Fordulatos, de eddigi legjobb évét zárta a Mapei Kft.
27,8 százalékkal nőtt a Mapei Kft. árbevétele 2017-ben. A vállalat szerint a növekedés a belföldi kereslet élénkülésének és Magyarország politikai stabilitása miatt érkező külföldi beruházások eredménye.
A Mapei Kft. összforgalma 12,53 milliárd forint volt 2017-ben, amely 27,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbi eredményekhez képest.
"Fennállásunk legmagasabb árbevételét értük el! Mindez a következetes vállalati stratégia mellett az építési piac növekedésének köszönhető. Bíztunk benne, hogy az ágazat korábbi mélypontja után növekedés várható 2017-ben, azt azonban senki sem gondolta, hogy ez a növekedés ilyen mértékű lesz." – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.
Az áfacsökkentés és a kedvező hitelkonstrukciók egyaránt kedvezően befolyásolták az építési kedvet. A Mapei Kft. országos kereskedőhálózatának visszajelzései alapján egyre jobban érezhető a CSOK kedvező hatása is.
Markovich Béla szerint ugyancsak hatással volt a beruházásokra, hogy Magyarország politikailag stabil, a terrorizmus által kevésbé fenyegetett térség, ezért a cégek 2017-ben előszeretettel választották hazánkat beruházásaik színhelyéül.
Meglepő fordulat a szakemberhiányban
A vállalatvezető szerint 2017-ben tetőzött a szakemberhiány, mely szinte minden generálkivitelező, szakipari vállalkozó számára nehézségeket okozott. Meglepő fordulat volt, hogy sok generálkivitelező a szakemberhiányt külföldről – leginkább keletről – csapatostul behozott munkaerővel próbálta megoldani, mérsékelt sikerrel.
A megnövekedett kereslet és a szakemberhiány felhajtotta a munkadíjakat, melyek 30-40 százalékkal emelkedtek a múlt évben. A várakozások szerint a folyamat, ha lassabban is, de 2018-ban is folytatódni fog.
"Mindez lassíthatja a szakemberek elvándorlását és idővel megindíthatja a külföldön dolgozó szakemberek hazatérését: egyre többen látják, hogy itthon is lehet jól keresni és nem kell a családjuktól elszakadniuk." – mondta Markovich Béla.
Kedvező kilátások, újrainduló export
Markovich Béla szerint az 5 százalékos áfa továbbra is kedvezően befolyásolhatja az építési kedvet, 2018-2019 a lakásépítések időszaka lesz. Ugyanakkor számolni kell a szakemberhiány, a magas építési költségek és az építőanyaghiány kedvezőtlen hatásaival.
A vállalat optimizmusa továbbra is töretlen, tíz százalék körüli növekedésre számít 2018-ban. A tervek szerint júliusban - új gyárának megépülése után - újra indulhat az export, melyet tavaly, éppen az ugrásszerűen megnövekedett hazai igények zavartalan kiszolgálása érdekében kellett leállítani.
forrás: sajtóközlemény