Hajdúszoboszló, multifunkcionális rendezvénycsarnok – Tarnóczky Tamás Attila díjazott pályaműve
A Magyar Építész Kamara a nyár folyamán írt ki építészeti ötletpályázatot Hajdúszoboszlón egy multifunkciós rendezvénycsarnok építészeti tervezésére és környezetének rendezésére. Az eredményhirdetést november 5-én tartották a hajdúszoboszlói Kovács Máté Művelődési Központban. Tarnóczky Tamás Attila díjazott pályaművét a zsűri értékelésével közöljük.
Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának eredeti szándéka az volt, hogy adott területre, konkrét létesítményre írjon ki pályázatot. Később ezt az elképzelését mérlegelve, az Önkormányzat mégis az ötletpályázat mellett döntött. Egy ötletpályázat sokkal összetettebb, több lehetőséget magában rejtő, több kapcsolódási kérdést felszínre hozó alternatíva.
Az 1-es számú pályamű szerzői – Tarnóczky Tamás Attila és az Építészkohó Kft. – egy filozófiai gondolat köré csoportosítják elképzelésük és javaslatuk lényegét: a tervezett multifunkcionális csarnok egy „energiaközpont", amely egyesítheti, koncentrálhatja a város lakóinak helyi energiáját. A tervezett épület formája hiperbolikus paraboloid, amely hűen leképezi az energiaáramlás útját. A ház formája, tömege, egyenes szimbóluma az érdekes gondolatoknak, amit a hőforrások és hűtőtornyok formavilága inspirált. Elhelyezése a labdarúgó edzőpálya helyén mintaszerű, szabályos, karakteres, elliptikus szerkesztésű.
Közlekedési kapcsolatai, viszonylag kevés fejlesztést igényelnek. A kapcsolatot egy kétirányú út adja a Sport utca és a Debreceni út logikus összekötésével, többirányú gyalogos és kerékpáros megközelítéssel. A külső megközelítésnél jól elválasztott, a nézők-látogatók-sportolók, valamint a süllyesztett gazdasági kiszolgálás. Az épület előtt jó méretű rendezvényteret és parkolóterületet alakít ki. Az új épület mellett a volt napközis tábor és az erdő közötti területen pótolja vissza az edzőpályát a tervezési területen lévő egyéb – a viszonylag értékes – épületek megtartását és felújítását javasolja.
A csarnok építészeti megjelenése új értéket és minőséget jelenthet a város számára. Inkább terepépítmény, minthogy „ház"-szerű lenne. Belső alaprajzi kialakítása, funkcionális elrendezése mintaszerű, mondhatni sallangmentes. Tartalmazza a Kiíró által adott programpontokat. A létesítmény földszintje a belépők számára teljesen átlátható, amelyet a kissé süllyesztett arénatér biztosít. Az emeleten csak gépészeti és egyéb technikai helyiségek vannak. A tetőszint járható, extenzív zöldterület, amely recortan futópályával és nyitott kondiparkkal egészül ki. Gépészeti javaslatai és megoldásai korszerűek, takarékosak, biztosítva a fenntarthatóságot, és a viszonylag olcsó üzemeltetést. A ház részbeni süllyesztése mindezt nagyban segíti. A pályamű összességében reális, megvalósítható. Ötletei, javaslatai tiszták, világosak, érthetőek.
A város elkövetkezendő éveinek legnagyobb beruházása lesz az építmény, amely egyaránt szolgálja majd a sport, a kultúra, a rendezvények színes kavalkádját. Bármely helyszín mellett dönt később a város, a kert ill. a tájépítészetet ennek a döntésének megfelelően kell majd később kialakítania. A bírálat során, ahol a multifunkcionális használatot a pályamű tükrözi, mint a város legnagyobb középületének arculatát, az előnybe részesült.
A 27 pályaműben nagyon sokféle megoldás jelent meg. A legfontosabb szempont mégis az, hogy a camping, a sportolási lehetőségek, a körülöttük lévő ligetes terület maradjon meg egységes városi zöld parknak, ez városszerkezetileg alapvető fontosságú. A Bírálóbizottság megállapította, hogy az ötletpályázat eredményes és sikeres volt, de egyetlen pályamű sem volt olyan, amely minden részletében a tovább tervezés alapját képezhetné.
A további nyertesek névsore megtalálható a MÉK honlapján.
Szerk.: Winkler Márk