Fejlesztő és Diagnosztikai Központ Pécs városának – Pusztai Benedek diplomamunkája
A Baranya Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat körülbelül 60 állandó gyógypedagógussal két különböző épületben, nem ideális körülmények között működik jelenleg. A hallgató célja egy jól funkcionáló, egyesített központ elképzelése, ahol lehetőség nyílhat a szakszerű ellátásra.
Feladata a gyógypedagógiai és pszichológiai szolgáltatás nyújtása kis és nagy gyermekeknek, szüleik és pedagógusaik részére.
Szakszolgálati feladatok:
- Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás
- Gyógytestnevelés
- Iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás
- Konduktív pedagógiai ellátás
- Logopédiai ellátás
- Nevelési tanácsadás
- Továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás
- Szakértői bizottsági tevékenység
- Kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása
A funkcióhoz megfelelően egy kellően nyugodt, békés és természetes környezetet szerettem volna teremteni az épületnek. Mindezt a helyszínválasztással, az anyaghasználattal és a téralakítással is hangsúlyoztam.
Idézet:
„…Az építészet minden igazán megkapó élménye multiszenzoriális. A tér, az anyag és a lépték minőségeiró1 a szem, a fül, az orr, a bőr, a nyelv, a csontozat és az izomzat vesz mértéket. Az építészet megerősíti a léttapasztalatot, a világban való létünk érzetét, és ezáltal lényegi módon önmegtapasztalásunkat is…"
„…Korunk szabványépítészetének síkszerűségét az anyagszerűség meggyengülése tovább fokozza. Az olyan természetes anyagok, mint a kő, a tégla és a fa, lehetővé teszik a látás számára, hogy áthatoljon a felületen és meggyőződhessen a matéria valódiságáról…"
Pallasmaa, Juhani: A bőr szemei. Fordította: Veres Bálint, Typotex kiadó, Budapest, 2018, 104.
Helyszín
(7632. Pécs, Árnyas liget (Hsz.: 199116/58)
A terület Kertvárosban található a rendőrség mellett. Régen a katonaságé volt, lőtérként használták. Egy garázsépület állt rajta, amit nemrég elbontottak. Jelenleg barnamezős övezetnek van besorolva, ám az idők alatt a környezet szépen visszavette az uralmat, erdős-parkos terület lett belőle. Egy kétsávos út halad el a közelében, melyen több buszvonal is halad, ezért tömegközlekedéssel könnyen megközelíthető. Az út felől egy erdősáv található. Ez a fás övezet védetté teszi, mert elválasztja a forgalomtól.
Koncepció
A telek egy fás-ligetes környezet, melyben „úszik" az épület, s a park egy nagy kertként öleli körbe.
A ház koncepciója, hogy a különböző foglalkoztató termeket és egyéb funkciók dobozokban helyezkednek el, és befelé néznek saját belső udvarukba, privát atmoszférát teremtve a fejlesztéseknek. Ezek a dobozok dobókockaszerűen vannak egymásmellé hézagosan helyezve, és egy transzparens hártyával körbekerítve. Ezáltal a kockák között és mellett létrejön egy nagy áramló tér, mely nem csak a közlekedést biztosítja, hanem egyben különböző tevékenységek helyéül is szolgál. Ezt elsősorban a várakozó szülők és gyerekek veszik igénybe, de a délutáni „forgalommentes" órákban a gyógypedagógusok is elfoglalhatnak egy-egy nagyobb térbővületet a megbeszélésekhez.
Az épületet egy nagy zöldtető fogja össze, mely a kültéren előtetőként folytatódik, amely nemcsak árnyékol, de további átmeneti tereket is rendel az épülethez. A tetőt belül falas szerkezetű dobozok tartják, kívül pedig karcsú oszlopok, a környező fákhoz hasonlóan a liget érzetét erősítve.
A falas szerkezetű dobozok és a födém CLT-ből (tömör fa panelekből) készül, ezzel is erősítve a természeti környezetbe illeszkedést. A transzparens hártyát fa GLT pillérek teszik lehetővé, GLT gerendákkal összekötve, előtte pedig függönyfal fut végig. A kültérben szintén az oszlopos-gerendás szerkezet folytatódik, acél zártszelvényekből, melyre vadszőlő fut fel. Ez nyáron árnyékolóként működne, télen pedig a lehullott leveleknek köszönhetően átereszti a napfényt, amit energia nyereségként használ fel az épület.