Megvan az MTK stadion tervpályázatának eredménye
Bejelentették a Hidegkuti Nándor Stadion és környezetének fejlesztésére kiírt tervpályázat második fordulójának eredményét. A Magyar Testgyakorlók Körének Hungária körúti stadionját a nagyerdei létesítményt is megálmodó Bord Építész Stúdió tervezheti.
Görözdy György, a bírálóbizottság elnöke az MTK fejlesztése ékkövének nevezte a leendő stadiont, mivel más sporttelek fejlesztésére is sor fog kerülni. Mint azt elmondta, a 2014. szeptember 16-án meghirdetett építészeti tervpályázat célja az volt, hogy egy olyan létesítményt hozzanak létre, amely nem csak a sportot szolgálja, de a város életének részévé is válik, azon túl hogy otthonául szolgál az MTK központi szerveinek.
A bírálóbizottság munkájáról elárulta, hogy komoly vita alakult ki a győztes kapcsán, de végül sikerült egységes álláspontra jutni november 30-án. Megjegyezte, hogy bár a zárójelentésben sok kritika van, ez valójában nem a színvonal alacsony mivoltát jelzi, sokkal inkább a bírálók útkeresését.
Pálfy Sándor a bizott társelnöke foglalta össze, hogy a pályázók mennyiben feleltek meg a kiírás egyes pontjainak. Elmondása alapján elégedettek voltak a második fordulóba meghívott 12 pályamunkával. Nem volt szükséges például funkcionális problémákról gondolkodni, mert egyik tervben sem volt olyan, amelyet apró módosítással ne lehetne orvosolni. A programban megadott szempontnak, az „aréna hangulat" kialakításának azért nem mindenki felelt meg maradéktalanul.
A városrendezési előírásoknak ugyancsak minden pályázó megfelelt. Pedig a kiírásban jelzett program, és a helyszín egy meglehetősen körülhatárolt szituációt eredményezett. Így a telepítésben olyan nagy különbségek nincsnek.
Az építészeti kialakítás minősége egyértelműen a legszubjektívebb szempont. Nyilván megosztott volt a kérdésben a zsűri, de az alkalmazott szerkezetek és anyagok, és az építészeti kialakítás egysége minden tervről elmondható és ez nagy pozitívum.
A terület szűk volta, a program határozottsága alapján a zsűrinek egységes volt az álláspontja a tekintetben, hogy ez a helyszín és program kevéssé alkalmas a nagyvilágban megépülő szabadon álló ikonszerű épület építésére. Fészekszerű, buborékszerű kialakításra nem volt esély. A környezetre utaló architektúra az, ami itt inkább helytálló szerintük.
A stadion szűk, beszorított volta, illetve a pálya tájolásának a szigorú előírásai, és a meglevő városi koordináták figyelmbevétele diferenciálta finoman a terveket, de telepítés és környezetbe illesztés szempontjából radikális különbségek nem voltak. Egyedül abban, hogy ki mekkora közterületet tudott biztosítani.
Pálfy Sándor szerint ez jó precedens lehet arra, hogy érdemes pályázatokat kiírni. A kiíró legalább négy olyan tervet kapott, hogy akármelyiket megépíti, az egy világszám lesz.
Deutsch Tamás, az MTK elnöke megköszönte a közreműködést, külön kiemelve a MÉK, a MÉSz és a Józsefvárosi Önkormányzat szakmai segítségét. Mint elmondta a klub úgy túnik százévente építheti újjá otthonát, 1913-1914 folyamán épült a mostani stadion elődje. Ritka alkalom tehát ez. Leszögezte, hogy helyes dolognak tartja, hogy sportlétesítményeket építünk. Összefüggésként említette a jégkorongot, ahol az infrastruktúra fejlesztését követően az eredmények is javultak.
A végeredmény ismeretében Deutsch azt mondta, szomorú, mert nem tudják megépíteni mind a 12 stadiont. 12 remek terv, 12 remek elképzelés született. Sajnálni lehet, hogy nem fog megvalósulni ezek többsége.
Állítása szerint a mai végeredményt követő szerződéskötés után jövő év elejére már kész engedélyezési terveket, aztán pedig tavaszra, a kivitelezés megkezdésére kiviteli terveket várnak, hogy 2016 nyarára elkészüljön a stadion.
„Mindenkit, akinek a fejében vannak kétségek, hajlandó leszek győzködni a jövőben, hogy jó intézmény a tervpályázat." - mondta Deutsch. Meggyőződése, hogy segít abban, hogy a lehető legtöbb szakmai segítséget kapja a közpénzt elköltő intézmény, szervezet. Meg van róla győződve, hogy sokkal jobb lesz így az új stadion, mintha más megoldást választottak volna.
A tervpályázat eredménye
8 pályázatot rangsorolás nélkül megvételben részesítettek:
1. sz. pályamű: Medmix Center Kft. Bakó István, Pecsenye Béla, Kiss Gy. Imre és munkatársaik.
2. sz. pályamű: B3 Építész Stúdió Kft. Bózsó Csongor és munkatársai.
3. sz. pályamű: SAGRA Építész Kft. Sajtos Gábor, Páll András, Virág Péter és munkatársaik.
4. sz. pályamű: Kiss Járomi Építészeti és Belső Építészeti Stúdió Kft. Kiss Gyula, Járomi Irén és munkatársaik.
7. sz. pályamű: Építész Kaláka Kft. Pásztor József, Szabó Eszter, Jakab Veronika, Igar Péter és munkatársaik.
9. sz. pályamű: KÖZTI Zrt. Pottyondi Péter, Pottyondy Bence és munkatársaik.
10. sz. pályamű: K.S. Stúdió Kft. Kocsis Ágnes, Balázs Attila, Szakonyi Gábor és munkatársaik.
12. sz. pályamű: SPORAARCHITECTS Kft. Hatvani Ádám, Dékány Tibor, Alejandro Zaero-Polo, Maider Llaguno.
A díjazottak:
IV. díj – 1 millió – 6. sz. pályamű: ACW Konzorcium (Archiflex Studió Építésziroda, CET Budapest Kft., Wéber Építésziroda Kft) Csomay Zsófia, Heppes Miklós, Koczka István, Wéber József és munkatársaik
III. díj – 1,5. millió – 8. sz. pályamű: Teampannon-Garten Konzorcium - Golda János és munkatársai
II. díj – 2,5 millió – 11. sz. Erick van Egeraat Architects - Erick van Egeraat és munkatársai
I. díj – 3 millió - 5. sz. pályamű – Bord építész Stúdió – Bordás Péter és munkatársai
A bírálóbizottság összetétele:
Elnök: Görözdy György
Társelnök: Pálfy Sándor DLA, (MÉK)
Tagok: Patonai Dénes (MÉSz)
Dr. Sára Botond (alpolgármester, Bp. VIII. kerület)
Fernezely Gergely DLA (Főépítész, Bp. VIII. kerület)
Baukovácz Krisztina (MTK – építész)
Seldmayer János (MTK – építész)
Póttag: Nagy Iván DLA (MÉK)
Szakértők: Dr. Nagy Béla DLA (építész – településtervezés)
Duday Attila (építész – MTK)
Pulai Péter (építész – MTK)
Jogi és közbeszerzési titkár: Dr. Magyar Balázs ügyvéd
A tervpályázat lebonyolítója: Eltér István építész