
Futball kapszula - az Új Hidegkuti Nándor Stadion
2016 októberében megnyitotta kapuit a BORD Építész Stúdió tervezte Új Hidegkuti Nándor Stadion. Az 5000 főt befogadni képes UEFA 3-as stadion kis méretűnek számít a sportarénák világában, de egyedi építészeti kialakításának köszönhetően új távlatokat nyithat a hasonló sportlétesítmények terepén.
Egy stadion lelke a pálya és az azt körülölelő lelátó finom egysége. A gondosan szerkesztett, körbezáródó lelátó tál kiváló láthatóságot és katlanszerű élményt nyújt, mely a megfelelő atmoszféra biztosításának elengedhetetlen feltétele. Éppen ezért, a 20-80.000 főt befogadni képes stadionok lelátói egységesen, zárt, magasan ívelt, dinamikus formát mutatnak. A 10.000 férőhely alatti stadionok kisméretűnek számítanak. A kis létszámú stadionok esetén a nézők komfortja, a szolgáltatások skálája, a lelátó kialakítása és az egész épület megjelenése leegyszerűsödik, így a mérkőzések nyújtotta élmény nem egyenértékű a nagyobb stadionokéval.
A ’football capsule’ új kategória az épülettípusok palettáján. A ’football capsule’ a futball mérkőzések megrendezésére szolgáló kis befogadóképességű helyszínek azon típusa, mely egyedi építészeti kialakításának köszönhetően megfelel a nagyobb, modern stadionokkal szemben támasztott funkcionális, geometriai és akusztikai követelményeknek és így valódi arénaként működik.
Egyszerű funkcionalitás
Az Aranycsapat híres játékosáról elnevezett Új Hidegkuti Nándor Stadion, az egykori MTK Stadion helyén, a Hungária körúton, a külső pesti területek iparias jellegű környezetében található. A régi atlétikai stadion rossz állapota és korszerűtlen kialakítása miatt elbontásra került. Az új pálya az eredeti atlétikai pálya helyén és azzal megegyező magasságban, tehát az utcaszinthez képest terepbe süllyesztve került elhelyezésre. Az új pálya a modern futball stadionok tervezési követelményeinek megfelelőek észak-déli hossztengelyre lett szervezve, azaz pozícióját az eredetihez képest el kellett forgatni. Méretei is változtak, mert funkcióját tekintve az új pálya kifejezetten a futballra lett tervezve. A viszonylag alacsony, 5000 férőhelyes nézőszám és a telek szűk adottságai miatt két lelátómezőt alakítottunk ki, egymással szemben, a játéktér nyugati és keleti hosszoldala mentén.
Az épület a Hungária körúttól visszahúzva helyezkedik el, melynek köszönhetően elegáns városi tér alakult ki a főbejárat előtt. A térről a lelátóra való megérkezés egyértelmű és nagyvonalú, hiszen a szurkolók közvetlen az utca szintjén érkezhetnek meg a keleti oldali lelátóra. A keleti lelátón található az általános közönségforgalmi ülőhelyek jelentős része és a vendégszurkolói szektor. Itt, az érkezési szinten kaptak helyet a lelátót kiszolgáló egyéb funkciók is, büfék, szurkolói söröző, mosdók, stb. Az érkezési szint felett street box-ok, azaz egyfajta üzleti páholyok találhatók, melyek az MTK szurkolói söröző különtermeiként működnek.
A stadion fő tömege a nyugati lelátóhoz kapcsolódik. A négyszintes épületrészben található az új MTK székház, a VIP, a média, a sportolói, az üzemeltetési területek és irodák. A parkoló az épület előtt helyezkedik el, a régi atlétikai pálya területén és annak magasságában. Erről a szintről nyílik a sportolói bejárat az öltözőkhöz, a VIP bejárat, a sajtó területek, flash zone, mixed zone, a gazdasági bejárat, valamint ez a pálya szintje is. A VIP lounge, azaz a különterem feljebb, az érkezési szinten a közönségforgalmi és üzemeltetési területek mellett kapott helyet, innen közelíthetők meg a VIP ülőhelyek. Az épület felső két szintjén a sky box-ok, más néven a VIP-páholyok találhatók. A különböző funkciók útvonalai racionálisan, elkülönítve, a keresztezések kiküszöbölésével kerültek kialakításra.
Az épület déli oldalán, a Salgótarjáni útról, kereskedelmi területek, bárok, éttermek számára bérbe adható területek nyílnak. A stadion északi oldalán a vendégszurkolók fogadását szolgáló területek találhatóak.
Koncepcionális térformálás
A kis befogadóképesség egyedi építészeti tömegformálást és belsőépítészeti megoldásokat hívott életre. Az épület külső megjelenését egy határozott vonalú vasbeton lemez, ferde sík két részre osztja. A lemez alatt a közösségi tereket tartalmazó tömegek, a lemez felett pedig a stadion teteje található. Az acél tartókra feszített membrántető karosszériaszerű formája dinamizmust ad az épületnek. A főbejárat felett kialakított szalagszerű megjelenés ezt a hatást még inkább erősíti. A lemez alatti tömeg egy origamihoz hasonló, határozott élek mentén hajtogatott forma, amely jól illeszkedik az iparias környezethez.
Ez az építészeti koncepció a pályát körbezáró belső terek kialakításában is megjelenik. Így a pálya északi és déli rövid oldala mentén elhelyezett, tudatosan formált, hajtogatott tömegek észrevétlen zárják egységbe az egymással szemben elhelyezett két lelátómezőt. A kialakult akusztikailag méretezett, zárt lelátó tál képes arra, hogy a nagy befogadóképességű arénáknál megszokott szurkolói élményt nyújtsa a mérkőzések során.
Ez a tudatos, programra és helyszínre szabott építészeti megoldás adja az Új Hidegkuti Nándor Stadion egyediségét. A ’football capsule’ elnevezés arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet, hogy a megszokott, sablonszerű megoldások helyett a kis léptékű stadionok esetében is születhetnek új építészeti válaszok.
BORD Építész Stúdió
|