Hasznos aktivitás: jövő héten indul a Velencei Építészeti Biennale
Még egy hét és megnyitja kapuit a 15. Velencei Építészeti Biennale, ahol a magyar pavilon egy fiatal építész iroda, az Arkt csapat munkáját mutatja meg a nagyvilágnak. Az aektivátorok. Helyi aktív építészet. installáció célja megmutatni, hogy az erő a kreatív közösségi projektekben és nem az ikonikus nagy épületekben van.
„Jelentés a frontról" címmel 2016. május 28. és november 27. között rendezik a meg az idei Velencei Építészeti Biennálét. Az idei biennále kiemelt célja, hogy az építészetet ne elméleti vagy önmagában való formaként kezelje, hanem annak társadalmi, politikai és önszerveződő vonatkozásait is vizsgálja - a felsorakoztatott jó példák elemzésével. A magyar pavilon kiállítása pontosan egy ilyen példát kíván bemutatni, hiszen a Fábián Gábor és Fajcsák Dénes által tervezett egri Arkt Művészeti Ellátó számos önkéntes szereplőt és támogatót bevonó példaértékű projekt. Sőt, a volt GAMESZ-épület megmentése nem csak egy épületfelújítás, annál sokkal több: közösségépítés és fenntartás.
aektivátorok. Helyi aktív építészet. címmel a magyar pavilon kiállítása egy valós problémára adott valós választ kíván a középpontba helyezni. Hogyan találhat egy alkotócsoport a mai világban építészeti és művészeti feltöltődésre helyet egy Eger léptékű kisvárosban? Csak úgy, ha saját maga teremti meg ezt a teret. Miért pont Eger? Ez egy erős, kulturális zárvány - fontos végvárként funkcionált az ország háromrészre szakadása idején. Maga az épület is a vár mögött helyezkedik el, így a tér-projekt lokalitása fontos elem. Miért aektivátorok? Az építészstúdió kiállítása a kortárs építészet változó szerepét és a közösségi "aktivitás" fontosságát mutatja be.
Mi fogadja a nagyközönséget, amikor a Giardini és az Arsenal területén felsorakozó tengernyi pavilon között betér a magyar kiállításra? "A folyamatot szerettük volna láthatóvá tenni, formailag újragondolni és semmiképpen nem egy épületet akartunk bemutatni." - mondta el a Fajcsák Dénes. A pavilonba belépve egy miniál installáció, összesen 2 hatalmas asztal és 1 pad fogadja a látogatót. Az újrafelhasználás, kulturális fenntarthatóság, innovatív együttműködés kérdésköreit mintegy történet elmeséléseként ismerheti meg a közönség. Az asztalokhoz leülve - melyek tizenhatosztatú építési zsaluelemekből készültek és a közösségi együttműködést, a társadalmi összefogást szimbolizálják - videókon nézhetik meg, ahogy a közreműködők személyes élményeken keresztül mesélnek a szervezőmunkáról és az építés, az építészet szerepéről. Mindeközben az 5D technológia segítségével virtuálisan is bejárható az egri helyszín, megtekinthető az ottani kiállítás is, miközben a látogató éppen Olaszországban, Velencében, a Giardinin van.
Fürdős Zsanett