Hatályba lépett az OTSZ módosítása
November 13-án hatályba lépett az új OTSZ, amelyben engedményt tettek a folyosókon lévő virágokkal kapcsolatban, viszont havi ellenőrzésre szorították a tűzgátló ajtókat.
Egy év elteltével módosították az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot (OTSZ). A 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet a Magyar Közlöny 143. számában jelent meg október 29-én és november 13-án lépett hatályba. A komplett OTSZ a következő linken tekinthető meg.
Sávhatárokkal minimum szélességeket írtak elő a menekülési útvonalként szolgáló folyosóknál:
- általános esetben 1,1 méter
- mozgásukban korlátozott személyek esetén 1,2 méter
- tömegtartózkodásra szolgáló helyiségek esetén 1,65 méter
Szintén a menekülési útvonalként szolgáló közlekedőket és lépcsőházakat érinti az a változás, amely szerint növények elhelyezhetők, ha nem szűkítik le a menekülési útvonalat. Más tárgyak nem helyezhetők el és a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezések továbbra sem működtethetők. A rendelkezések megsértése 60-500 ezer forint büntetés szabható ki.
A rendelkezés szerint a tűzgátló és füstgátló ajtók, kapuk, függönyök önműködő csukódását havonta ellenőrizni kell, az ellenőrzés elvégzését pedig írásban kell rögzíteni, a tapasztalt hiányosságokat, hibákat soron kívül kell javítani és a javítás elvégzését írásban igazolni kell. Ezeket a karbantartási műveleteket tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező szakemberek végezhetik el. A tűz- és füstgátló nyílászárókat is forgalmazó Hörmann Hungária vizsgázott szakemberei a fent említett karbantartási munkálatokat is elvégzik, nem csak saját gyártású kapukra.
Az OTSZ változásai közé tartozik, hogy a cseppfolyós (propán-bután) üzemanyaggal működő járművek, ha azon feltüntették a jóváhagyási jelet elhelyezhetők mélygarázsokban, viszont a vegyes üzemű és tisztán gázüzemű járművek nem.
A száraz felszállóvezetékek féléves felülvizsgálatát és ötévenkénti nyomáspróbáját szigorúan be kell tartani, a mulasztás bírsága 40 ezertől 1 millió forintig terjed. Korábban ezen vezetékeket rendszeren megrongálták, a kupakkapcsokat ellopták, így tűzoltáskor a vezetékekbe kerülő víz különböző emeleteken tört ki, lehetetlenné téve a tűzoltást. A szabályzás változásaként akár lakattal is le lehet zárni ezeket a vízvételi helyet tartalmazó szekrényeket. A nyithatóság módját az elsőfokú tűzvédelmi hatósággal kell engedélyeztetni.
Lányi András