállalkozás, rossz az ágazat jövedelemtermelő képessége, az épületépítéseknél koránt sincs jól érzékelhető bővülés, a lakásépítő cégek vegetálnak. Ma már a verseny nem csak a munkáért, hanem a szakmunkásokért is élesen folyik. Nincs tanuló az építőipari szakmunkásképző rendszerekben, stabil alvállalkozói láncok szétestek, a szakmai műhelyek előrködve működnek.
Vegyes, ellentmondásos az építési piacról készíthető életkép.
Milyen prognózis adható 2015. év egészére? Több száz építési vállalkozás adatait, véleményét kikérve és a KSH adatsorait is elemezve vélelmezhető, hogy az építőipar 2015. évi termelése 2 100 milliárd Ft körül várható. Ez azt jelenti, hogy az építési ágazat összességében meg tudja ismételni a 2014. évi teljesítményét oly módon, hogy az év I. félévében bővült, a II. félévben pedig havi összehasonlításban a termelési értékcsökkenés is elképzelhető. Jelenleg az ágazat rendelésállománya 35%-kal kisebb az egy évvel korábbinál. Ez a folyamat a vállalkozások szintjén nagy szóródást eredményez. Lesznek cégek, melyek akár 10%-kal is bővítik termelésüket (különösen az út- vasútépítés, vízépítés területén) és javul a jövedelmezőségi helyzetük is, más cégcsoportok pedig vegetálnak és megszűnnek. Éves szinten 6000-6500 között várható a megszűnő vállalkozások száma.
Az ÉVOSZ prognózisa szerint nem várható, hogy 2015. évben az állam és az Önkormányzatok a 2013., 2014. évek nagyságrendjében tudnak építési-beruházási célú vállalkozási szerződéseket kötni. A korábban megkötött szerződések teljesítése fog tükröződni a 2015. évi tényszámokban. Bizonytalan, hogy a magánszféra az év második felében megrendeléseinek tudja-e pótolni a közszféra megrendeléseinek csökkenését. Az építési vállalkozók sokat várnak az unióból finanszírozott, a gazdaság fejlesztését célzó nyertes pályázatokhoz kapcsolható építési-beruházási lehetőségektől. Az idő múlásával ez már csak a 2016. évre adhat számottevőleg megrendelést, feladatot.
A nemzetgazdaság tartós növekedésének biztos tartaléka a lakásügy. A recesszió éveiben a lakásépítés és lakásfelújítás történelmi mélypontra zsugorodott. A 2007. évi 36 ezer új lakás és 250 ezer felújított lakásszámmal szemben a 2014. évi holtpontról elmozduló adatok a 8 400 új lakást és mintegy 110 000 felújítást jelentettek. Az életminőséget meghatározó lakhatási körülmények javítása gazdaságpolitikai kérdés is. Megtörtént az ország lakásvagyonának felmérése és energetikai besorolása. Kérdés, hogy a Kormány milyen forrásokat tud mozgósítani, de ettől markánsabb kihívás, hogy milyen szabályozást tud kialakítani annak érdekében, hogy a 6-7 éve elhalasztott lakásépítési, lakásfelújítási feladatokhoz a lakosság számára felvállalható biztos finanszírozási háttér álljon az önerő kiegészítésére. Az ÉVOSZ felmérései szerint 3%-kos kamatozású forintalapú lakáshitel kondíció, tartósan kiszámítható feltételek mellett éri el a lakosság ingerküszöbét. Fontos számításokat végezni a lakás ÁFA csökkenthetősége érdekében.
Azzal együtt, hogy az ágazat alapvetően nem exportorientált, az építési vállalkozók szolgáltatás-export tevékenységének bővülésére lehet számítani 2015. évben, melynek elsődleges célországai Németország, Ausztria, Benelux országok.
A piac továbbra is alulértékeli az ágazat 2015. évi teljesítményét. Az ágazati átlagbér az év végén sem fogja elérni a versenyszféra havi bruttó átlagbérének a 75%-át.
Az ágazat előtt álló stratégiai értékű kihívások:
• a folyamatos képzés, a szakember utánpótlás minden szinten,
• az energiatakarékos anyagok, technológiák beépíthetősége,
• a vállalkozások közötti együttműködési készség fejlesztése,
• a piac túlszabályozásának elhárítása,
• a jogszerű piaci magatartás erősítése,
• a megrendelői erőpozíciók kivédése a vállalkozások és a létesítmények javára.
A rendezvény meghívóját csatoltan olvashatja.