Hóduna – Sas Hajnalka Dóra diplomaterve
"Diplomatervem egy olyan komplex, a település határain átnyúló koncepciót fogalmaz meg, amely megpróbál megoldást adni a helyi adottságok és értékek felhasználásával oly módon, hogy az illeszkedik a települési lépték által meghatározott jelleghez" – írja Sas Hajnalka Dóra diplomamunkájáról, amelyben szülőhelye, Hóduna többlépcsős fejlesztését doglozta ki.
Az építészeti tervezés alapvető eleme a helyszínnek, a terv környezetének és a környék működésének, életmódjának ismerete. Így diplomamunkám témájának l szerettem volna egy hozzám közel álló helyszínt választani. Diplomám helyszíneként szülőfalumat, Hódunát választottam, továbbá célomul tűztem ki, hogy a kiszemelt területet pozitív irányba fejlesszem gazdaságilag, turisztikailag és építészeti-örökségvédelmi szempontból is.
Hóduna Dél-Magyarországon helyezkedik el a szerb-magyar-horvát határ mentén. Korábban az ország ezen területén nem tudott állandó település kialakulni, mivel a folyamszabályozás előtt a falu területe a Duna árterülete volt. A mocsarak lecsapolását követően kezdetét vette a terület mezőgazdasági művelése. A közelben lévő karapancsai vadászkastély fennhatósága kiterjedt a volt árterületre és kiemelkedővé vált a növénytermesztés, így az 1900-as évek elején megjelentek az első tanyaépületek, melyeket olasz mesterekkel terveztettek meg. Egy istálló, egy magtár és három, egyenként 6 lakóegységet magában foglaló cselédszállás épült fel. Ezen épületek alkotják a mai Hóduna „régi részét", továbbá tervem ezen épületek lehetőségeit bontakoztatja ki.
Hódunát a Duna-Dráva Nemzeti Park erdei ölelik körbe, a Duna és annak mellékágai veszik körül, valamint mesterséges öntöző csatornahálózat szövi át a területet. Kedvelt horgász-, kiránduló- és vadászhely, így nemcsak a helyiek, hanem a turisták is élvezhetik a természet közelségét és nyugalmát. A nemzetközi Eurovelo bicikliút is áthalad Hódunán: Budapest felől a Dunagáton érkezve bekanyarodik a településre, mielőtt elérné Horvátország határát.
Tervem egy, a település határain túlnyúló tengelyre lett felfűzve, így átfogó képet adhat Hóduna fellendítésére a helyi adottságok kihasználásával. Kezdőpontként egy új buszmegállót terveztem, mely felhívja a kövesúton áthaladók figyelmét és azt a cselédlakások felé irányítja. A terv központi koncepcionális eleme ezen épületek szállássá történő átalakítása, továbbá azok kiegészítése egy új, azok arányait tükröző közösségi épülettel. A szállásépületek táborozó gyerekeket és átutazó bicikliseket is elláthatnak. Külső és belső rehabilitációjukkal az eredeti építészeti karakterüket szerettem volna megmutatni, hiszen műemléki értékű épületek. Mivel a szállás elsősorban nyáron üzemel, így a belső terek hagyományos technikákkal történő felújítása során nem jelent problémát a hőszigetelés hiánya vagy a homokkal feltöltött hajópadló és a sárfödém megtartása. Modern beavatkozásként az álmennyezetek rejtik a gépészetet, továbbá szobánként vizesblokkok és közöttük közös nappaliterek, míg a folyosó két végén leválasztható teakonyhák találhatók. A szállásépületek tornácain eltérő ritmusú pálcázat került elhelyezésre.
Ezen szállásépületeket a régi kataszteri térképeken is megtalálható csatorna fogja össze egységes egésszé, mely újra vízzel lenne feltöltve. A terv tengelyét követve a gát tövébe kifutó csatornára a csónakok és kajakok vízre bocsátására is alkalmas apró stéget helyeztem el. A gáton egy kerékpáros pihenő található, mely felhívja a figyelmet a település előtti közelgő kanyarra, továbbá megfelelő pihenőhelyet biztosít az oda érkezőknek. Tovább haladva a Duna felé – a vízisportokhoz is kapcsolódva –, annak egyik élő mellékágán egy úszó dekket alakítottam ki.
Hódunán, a csatornát nyugat felé követve megtalálható az új közösségi épület, a nyitott szín, amely csoportos összejövetelekre alkalmas. Helyet kaptak benne tárolók, vizesblokkok és egy konyha. Az emeleten flexibilisen alakítható foglalkoztató kapott helyet, ahonnan belátni a közösségi teret és a szomszédos természeti környezetet. A szín nagy fesztávjára figyelemmel rétegelt ragasztott fatartókat terveztem rejtett szaruzat kialakításával.
A tengely következő építménye a gát oldalában található biciklis megállóhely, amely egyszerű megfogalmazásával nem önmagára, hanem a környezetére irányítja a figyelmet. Alakját egy képkeret ihlette, mely befoglalja az erdő által „festett" képet. Szerkezetét a terv elemein található pálcázat alkotja, mely ebben az esetben kivételesen nem fából, hanem acélból készül. Az építményben csak egy konzolos pad és egy pult található.
Végül az ártéren átvágva, a Duna védett ágára terveztem egy úszó dekket, amely fogadja és becsalogatja a vízen érkező turistákat is Hódunára. A dekk magában foglal számos, kikötésre alkalmas felületet, egy minibüfét és egy kilátót, melynek aljában egy csónaktároló és kölcsönző van elhelyezve. Az első emeleten egy bivakszállás is megjelenik, továbbá a dekk természetesen fürdőzésre is alkalmas. A szerkezet helyi anyagok felhasználásával készült, rejtett rögzítési kapcsolatokkal, míg a dekk „alapját" acélkeretbe foglalt tartályok alkotják, melyek lekövetik a Duna vízszintjének változásait.
Mint sok más vidéki kistelepülés esetében, Hódunára is igaz az elnéptelenedés jelensége, annak ellenére, hogy számos természeti és turisztikai adottsága kihasználatlanul marad. Diplomatervem egy olyan komplex, a település határain átnyúló koncepciót fogalmaz meg, amely megpróbál megoldást adni a helyi adottságok és értékek felhasználásával oly módon, hogy az illeszkedik a települési lépték által meghatározott jelleghez.
Diplomamunkámat a Hajdú-Bihar Vármegyei Építész Kamara Borsos József-diplomadíjjal jutalmazta. Koncepciómat nem tudtam volna véghez vinni anélkül, hogy ne ismerném jobban a területet, mint bárki más. Hisz ez az én szülőföldem!
Sas Hajnalka Dóra
Szakdolgozat link 1/2:
https://issuu.com/sashajnalka/docs/h_duna_sas_hajnalka_d_ra_g59uyo_debreceni_egyetem
Szakdolgozat link 2/2:
https://issuu.com/sashajnalka/docs/h_duna_sas_hajnalka_d_ra_g59uyo_deb_ff055d8bdef35a
Bevezető videó:
https://youtu.be/pWvx_OGJ70g
Buszmegálló, szállások, közösségi ház videó:
https://youtu.be/XhhRMu3Avdg
Biciklis pihenő videó:
https://youtu.be/xIuFD_DArAc
Dekk videó:
https://youtu.be/pxczx6EUhyg
Szerk.:Winkler Márk