Evangélikus Örömhír Óvoda – Veszprém
A BAKONYIBEA.interiors Kft. 2022 januárjában kezdte el a veszprémi Evangélikus Örömhír Óvoda belsőépítészeti terveinek készítését, melyre a Magyarországi Evangélikus Egyház, illetve a COMFORT-3R Építésziroda megbízásából került sor. A tervezés alapkoncepciója egy visszafogott belső tér megteremtése volt, ahol a játékoké és fejlesztőeszközöké lehet a főszerep.
A belsőépítészeti tervezés alapkoncepciója szerint az épület a majdani használó gyermekek számára visszafogott ingerhatásokat termet, ezzel teret adva a fejlesztőeszközöknek, játékoknak, személyes tárgyaknak. Cél egyúttal, hogy egyértelmű tájékozódási rendszerrel segítse az ide érkező gyermekeket, melyektől sajátjuknak érezhetik az épület egészét.
A belsőépítészeti koncepciót az építészeti alapkoncepcióval összehangolva és arra reagálva született meg. Az új óvodaépületben – az építtetői igények szerint – három foglalkoztatót alakítottak ki, melyek mindegyikéhez saját öltöző és vizesblokk tartozik. A foglalkoztatóblokkokat összekötő közlekedőket egyfajta közösségi térként fogalmaztuk meg, a mobil válaszfallal leválasztható tornaterem egybenyitásának lehetőségével. A tér fókuszpontját a közlekedő tengelyébe helyezett mobil oltár adja, mely szolidan, visszahúzódva mutatkozik meg a térben, kiegészülve a felette helyet kapott nagyobb méretű felülvilágítóval.
A folyosó/zsibongó összképe homogén, amiben a csoportszoba-blokkok színes kubusokként tűnnek fel. A folyosó falfelületei helyenként mágnesezhető dekor-felületet is rejtenek a gyermekrajzok számára. Ez egyértelmű tervezői cél volt, elkerülve, hogy a belső tér összhangja a későbbiekben akár az ilyen esetekben megszokott parafatáblákkal legyen megbontva. Ennek érdekében a majdani üzemeltetőkkel, óvodavezetőkkel történő folyamatos konzultáció mellett zajlott a tervezés folyamata, mely kiterjedt az általuk megfogalmazott, korábban bevált igényekre egyaránt.
A kiszolgáló és másodlagos funkciókat magába foglaló falfelületek már visszafogottabb, de meleg összhatást keltő olajozott, nyír rétegeltlemez burkolatokat kaptak. Ezzel ellentétben, a csoportszoba blokkok (csoportszoba, hozzá tartozó öltöző és vizesblokk) karakteres színei határozott információként szolgálnak, egyértelmű közlekedési rendszert jelölve ki, tájékozódást és akadálymentesítést is elősegítve az ide érkező gyermekek és hozzátartozóik számára.
A padlóburkolatok játékos megjelenését a szín- és típusbeli változatossággal értük el. Az általános padlóburkolatnak választott anyag a linóleum, amelyet a gyerekmosdók esetében vinyl burkolat vált fel. A melegburkolatok választásakor szem előtt tartottuk a gyermekek igényeit, a zsibongó padlóján intarzia technikával iránymutató, vezető sávokat helyeztünk el, a közlekedés és tájékozódás támogatása érdekében.
Ezeknek a játékos vonalaknak a jellege illik a gyerekek színes világágába, segítve azt, hogy az egész óvoda épülete szerethető és értelmezhető legyen számukra. A bejárattól minden csoportszoba-blokkhoz vezetősáv fut, egyértelműen kijelölve a gyermekek útját a saját csoportjukig, elősegítve a hozzátartozók, gyengénlátók tájékozódását is!
A csoportszobák bútorozása esetében minden esetben visszaköszön a vezetősáv, öltöző és vizesblokk színárnyalata, mely megalapozza a helyiség játékosságát, de teret ad a kreatív, szabad játék lehetőségének.
Üzemeltetői igényként merült fel a szőnyegezés könnyű mobilizálhatósága, melynek érdekében minden csoportszoba esetében 3 darab, egyedi méretű, formájú szegett szőnyeg készült, melyek könnyen variálhatóak, de pillanatok alatt egy, nagy méretű, teljes csoportnak helyet adó mesesarokká alakíthatóak át, ugyanakkor könnyedén lehetővé teszik a kisebb csoportos foglalkoztatást is.
A tervezés folyamán igyekeztünk összhangba hozni egy belsőépítészetileg igényes, nyugalmat sugárzó térélményt, egy funkcionálisan is jól működő struktúrával, melyben az ide járó gyermekek fejlődése és kibontakozása az épített környezet minősége által is támogatott.